Одна з найстаріших візитних пам’яток Арцизької громади – Скіфський курган, потерпає від сміття, яке туди постійно звозять місцеві мешканці. По суті люди організували там стихійне сміттєзвалище. Про це повідомила Арцизька міська рада.
“Скіфський курган – одна з найстаріших історичних пам’яток міста, візитівка нашої громади «за допомогою» мешканців перетворюється на стихійне сміттєзвалище. Біля кургану місцеві скидають побутові й будівельні відходи, повністю ігноруючи Правила благоустрою територій населених пунктів Арцизької міської територіальної громади”, – повідомили в міській раді.
Виявити нещодавно організоване сміттєзвалище допомогли небайдужі мешканці, які щодня ходять у цьому напрямку на роботу до міста та які були неприємно враженні побаченою картиною.
“На жаль, така картина свідчить лише про те, що навіть історична пам’ятка для містян нічого не значить. Керівництво громади звертається до активних небайдужих мешканців: якщо ви стали свідками порушення благоустрою та засмічення територій населених пунктів громади, повідомляйте про це відділ ЖКХ Арцизької міської ради або звертайтесь на гарячу лінію: +38 (096) 04 – 565 – 04; +38 (099) 04 – 565 – 04; +38 (099) 04 – 565 – 04; +38 (04845) 3 – 10 – 63″, – повідомили в міській раді.
До порушників благоустрою будуть застосовані відповідні штрафні санкції.
Арцизька міська рада наголошує, що згідно з Правилами благоустрою територій населених пунктів Арцизької міської територіальної громади:
• Забороняється вивезення та розміщення відходів, сміття, снігу, листя, льоду та інше в не призначені для цього місця.
• Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міста, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об’єктів, в інших місцях.
Звертаємо увагу, що згідно статті 152 КУпАП за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів передбачається адміністративна відповідальність, яка тягне за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб та підприємців – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Скіфське поховання було знайдено в кінці 20 сторіччя поблизу міста Арциз. Тоді, 1972 року під час досліджень курганного могильника, розташованого на плато правого берега річки Чаги (притоку Когильника), було розкопано курган заввишки 6 метрів і діаметром 80 метрів. Він складався з насипів, що містять 23 поховання різних епох: енеоліту, ямної культури та пізньої бронзи. В останньому, самому верхньому насипі, практично в центрі кургану, було виявлено два поховання скіфського часу. Поховання 1 було сильно потривожено під час земляних робіт. Однак збереглися розрізнені людські кістки та інвентар, що складається з бронзового шолома, залишків панцира, меча, списа, наконечників стріл, судини, накладних пластинок, кільця та золотого предмета у вигляді порожнистого усіченого конуса заввишки 9 см, нижній діаметр – 6 см, верхній см, вага – 263,95 г, проба 800. На зовнішній стороні підстави гострим предметом подряпано зображення орла зі злегка піднятим крилом.
В 2021 році Національна Академія Наук України опублікувала дуже велику статтю у журналі “Археологія і давня історія України” присвячену кургану на Брієннській горі біля міста Арциз. Дуже радимо ознайомитися з цікавою статтею за посиланням.
Ганна Ковальова