Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Відбій тривоги: що не так з сиренами в Болградській громаді?

14 Березня 2023 16:00
Ганна Ковальова
Відбій тривоги: що не так з сиренами в Болградській громаді?

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну пройшло вже понад рік. Ракетні обстріли по цивільних об’єктах та інфраструктурі країни не припиняються. Задля попередження населення в містах та селах України встановлюють сигнали оповіщення повітряної тривоги, які в народі називають «сирени». Ми проаналізували ситуацію з сиренами в Болградському районі і, зокрема, в Болградській громаді. Чи є вони? Чи достатньо їх для попередження максимальної кількості людей про небезпеку? 

Болградська територіальна громада: обіцяного три роки чекають

С самого початку робота сигналу тривоги в Болграді викликала багато питань. Він часто мовчав, коли вся країна гуділа від ворожих атак. Виявилося, що пристрій був дуже старий та часто виходив з ладу. Потрібно було закупити та встановити новий.

Першого березня 2022 року на наше запитання стосовно сирени міський голова Сергій Димитрієв відповів так: «Работает ли сирена и слышна ли она во всем городе? Давайте я не буду отвечать на этот вопрос».

Через декілька місяців в червні 2022 року сирена в місті знову мовчала, тоді міський голова давав нашому виданню таке пояснення :

«Системою оповіщення донедавна відала Болградська РВА, але зараз вони передають її нам. Саме сьогодні ми їздили на неї дивитися, вивчали принцип її роботи. Думаю, днями запустимо».

Він також додав, що паралельно з цим ведуться переговори про закупівлю і встановлення нових систем оповіщення не лише у райцентрі, а й у селах, які входять до складу Болградської громади.

Дійсно, після цього сирена деякий час працювала, а потім знов замовкла. 

У вересні міська рада зазначала, що планується встановлення сирени в місті, а також у селах Болградської громади. Про це доповів начальник Болградськой РВА Геннадій Бамбура в відеоінтерв’ю нашому виданню:

«Сирена не працює, бо вона стара, їй більше ніж 30 років, і вона вийшла з ладу. Зараз міською радою проводиться процедура закупівлі нового обладнання, яке буде не просто сиреною як «ревун», а з системою оповіщення. Тривають тендерні процедури, але, за інформацією Болградської міської ради, з 20 жовтня ця система запрацює. Це питання ми тримаємо на контролі».

І ось у лютому вже 2023 року, тобто через рік повномасштабного вторгнення, на апаратній нараді в Болградській районній військовий адміністрації було доведено, що Болградська територіальна громада має все ще одну справну сирену тільки в місті. В планах встановити в Болграді ще дві додатково та п’ять електросирен в кожному старостаті.

За рік плани з встановлення сигналів оповіщення повітряної тривоги в кожному населеному пункті громади так і залишилися планами. 

За даними Болградської РВА, вони декілька разів відправляли листи із вимогою забезпечити населені пункти громади сиренами чи гучномовцями для попередження про повітряну тривогу.

В березні 2023 року міський голова повідомив наступне: «Ми продовжуємо роботу. Стару сирену ми замінили. Купили та встановили нову. Далі в планах забезпечити кожне село сиренами. Гроші на це є та закладені у бюджет».

За більш детальною інформації ми звернулися до заступника міського голови Андрія Гарвалова, який безпосередньо контролює це питання:

«Ми встановили одну сирену замість старої, що вийшла з ладу. Депутати міської ради ще в тому році прийняли рішення про встановлення не просто сирени сповіщення, а сучасної системи, яка б мала можливість сповіщати про загрозу, а також бути гучномовцем по типу вуличного радіо. Але, на жаль, такі системи в Україні знайти важко. Наприкінці року ми отримали нові сирени, але довелося від них відмовитися, бо вони не відповідали тій якості, яку ми замовляли. Ми розірвали договір з фірмою та повернулися знов до пошуків. 
В наших планах встановлення систем в кожному населеному пункті громади та ще двох в місті. Загалом їх буде вісім в громаді. Тоді ми повністю вирішимо це питання. Гроші на це закладені у програму цивільного захисту,  цю програму депутати прийняли на сесії в лютому».

Як справи  у Болградського району?

За даними начальника відділу оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Сергій Забуги, на теперішній час централізоване оповіщення населення про загрози або виникнення надзвичайних ситуацій за допомогою електросирен та вуличних гучномовців повністю вирішено в Кубейській, Криничненській, Василівській,  Городненській територіальних громадах. 

Повністю відсутнє централізоване оповіщення в Бородинській територіальній громаді.

В місті Арциз працюють 3 електросирени. У дев’яти старостинських округах Арцизької громади відсутнє централізоване оповіщення. 

В Теплицькій громаді працює 1 електросирена (с. Павлівка) та 4 гучномовці в селах Садове, Веселий кут, Роща, Мирнопілля. Пропонується для охоплення стовідсоткового оповіщення населення придбати та встановити ще 5 електросирен. 

Павлівська громада забезпечена двома гучномовцями (с. Павлівка, с. Долинівка). Пропонується придбати та встановити 4 електросирени в кожному старостаті. 

В Тарутинській громаді є три електросирени в смт Тарутіне та одна в с. Березине. Вирішується питання щодо придбання 11 електросирен – по одній для кожного старостинському округу. 

Для стовідсоткового покриття оповіщення населення населених пунктів району необхідно придбати та встановити 51 систему оповіщення, що становить близько одного мільйону гривень.

Для роздумів

Вартість одного пристрою сирени в інтернеті починається від 23 тисяч 500 гривень. 

Згідно з нормативами в місті Болград, враховуючи його площу, треба встановити мінімум три пристрої, щоб сигнал тривоги було чутно в кожному куточку.

Враховуючи це та шість сіл, які входять до громади, потрібно 9 сирен загальною орієнтовною вартістю 211 тисяч гривень. Це без транспортування та встановлення. 

***

Зараз немає місця в Україні, яке б було повністю безпечне від ворожих ракет. Ворог нехтує всіма правилами ведення війни, тому ракети можуть влучати в багатоповерхові будинки, об’єкти критичної інфраструктури та соціальні установи. Бережіть себе, Перемога близько!

Серафим Савченко

Поділитись
Зараз читають