Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Як пройшов другий рік повномасштабного вторгнення: підсумки очима журналістів “Махали”

24 Лютого 2024 13:25
Валерій Гайдаржи
Як пройшов другий рік повномасштабного вторгнення: підсумки очима журналістів “Махали”

Вже два роки, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Загалом війна триває з 2014 року. Кожен день Збройні Сили України виборюють цілісність нашої держави та роблять все можливо, щоб люди мали мирне життя. Незважаючи на те, що південь Одеської області не знаходиться на лінії фронту, але його мешканці значною мірою відчувають на собі масштабні атаки РФ по цивільній, портовій і критично важливий інфраструктурі. 

Лютий

Волонтери та небайдужі люди безупинно продовжують допомагати нашим захисникам у будь-який спосіб: влаштовують різні збори, проводять благодійні акції. Волонтерка Оксана Кілафли запустила благодійний продаж календарів з символікою 88 батальйону морської піхоти, гроші з яких збирали на придбання дрона. 

Багато людей долучились до плетіння маскувальних сіток, виготовлення окопних свічок та теплих речей.

Одеська область отримала 55 супутникових системи Starlink, як гуманітарну допомогу від Республіки Польща. Частину з них передали громадам Болградського району.

Березень

В районі продовжили увічнювати пам’ять про загиблих воїнів. В Болградському ліцеї №3 встановили пам’ятну дошку на честь загиблого воїна Юрія Бондаренко. В Залізничненському ліцеї встановили пам’ятну дошку на честь Руслана Дунєва.

На пленарному засіданні депутатів Болградської громади перейменували вулиці на честь загиблих воїнів. 

Квітень

У школі села Виноградівка Болградської громади провели благодійний ярмарок, де продавали різні смаколики, хенд-мейд вироби та зібрали 24 678 гривень.

Всього за добу волонтерам вдалось знайти двигун для службового автобуса бійцям 88 окремого батальйону морської піхоти. 

Травень

На початку місяця ми взяли інтерв’ю у Олександра Чокова, який з 2019 року служить капеланом в 35 окремій бригаді морської піхоти.  В лютому 2022 року він долучився до експедиції на судні “Сапфір” та відправився на евакуацію тіл загиблих українських воїнів з острова Зміїний, але потрапив до російського полону. 

Впродовж двох місяців жителі Тарутинської громади збирали 140 тисяч гривень для придбання авто для військових. До збору також долучився ветеран Другої світової війни Василь Хомиженко. 

Наші журналісти провели інтерв’ю з ветеринарною лікаркою Крістіною Поляк з Києва. Через війну була змушена переїхати до Болграда. Зараз вона бере активну участь у зооволонтерському русі в Болграді.

В Болграді відбувся благодійний ярмарок до дня кондитера. Учасники ярмарку зібрали спільними зусиллями 42 550 гривні, які відправили на підтримку 88-го окремого батальйону морської піхоти.

Червень

6 червня російська армія вдалась до жахливого теракту, підірвавши дамбу Каховської ГЕС. Це спричинило жахливі наслідки для багатьох людей. 

В Арцизькій громаді оголосили про збір гуманітарної допомоги для постраждалих, на заклик одразу відгукнулась велика кількість колективів, підприємств та місцевих мешканців. 

Художня гімнастка Олександра Паскаль, яка втратила ніжку внаслідок російського удару по селищу Затока в травні 2022 року, виступала з протезом, вперше після поранення вийшла на килим та перемогла. 

Липень

Першого липня 2023 року виповнився рік, як російська авіація атакувала ракетами базу відпочинку та житловий багатоповерховий будинок в селищі Сергіївка Білгород-Дністровського району. Внаслідок якої, загинула 21 людина, а також постраждали 38 осіб, включаючи шість дітей та вагітну жінку. Серед них була і уродженка с.Баннівка Василівської громади.

На початку липня 2022 року на шпальтах нашого видання вийшло інтерв’ю з одним із захисником Авдіївки Сергієм Карпецом. Він розповів, що в місті майже не залишилося вцілілих будівель, та як під постійними обстрілами тримають оборону авдіївські титани. Згодом ми отримали важку звістку, що герой нашої публікації зник безвісти.

Серпень

В Болграді відбулася друга благодійна акція «Гаражний розпродаж». Ініціаторами акції стали місцеві активісти на чолі з волонтеркою Оксаною Кілафли та журналісти інтернет-видання «Махала». Протягом цього заходу вдалося зібрати майже 13 тисяч гривень, які відправили на закупівлю дрона для 88-го батальйону морської піхоти. 

В місті Болград студенти старших курсів Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького провели курс “Домедична допомога для цивільних”. 

Вересень

В цьому місяці вийшла стаття про Наталію Волошину, яка була вимушена переїхати з міста Миколаїв до Болграда через постійні обстріли по місту росіянами. Переїхавши до Болграда вона вирішила продовжити свою справу з театром і доєдналась до місцевої студії “Онгъл”.

Відомі українські коміки Кирило Ганін та дует «Бампер і Сус» провели концертний тур аби своїми виступами підтримати бойовий дух тих, хто останній місяць стоїть на сторожі неба Придунавʼя. Концертний тур пройшов в містах Ізмаїл, Рені та Вилкове.

У вересні ворог продовжив обстріли по території України, внаслідок яких пошкоджено багато об’єктів цивільної та припортової інфраструктури, тому наші журналісти поширювали матеріали, щодо захисних укриттів у Болграді та їхні адреси

В Арцизькій громаді провели перші підсумки благодійної акції «Разом до перемоги», яку оголосили на початку серпня. Через місяць завдяки активності мешканців та підприємств вдалося зібрати 908 317 грн.

Жовтень

Ворог знову атакував дронами південь Одещини, внаслідок чого пошкоджене зерносховище, зайнялися 9 вантажівок. Також внаслідок атаки було пошкоджено поромний пункт пропуску «Орлівка». 

До Дня захисників і захисниць України у селі Теплиця відкрили Алеї памʼяті Героям, які поклали своє життя за свободу української держави. 

Через посуху посівна кампанія проходила дуже важко. Багато аграріїв призупинили сів озимих культур через відсутність вологи у ґрунті. Про ситуацію на полях Болградського району дізнавалися журналісти нашого видання.

На сторінках видання вийшов матеріал про чоловіків, які в Болграді займаються плетінням маскувальних сіток для військових. 

Листопад

1 листопада Арцизькій громаді вдалось передати два термінали Starlink та автомобіль для військовослужбовців на передову. Зібрати таку велику суму вдалося завдяки проєкту “Разом до Перемоги”. 

Завдяки донатам мешканців Болградського району волонтерам вдалось передати два дрони для 88 окремого батальйону морської піхоти.

У Болграді замість винного фестивалю провели дводенний бізнес-ярмарок на підтримку ЗСУ протягом якої зібрали понад 23 тисячі гривень.

Журналісти видання дізнавались подробиці історії переселення родини Лисих з Херсону, які  змушені були тікати від російської окупації. Зараз вони живуть в Арцизькій громаді і налагоджують своє життя.

Грудень

Навчальні заклади Болградського району доєдналися до благодійної акції «Привітай Захисника України». 

Наше видання поділилося історією 22-річного мешканця з села Задунаївка Олександра Кліменка, який брав участь у битві за Херсон і на власні очі бачив, як окупанти залишають позиції та покидають місто. У день звільнення міста, під час зачищення території, Олександр наступив на ворожу міну та втратив ногу. 

Січень

В Болграді на території Болградського опорного закладу “Болградський ліцей” пройшла урочиста лінійка, присвячена відкриттю Алеї Слави з пам’ятними дошками восьми захисникам України, які в різні роки вчилися та закінчили Болградський ліцей.

Волонтери з села Каракурт Любов Няглова та Сергій Пейчев відвідали позиції українських захисників в Донецькій області. Вони відвезли на фронт новорічні подарунки.

Президент Володимир Зеленський вручив сертифікати на отримання квартир Героям України. Серед них уродженець села Дмитрівка Городненської громади полковник Микола Палас та родина полеглого Героя України капітана ЗСУ Віктора Оцерклевича.

Лютий

Україна продовжувала повертати своїх людей з полону, за два роки війни в Україну повернули 3135 українців і українок.

Ніщо не допомагає їм так злитися з оточуючим середовищем як якісно виконаний маскувальний костюм «кікімора». Інтернет-видання «Махала» дізнавалось про копітку роботу двох ізмаїльських трудівниць – Людмили Гузаїрової та Тетяни Шпітної.

В Україні змінилося керівництво ЗСУ. На фронті  не вистачає боєприпасів. Мобілізація проходить важко. В Верховній раді у першому читанні прийняли новий закон про мобілізацію, який передбачає тимчасові обмеження для військовозобов’язаних.

В лютому Україна і південь Одещини зазнав декілька дронових атак. Одна з них була визначена як наймасштабніша за весь період війни. Знову постраждали люди, були загиблі.

Війна триває.
Будьмо згуртовані і відповідальні – саме це нам потрібно, щоб наблизити Перемогу.  

Поділитись
Зараз читають