Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Квіти на холодному металі – ізмаїльський музей зібрав найбільшу колекцію «української артзброї»

19 Лютого 2024 12:15
Альона Колеснік
Квіти на холодному металі – ізмаїльський музей зібрав найбільшу колекцію «української артзброї»

Українці настільки наполегливі у прагненні перемоги, що навіть гільзи від снарядів продають за донати, попередньо розписавши холодний смертоносний метал яскравими життєстверджуючими мотивами. Запущена кимось ідея була підхоплена волонтерами, які звернулися за допомогою до художників. З цієї тісної співдружності народився новий напрямок у мистецтві.

16 лютого в Ізмаїлі відкрилася найбільша в Україні музейна колекція артзброї. Авторами унікального проєкту стали співробітники Ізмаїльського військово-історичного музейного комплексу (колишнього музею імені О.В. Суворова). Мета цього проєкту полягає у збереженні та популяризації української творчості у розмальовуванні артефактів війни. Цей напрямок, народжений війною, має бути зафіксований в історії для нащадків.

На виставці побувала й журналістка інтернет-видання “Махала”.

Проєкт ізмаїльського музею «Українська артзброя» стартував у жовтні 2023 року. Пропозиції до участі було розіслано 200 майстрам по всій Україні, ніхто з них не відмовився. Брали участь у проєкті й бессарабські художники. Половина майстрів вже передала свої роботи, сьогодні колекція налічує близько 100 експонатів.

Самі «полотна» діставалися нелегко. За словами директора Ізмаїльського військово-історичного музейного комплексу Валерія Пастирнака, левову частку гільз, тубусів та інших артефактів війни було отримано від волонтера з Кривого Рогу Юрія Липеня.

«Ми отримали від нього три партії гільз. Він їх збирав на передовій та, як потім з’ясувалося, ще й на замінованих полях. Був випадок, коли Юрій Костянтинович повертався додому на бусику, набитому гільзами та тубусами, на блок-посту його зупинили та наказали розвантажуватися. На той час наш проєкт був трохи розкручений, про нього вже написали деякі українські видання, була навіть група на Фейсбуці. Юрій Липень сказав: «Це не для мене, а для художників, які чекають на ці гільзи». І його пропустили», – розповів Валерій Пастирнак.

Криворізький волонтер військові артефакти відправляв до Ізмаїла Новою поштою. Музейники розсилали майстрам по дві гільзи для того, щоб одну, розмальовану, вони повертали музею, а другу передавали волонтерській організації зі свого населеного пункту.

Фотографії учасників проєкту «Українська артзброя» розміщено на стилізованій та художньо оформленій карті України. З неї і розпочинається виставка.

Перед кожним художником стояло непросте завдання. “Полотна” потрібно було спочатку підготувати.

«За розповідями майстрів, потрібно було попередньо добре очистити гільзу від пороху, смоли та іншого. Потім знежирити та нанести два шари фарби. І лише потім розпочиналася творча робота. Працювати було нелегко. Незручна форма та вага від 3,5 до 7 кілограмів ускладнювали завдання», – розповіла науковий співробітник Ізмаїльського військово-історичного музейного комплексу Тетяна Василівна Іванова.

Але кожен майстер впорався з поставленим завданням і створив ексклюзивну, неповторну річ. На виставці представлені різні стилі. Але багато хто з майстрів для пожвавлення бездушного металу вибрав петриківський розпис, який є душею українського народу.

А ось таврійський розпис представила лише одна художниця – Анастасія Пономарьова із Хмельницького. На гільзі, розмальованій у цьому стилі, вона зобразила Ізмаїл із його знаковим об’єктом – Свято-Покровським собором.

На деяких виставкових експонатах зображені портрети відомих особистостей – Кузьми Скрябіна, Степана Бандери, Валерія Залужного та навіть кривавого ката Путіна. Останній зображений за ґратами, що висловлює сподівання всього українського народу.

Надалі виставку хочуть розширити.

«Плануємо представити по одному майстру з кожної області та з кожного міста. Всі ці експонати і ті, що додадуться, покажемо всій Україні, а може колись і всьому світу, – ділиться Валерій Пастирнак. – Ми хочемо, щоб кожен, хто проживає в Ізмаїлі, побачив ці артоб’єкти. А потім ми плануємо розширюватись колекціями. Наприклад, тут, у цій залі, виставлятимемо щось нове, а ці експонати будемо показувати в іншому місці».

Директор музею поділився задумом щодо нової виставки. В якості полотнів планується задіяти ще один атрибут воєнного часу – невеликі металеві їжаки. Їх виготовлятимуть самостійно і після, також по дві штуки, розсилатимуть майстрам по Україні. 

Робота виставки «Українська артзброя» триватиме до півроку, щоб якнайбільше людей побачили ці безцінні історичні експонати, які творяться нині.

Поділитись
Зараз читають