Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Сьогодні була найдовша ніч і буде найкоротший день: історія свята і прикмети

22 Грудня 2023 10:47
Олександра Сергєєва
Сьогодні була найдовша ніч і буде найкоротший день: історія свята і прикмети

Ніч із 21 на 22 грудня була найдовшою в цьому році, а день 22 грудня – найкоротший, він триватиме лише 7 годин. Зимове сонцестояння – це день, коли Сонце займає найнижчу точку відносно земного горизонту.

Історія свята

Історія цього свята тягнеться з давніх часів, коли люди жили відповідно до сонячних циклів. Сонце у наших пращурів було в особливій пошані: вони розуміли, що від сонячного світла і тепла залежить життя на землі. Тому день, коли Сонце починало дарувати більше тепла, розцінювався як перемога світла над темрявою і відродження нового життя.

Зимове сонцестояння у слов’ян і в багатьох інших народів вважалося початком нового року. Цього дня наші пращури відзначали різдво Коляди – одного з головних слов’янських богів Дажьбога, який втілював Сонце. Щоб вшанувати божество і допомогти сонцю перемогти темряву, розпалювали багаття, катали палаючі колеса, оселі прикрашали ялиновим гіллям і пекли обрядовий хліб у формі сонця.

Зимове сонцестояння – традиції та прикмети 

Вважається, що день зимового сонцестояння має дуже сильну енергетику, тому він хороший для будь-яких починань – у кар’єрі, особистому житті. У цей період потрібно:

  • складати нові плани;
  • викидати старі речі, наводити лад – не тільки в домі, а й у думках;
  • відпускати старі образи;
  • загадувати бажання. 

Існує повір’я, згідно з яким бажання, загадане в день зимового сонцестояння, обов’язково здійсниться. 

Також у день зимового сонцестояння можна поставити ялинку. Як уже говорилося, наші предки прикрашали свої будинки гілками ялини, щоб нечиста сила обходила їх стороною.

Вважалося, що якщо в день зимового сонцестояння на деревах є іній, значить, буде багатий урожай. Яка погода цього дня – така ж і 31 грудня.

Що не можна робити

У день зимового сонцестояння потрібно відмовитися від гучних гулянь, алкоголю і важкої їжі. Краще провести день вдома, у колі рідних.

Не можна в цей час скупитися – якщо щось попросять, обов’язково поділіться, а ось борги краще постаратися віддати до настання зимового сонцестояння.

Народні прикмети про погоду

  • Якщо у день зимового сонцестояння з’явиться іній на деревах — це до великого врожаю жита та пшениці.
  • Якщо у день зимового сонцестояння падає дощ — вважається, що весна теж буде дощовою.
  • Якщо у день зимового сонцестояння морозна погода — зима буде м’якою та сніжною.
  • Якою погода буде у день зимового сонцестояння, такою буде і 31 грудня.

Фото Анастасії Кераді

Поділитись
Зараз читають