До початку наступного тижня в місті Ізмаїл буде прикручено останню вивіску з новою назвою. Про це журналісту інтернет-видання “Махала” повідомила начальниця Ізмаїльського УЖКГ Олена Парамонова.
«На сьогодні всі вулиці, які потрібно було перейменувати, вже перейменовані. До кінця цього тижня ми закінчуємо і роботу із заміни табличок з назвами вулиць. За даними державного підприємства “Національні інформаційні системи” Міністерства юстиції України, в Ізмаїлі всього 373 вулиці (включаючи провулки та проспекти). Із них нові назви отримали 203 вулиці», – розповіла Олена Вікторівна.
За словами керівниці УЖКГ, перед їхнім підприємством стояло завдання замінити 1455 адресних вивісок. Ця робота стосувалася лише 137 годонімів (назв вулиць), перейменованих за рішеннями сесій Ізмаїльської міської ради у 2022 році. На 66 вулицях, які отримали нові назви у хвилю декомунізації у 2016 році, таблички було оновлено раніше.
У листопаді минулого року Ізмаїльське УЖКГ уклало договір із підприємцем Віктором Чернегою. Підрядник взяв на себе обов’язки як з виготовлення табличок, так і з їхнього кріплення. У ході виконання робіт було демонтовано 955 старих вивісок.
Олена Парамонова пояснила, де кріпилися нові та у яких випадках знімалися старі: «Таблички вішалися на кожному кварталі – з двох боків. Також їх кріпили на всі адміністративні будинки, на лікарні тощо. Ми домовлялися з підрядником, щоб старі таблички на хвіртках не чіпали. Виходили з тих міркувань, що люди платили за них гроші, і це їхня приватна власність. Не вимагаємо знімати вивіски і з приватних будинків, розташованих всередині двору. Підрядник демонтував лише таблички, що висіли на парканах кутових дворів – там має бути правильна назва».
«Перезавантаження» годонімів в Ізмаїлі відправило на смітник історії назви, пов’язані з ідеологіями імперської Росії та «страни совєтов». Причому з міських вулиць зникли імена не тільки політичних діячів та полководців, а й представників мистецтва та науки, які жили на території Росії.
Нові ж назви увічнили пам’ять про великих українців – як тих, що жили в минулих століттях, так і наших сучасників. Про них тепер нагадують вулиці Володимира Великого, Княгині Ольги, Отамана Сірка, Гетьмана Мазепи, Запорозьких козаків, Володимира Сосюри, Академіка Амосова, В’ячеслава Чорновола, Богдана Ступки, Кузьми Скрябіна та багатьох інших. Комісія, яка працювала над перейменуванням годонімів, не оминула увагою і подвиг сьогоднішніх героїв, які захищають незалежність України – так з’явились вулиці Захисників острова Зміїний, Героїв Азовсталі та інші. Назви вулиць Чорнобаївської, Маріупольської, Волноваської, Харківської, Миколаївської не дадуть стерти з пам’яті горе мільйонів українців, які постраждали від російського вторгнення.
Так, «денацифікація», про яку мріяв ворог, запустила в Україні небувалої сили хвилю дерусифікації, що змиває будь-який спогад про минуле, яке хоч трохи перетиналось з історією країни-агресора.
Альона Колесник