Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Словник подій 2023 року

01 Січня 2024 15:00
Махала
Словник подій 2023 року

Інтернет-видання “Махала” – це літопис Бессарабії. Ми щоденно працюємо, аби наші читачі мали змогу дізнатися важливі та актуальні новини. 2023 рік був дуже важким для кожного українця, але разом з тим він приніс в наші життя досвід, спогади та нововведення. 

Пропонуємо вашій увазі традиційний словник подій минулого року очима журналістів нашого видання.

Війна

677 днів з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. 3602 дні як Російська Федерація окупувала український Крим. За цей час в родині кожного українця з вуст постійно лунає жахливе слово “війна”. 

Протягом 2023 року на півдні та сході України ні на мить не припинялися важкі бої. Вони розгорнулися в Бахмуті, Авдіївці, Марʼїнці й ін. Ці населені пункти були на вустах кожного українця…Є експерти, які визнали битву за Бахмут наймасовішою та найкровопролитнішою. Багато українських захисників віддали своє життя за місто-фортецю, але втрати російських окупантів на цій ділянці фронту перевищували в десятки разів. Окрім цього минулий рік запамʼятався й перемогами: морські піхотинці 88 окремого батальйону деокупували селища Сторожове та Урожайне на Донеччині.

2023 рік сміливо можна назвати роком безпілотників. Адже такої кількості російських БпЛА Україна ще не бачила. У другій половині року сильно постраждали південні регіони країни: дрони постійно атакують Ізмаїльщину, особливо припортову інфраструктуру, влітку від крилатих ракет постраждало фермерське господарство в Болградському районі.

Найбільшими дипломатичними перемогами можна сміливо назвати домовленість про передачу Україні далекобійних ракет, як, наприклад, Storm Shadow або ATACMS; встановлення надпотужних систем ППО, як, наприклад, Patriot чи Iris-T та передачу нашій країні довгоочікуваних винищувачів  F-16.

Дрон

Дрони вважаються розхідниками, які значно спрощують та полегшують  роботу ЗСУ.  Їх ще  називають “очима” наших захисників. Різні волонтерські організації та окремі волонтери міста Болград та Болградського району збирали та збирають дотепер кошти на закупівлю дронів для ЗСУ. 

Останні два дрони від мешканців Болградського району відправилися на передову до бійців 88 окремого батальйону морської піхоти в листопаді. Протягом року волонтери також неодноразово надсилали мавіки нашим морпіхам. Окрім цього безпілотник нашим бійцям подарувала родина Хилинських з села Табаки.

Але слово дрон має не лише позитивну конотацію. Російські дрони приносять багато лиха українським військовим та цивільним. Саме тому в березні болградські волонтери придбали для морпіхів антидронову рушницю. А також дронами є шахеди.

Шахеди

Армія Російської Федерації налагодила виробництво іранських дронів типу “Shahed 131/136” на території країни-агресорки та минулого року ледве не щоночі здійснювала запуски безпілотників на територію України.

Мешканці Бессарабії також відучили на власній шкірі міць шахедів. Починаючи з літа ворог періодично здійснює дронові атаки на Ізмаїльський район: найбільш за всіх страждають Ізмаїл, Вилкове, Кілія, Рені. Так, на початку серпня окупанти вщент зруйнували морський вокзал в Ізмаїлі, а також управління Дунайського пароплавства. 

Окрім цього постійно страждає припортова інфраструктура, тривалий час через атаку не працювала поромна переправа “Орлівка”.

ІПСО

З 2014 року Росія веде агресивну інформаційну війну проти нашої країни, але останнім часом кількість ІПСО стало занадто багато. ІПСО – інформаційно-психологічна операція, яка націлена на дискредитацію нашої країни, влади та людей. Простими словами – це застосування пропаганди (а також дезінформації, кібератак, перебільшення чи применшення інформації та інших методів впливу) для інформаційної війни.

Найбільше маніпуляцій росіяни вигадують навколо мобілізаційних процесів в Україні, нашої влади та історії. 

Недоречні закупівлі

Останнім часом в побутових розмовах українців зʼявилися такі слова, як “недоречні закупівлі” або ж “сумнівні тендери”. Це – реакція людей на закупівлю дивних речей коштом місцевого бюджету, як от овочерізки та барабани для шкільних укриттів. Українці почали виходити на мирні мітинги з вимогами скасувати подібні рішення. Виходили на вулиці міст й мешканці Одеси та Білгорода-Дністровського.

Хвилина мовчання

Щоденно о 09:00 в Україні — загальнонаціональна хвилина мовчання для вшанування пам’яті загиблих унаслідок збройної агресії РФ. Це рішення Президент України Володимир Зеленський ухвалив 16 березня 2022 року відповідним Указом. Відтоді кожен день українці згадують загиблих земляків.

В червні 2023 року Інтернет-видання “Махала” приєдналося до загальноукраїнської хвилини мовчання і з першого дня літа щодня публікує замітки, в яких розповідає про воїнів та цивільних земляків, які загинулі від рук російських окупантів. Ознайомитися з нашим спецпроєктом можна за посиланням.

Українська мова

З початком війни українська мова набула нового значення та сили, особливо для російськомовної частини населення. Болград не став виключенням. Мешканці міста та району почали вітатися українською, робити замовлення в магазинах та кафе, спілкуватися в побуті та з друзями. 

На базі КЗ “Болградська централізована бібліотечна система” працівники закладу створили мовний клуб “Говоримо українською”. Люди різних мовних груп та віку вивчають українську мову, правопис та тлумачення слів, читають книжки  українських авторів. Засідання клубу проводяться  щосуботи об 13.00 вчителькою української мови та літератури Рітою Іванівною Шенковою. 

Окрім цього в місті функціонує “Клуб солодкої мови” у приміщенні “Медового центру”, організаторкою якого є Оксана Кілафли. На засіданнях всі охочі спілкуються українською мовою, вивчають її та грають в різноманітні навчальні та настільні  ігри.

Перейменування

Багато вулиць в містах та селах зазнали перейменування. Окрім цього розпочався процес перейменування й населених пунктів, чиї назви не збігаються з українським правописом або ж належать до радянського періоду.

На річницю повномасштабного вторгнення депутати Болградської громади прийняли доленосне для нас усіх рішення про перейменування 30 вулиць в громаді й села Виноградівка. Однак рішення стосовно нової назви села досі не набрало чинності, адже серед місцевих мешканців знайшлися ті, хто виступив проти такої ініціативи. Тривають судові тяжби.

Окрім цього в Болградському районі підлягають перейменуванню села Надеждівка, Роща, Холмське, Новохолмське, Тарутине, Березине, Малоярославець Перший та Другий, Червоне, Красне, Юрʼївка, Перемога, Роза.

Зала Слави

У День Незалежності України в Болграді урочисто відкрили Залу Слави українському воїну. Мета відкриття  – показати й розповісти нинішньому і майбутньому поколінням нову історію незалежної України, яка пишеться саме сьогодні. Вона розташована в одному з корпусів музею бойової слави за адресою вул. Інзовська, 170 (другий корпус КЗ “Центр культури і дозвілля”). Така Зала з розмаїттям експонатів єдина в Одеській області. Велику допомогу у її створенні надали командири підрозділів і бійці, які стоять на обороні країни. Тут є експонати, передані з передової. 

Розмальовані гільзи

В Болграді розпочали розписувати відпрацьовані гільзи та тубуси від снарядів. Організатором цієї ідеї є волонтерка Оксана Кілафли, яка з початку війни допомагає нашим воїнам. Гільзи для розпису їй привозять бійці 88-го батальйону і про кожну з них вони можуть розказати історію: з якого вона напрямку, що з неї було відпрацьовано. Кожна велика гільза розмальовується однією людиною на власний розсуд, тому кожна має свій унікальний розпис. До цього процесу приєдналися керівники образотворчих гуртків Болградського центру дитячої та юнацької творчості Тамара Чемшит та Аліна Швець.

Першу велику гільзу продали на аукціоні за 5000 грн, також деякі гільзи були продані на аукціоні в місті Ізмаїл, і ще 14 штук  – на аукціоні в Болгарії на кінофестивалі “ОКО”. Волонтерка повідомила, що аукціони будуть проводитись і надалі, тому всі охочі зможуть придбати собі таку гільзу.

Ухилянт

Після введення в Україні воєнного стану найчастішими порушниками на кордоні стали чоловіки, які за віком підлягають призову під час мобілізації. Їх, а також тих, хто просто відсиджується вдома, в народі почали називати “ухилянтами”.

Військовозобов’язані, які ухиляються від мобілізації, не втомлюються вигадувати різні методи “відкосу” від служби. Деякі чоловіки ігнорують повістки від військкоматів, а хтось “губиться” на шляху до військової частини. Також ухилянти проявляють креативність при перетині кордону: переодягаються в жінок, священнослужителів, в гідрокостюмах перепливають ріки, та біжуть по лісопосадкам. 

Волонтери

За два роки повномасштабного вторгнення у спільній меті та бажанні вигнати ворога з країни об’єдналися багато волонтерів. Вони не змогли просто сидіти без діла: організовували ярмарки, гаражні розпродажі, лотереї, аукціони, продавали власні картини, виготовляли окопні свічки, збирали кошти за кордоном, пекли смаколики та продавали їх, співали та танцювали на вулиці.  

Вони кожен день живуть з думкою, що ж ще зробити та придумати, щоб зібрати кошти на дрон або автомобіль для військових. Ми багато писали про простих людей, які робили круті справи та відправляють на фронт кожного місяця гуманітарну допомогу, дрони, машини, окопні свічки, малюнки дітей, в’язані шкарпетки та продукти харчування.

Власною історією з журналістами інтернет-видання «Махала» ділилися Семен Биков, Любов Няглова, Тетяна Голуб, Василь Младінов, Тетяна Бондаренко та багато інших.

Сховища

Безпека людей завжди була на першому місті. В умовах війни ці питання повинні вирішуватися у короткі терміни, щоб забезпечити громадянам повну або часткову безпеку.  З початку повномасштабного вторгнення по всій Україні почали відновлювати захисні споруди та укриття. В Болградському районі за останні два роки зроблено багато роботи. Відновили  та побудували захисні споруди майже у всіх школах та садках району. Робота ще йде, нагадаємо, що в Табаківській школі Болградської громади будівництво укриття ще триває.

Згідно з Постановою Кабінету міністрів України від 19 серпня 2023 року про Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку, доступ населення до захисних споруд повинен бути безперешкодним та цілодобовим. Перевірки стану, в якому перебувають ці об’єкти, мають проводитися систематично. Стан та готовність захисних споруд у місті Болград журналісти інтернет-видання “Махала” перевіряли особисто

Алеї слави 

З 2014 року Україна втратила багато воїнів, які захищали країну та відвойовували кожен метр рідної України. В честь полеглих за суверенітет та цілісність країни в громадах району почали будувати алеї слави. Так в жовтні у Кулевчанській громаді відкрили нову сторінку історії села і громади – відбулося урочисте відкриття Алеї слави і волі. На новій героїчній алеї представлено світлини-портрети п’ятьох воїнів, які віддали своє життя за Батьківщину у російсько-українській війні. Також різного роду алеї пам’яті відкривались і в інших населених пунктах: у селі Теплиця, місті Білгороді-Дністровському, Сараті.

Також визначено місце, де буде Алея Слави в селі Залізничне, на якій встановлять  меморіальні дошки на честь загиблих воїнів-земляків – Дунєва Руслана, Карагез Костянтина, Ялама Михайла. Роботи з її облаштування на фінішній прямій. 

Соляна кімната

Наприкінці листопада в Болградській центральній районній лікарні відкрили соляну кімнату. Це знаковий момент для районної лікарні, тому що вона перша на півдні області, яка може пишатися наявністю подібної кімнати.

Соляна кімната – це місце, після якого ви дихатимете вільно. Особливо вона ефективно впливає лікування дихальних хвороб в дітей. Оздоровчий ефект із кожним сеансом проявляється дедалі більше.

Про те, як, для кого, коли працюватиме соляна кімната і скільки коштуватиме процедура, інтернет-видання “Махала” дізнавалося у генерального директора Болградської лікарні Віктора Дішлі. Посилання на відео залишаємо тут.

Герой 

У 2023 році найвищу державну нагороду “Герой України” з удостоєнням ордена “Золота Зірка” отримали два мешканці Болградського району. 

Указом президента України №652/2023 від 29 вересня мешканцю села Теплиця Болградського району, молодшому сержанту Гранчару Дмитру Борисовичу посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена “Золота Зірка”. Більше про нього розповідали у цьому матеріалі. 

Також Президент України Володимир Зеленський присвоїв звання Героя України полковнику Миколі Паласу, уродженцю села Дмитрівка Болградського району. Детальніше про подію розповіли тут. Микола Палас став першим етнічним гагаузом в Україні, якого удостоїли найвищої державної відзнаки країни. Саме тому через видання “Махала” полковник Палас звертався до земляків.

Каховська ГЕС 

Шостого червня вся Україна прокинулася від жахливої новини. Російські окупаційні війська здійснили підрив Каховської ГЕС. 

“Руйнування Каховської ГЕС – це найбільша рукотворна і техногенна катастрофа у світі за останні десятиліття, яка вбиває екологію і негативно вплине на життя сотень тисяч людей у наступні роки“ – заявив керівник Офісу президента Андрій Єрмак.

Від цього страшенно постраждали місцеві мешканці та екологія. Цілодобово екстрені служби надавали допомогу всім, хто цього потребує, та евакуювали населення в тимчасові пункти розміщення або в інші області. Така сама ситуація й з тваринами.

Усього під водою опинилося понад 80 населених пунктів.

Мешканці Болградської громади не змогли стояти осторонь та долучилися до збору гуманітарної допомоги Херсонцям. Українці знову показали, що нашу націю не зламати!

Танці під час війни

Не обійшлось у 2023 році без скандалів. У березні в мережі з’явилося відео, де заступник керівника Болградського територіального центру комплектування та соціальної підтримки танцює під пісню “Алкоголічка” російського артиста Олександра Ревви на корпоративі, присвяченому 8 березня. В командуванні “Південь” засудили таку поведінку та перевели його з військкомату у бойовий підрозділ. Після цього інциденту до редакції звернулися наші підписники, які почули, що нібито тамаду та ще декілька дівчат звільнили з роботи за відверті танці. Але це виявилося неправдою. Деталі скандалу можна прочитати тут і тут. Але танцюючий заступник воєнкома зробив Болград популярним далеко за кордонами нашого району, в тому числі й в країні-агресорці.

Кібер-атаки 

В нашому житті зʼявилося багато атак: повітряних, панічних та навіть кібер. Українські фахівці постійно зламують російські сервери та передають громадянам країни-агресорки від нас вітання. На жаль, так роблять і росіяни.

Грудень видався непростим для користувачів мережі “Київстар”. 12 грудня компанія зазнала потужної хакерської атаки. 

Внаслідок атаки на віртуальну інфраструктуру компанії часткових руйнувань зазнала IT інфраструктура. 

У компанії зазначили, що дані користувачів не потрапили до росіян, адже не були ціллю атаки.

«Витоку даних не було, по-перше, це не було ціллю ворога, тому навіть запитів на їх отримання ми не побачили, а по-друге – дані користувачів зберігалися на сервісах, які не потрапили під атаку», – зауважив гендиректор компанії. На відновлення стабільного звʼязку та інтернету пішло близько тижня.

Безпритульні тварини

Ми багато разів висвітлювали проблему безпритульних тварин в Болградській громаді. На жаль, вона залишається актуальною. 

Тому ми взяли на себе відповідальність зібрати всіх зооактивістів та владу за круглим столом, щоб обговорити та знайти шлях вирішення цього болючого питання для громади. Ми розпочали проєкт “Притулок для тварин в Болграді: від обговорення до дій”, який за три місяці свого існування змінив ситуацію.

Нам вдалося налагодити комунікацію з зооактивістами, перевірити стан тимчасового перебування тварин у місті Болград, знайти дім для Альби, зібрати кошти на стерилізацію тварин та зробити першу операцію на зібрані кошти. Далі більше. Проєкт триває та приносить свій позитивний результат.

Конфлікти з печивом та з батальйоном ТрО

Дві тонни гуманітарного печива на смітник та втрата ТрО – два факапи від місцевої влади, які стали причинами для конфліктів та відкриття кримінального провадження. 

Нагадаємо, що в травні в редакцію інтернет-видання «Махала» звернулися мешканці громади з питанням:  «Чи правда, що в Болграді міська рада викинула печиво, яке отримала в якості гуманітарної допомоги?». Ми вирішили перевірити цю інформацію, чи відповідає вона дійсності, чи не є фейком.  За достовірною інформацією ми звернулися безпосередньо до Болградської районної військової адміністрації і Болградської міської ради, надіславши їм інформаційні запити. 

Як виявилося, підозра мешканців міста була виправданою і міська влада таки викинула на смітник дві тонни гуманітарного печива. Болградська окружна прокуратура зареєструвала кримінальне провадження за частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу щодо службових осіб Болградської районної адміністрації та Болградської міської ради щодо списання і подальшого знищення більш як двох тонн печива гуманітарної допомоги, у якого вийшов термін зберігання.

Ще одним приводом для конфлікту в громаді стало питання переходу місцевого батальйону тероборони, який базувався в Болграді і платив в місцевий бюджет податок на доходи фізичних осіб, в місто Арциз. І гроші відповідно пішли в цю громаду. Бюджет Болградської громади втратив близько 30 млн грн.

Гаражний розпродаж

Торік в місті Болград протягом літа пройшли 3 гаражних розпродажі. Ініціаторами акції стали активісти Болграда на чолі з волонтеркою Оксаною Кілафли і журналісти інтернет-видання “Махала”. Мета усіх розпродажів була одна – зібрати кошти на закупівлю професійного дрона Mavic 3-Т для бійців 88-го батальйону морської піхоти.

Підготовка до першого гаражного розпродажу тривала понад тиждень. Люди, які хотіли допомогти, приносили речі в редакцію видання, які їм вже не потрібні, але які можна було продати на розпродажі. За результатами першого розпродажу вдалось зібрати майже 21 тисячу гривень. Але, як виявилося, багато людей не знали про таку акцію, і виявили бажання приєднатися. Тому через два тижні акція повторилася. Другий розпродаж вирішили провести в будній день, щоб залучити ще більше людей. Цього разу вдалося зібрати майже 13 тисяч гривень. Третій гаражний розпродаж повели на День молоді. І на цей раз вдалося зібрати 12 600 гривень. В загальній кількості вдалось заробити майже 47 тисяч гривень, які направлені на покупку дрона для 88-го батальйону морської піхоти.

Меморіальні дошки

Війна забирає життя людей, які хотіли жити, працювати та розвивати нашу державу. Для того, щоб увічнити імена героїв, у всіх громадах області встановлюють пам’ятні дошки на честь воїнів, які віддали своє життя в бою. 

Цього року в Болградському районі зʼявилися нові дошки. В Болграді – Герою України Віктору Оцерклевичу. В селі Криничне – Івану Чумакову. В селі Нові Трояни Городненської громади – Віктору Горбану. В селі Кубей – Бошкову Пантелію. В селі Владичень Болградської громади – Івану Сайтарли. В селі Каракурт Василівської громади – Анатолію Дерментлі.

Дива з погодою

Літо 2023 року в Болградському районі минуло майже без дощу, отже й без вологи, яка так потрібна аграріям для гарного врожаю. За весь літній період дощ в Болградському районі випав лише кілька раз.

Після страшної посухи мешканці Болградського району відчули потужний буревій з градом. Наприклад, в селі Кубей в ніч с 26 на 27 липня випав великий град, який супроводжувався сильним вітром і гучним громом. І хоча він протримався лише 10 хвилин, а потім розтанув, але завдав дуже великої шкоди мешканцям села. 

Такої посушливої осені також давно не було в Бессарабії. Посівна кампанія пройшла важко, багато аграріїв призупиняли сів озимих культур. 

Завершилась осінь сильним буревієм та снігопадом, який залишив більшість мешканців району без електропостачання на декілька днів.

Бізнес-ярмарок

Вперше за чотири останні роки фестиваль “BOLGRAD WINE FEST пройшов в офлайн режимі, але з деякими змінами. Фестиваль був у форматі бізнес-ярмарку, де головною подією стала лотерея на підтримку ЗСУ, яка проводилась протягом усього заходу. 

Фестиваль тривав 2 дні, зібравши навколо себе багато гостей та виробників крафтової продукції та вина з різних районів Одеської області. 

Завершився фестиваль урочистим врученням дипломів виноробам, які цього року взяли участь у конкурсі вин. Цього року для дегустаційної комісії винороби Бессарабії представили 135 зразків вин, 47 з яких відзначено дипломами.

Окопні свічки

З настанням холодів потреба в окопних свічках зростає. З їх допомогою військові можуть зігрітись в окопі, підігріти воду та підсушити свої речі. 

Минулого року, як і в позаминулому, багато людей доєднались до виготовлення окопних свічок для ЗСУ. Доєднувались як і школи, так і культурні та медичні установи. Багато волонтерів організовували збір воску, картону та бляшанок для окопних свічок. 

За нашими підрахунками, завдяки всім зборам та волонтерам, в Болградському районі виготовили та відправили до воїнів понад 1000 окопних свічок.

Поділитись
Зараз читають