Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

ОПАЛЮВАЛЬНИЙ СЕЗОН ЗА УМОВ ВІЙНИ: ЧИ БУДЕ ТЕПЛО У БОЛГРАДСЬКОМУ РАЙОНІ?

02 Серпня 2022 12:22
Софія Чебан
ОПАЛЮВАЛЬНИЙ СЕЗОН ЗА УМОВ ВІЙНИ: ЧИ БУДЕ ТЕПЛО У БОЛГРАДСЬКОМУ РАЙОНІ?

Вже очевидно, що опалювальний сезон стане найскладнішим в історії України. Ми дізналися, якою є ситуація на сьогодні, чи потягнуть громади цю ношу і до чого варто бути готовими.

Після 15 жовтня і не менше +18

Опалювальний сезон в Україні традиційно розпочнеться після 15 жовтня, але з урахуванням погодних умов. Про це 30 липня на брифінгу у Вінниці розповів Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов.

Також він запевнив, що під час опалювального сезону мінімальна температура у приміщеннях буде не нижчою за 18 градусів. Але є ймовірність, що вона може бути навіть вищою.

“Ми не плануємо зменшувати нормативні показники температури у будинках. Мінімальний рівень температури, який має бути забезпечений, становить +18 градусів. Менше бути не може, більше – так”, – сказав він.

Міністр наголосив, що “більше +18” – це певний коридор, але очікувати, що доведеться відкривати вікна, щоб стало прохолодніше найближчої зими не варто.

“Цього року такого бути не може. Ми маємо дбайливо ставитися до кожного градуса – це наша енергія, наше багатство”, – зазначив Чернишов.

Тарифи не зростатимуть?

“Верховна Рада ухвалила три закони, які дозволяють проходження опалювального сезону та забезпечують відшкодування різниці в тарифах, що сталися у минулих періодах. Це важливо для того, щоб ми забезпечили проходження опалювального сезону. Таким чином, фізично та економічно умови для цього створені”, – резюмував на тому ж брифінгу Олексій Чернишов.

А саме: Верховна Рада підтримала мораторій на підвищення комунальних тарифів для населення. Для компенсації різниці тарифів із ринковими цінами “Нафтогазу України” з держбюджету виділять мільярди гривень.

Відповідний законопроект №7427 підтримали 260 народних обранців.

Мораторій на підвищення тарифів діятиме у період військового стану та ще півроку після його скасування. Згідно з ухваленим документом заборонено підвищувати тарифи на доставку газу; опалення; гарячу воду; газ як товар.

У Кабміні запевнили, ціна газу для населення з 1 серпня 2022 року буде фіксованою і становитиме 7,96 грн/м3 (без вартості транспортування та з ПДВ).

Бюджетним установам доведеться “утиснутись” у споживанні

Про це йдеться у Положенні про покладання спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу, прийнятого Кабміном 19 липня цього року. У ньому зафіксовано ціни на газ для виробників тепла та бюджетних установ, причому для останніх споживання буде зменшено на 10%.

Згідно з постановою, ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» постачає з 1 серпня 2022 року по 31 березня 2023 року природний газ за цінами:

☑ для потреб виробництва теплової енергії для надання послуг із постачання теплової енергії та постачання гарячої води населенню – 7420 гривень з урахуванням ПДВ за 1000 куб. метрів газу (без урахування тарифу на послуги з транспортування).

☑ бюджетним установам – 16 390 гривень з урахуванням ПДВ за 1000 куб. метрів газу (без урахування тарифу на послуги з транспортування).

☑ для інших потреб – 38 325,5 гривні з урахуванням ПДВ за 1000 куб. метрів газу (без урахування тарифу на послуги з транспортування).

Як готуються до зими у Болградському районі

Підготовку до майбутнього опалювального сезону в Болградському районі була розпочата ще в липні. 12 числа у Болградській райдержадміністрації відбулася онлайн-зустріч керівництва Болградської районної військової адміністрації з керівництвом громад району, присвячена питанням підготовки роботи об’єктів ЖКГ та соціальної сфери у майбутній опалювальний сезон.

Так, за даними Болградської РВА, в районі – 239 об’єктів соціальної сфери, які опалюються 220 котельнями, а також печами та електрообігрівачами, з них 172 – твердопаливні. Централізоване опалення відсутнє. Об’єкти житлово-комунального господарства та соціально-культурної сфери опалюються індивідуальними котельнями (природний газ, тверде паливо, електроенергія).

Станом на 10 липня, у наявності твердого палива – 1733,7 т, що становить 39% (переважно залишок). Є потреба в деревному паливі (дрова), яка становила 2884,3 м3, або 85%.

Котел на пілетах у с. Банівка Василівської громади

Ми зв’язалися з начальником відділу інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Болградської РВА Аркадієм Радуловим минулої п’ятниці, щоб дізнатися, наскільки просунувся процес підготовки до опалювального сезону в громадах, адже ще два тижні тому була нестача.

“Громади продовжують готуватись. Повну інформацію ми озвучимо за тиждень на апаратній нараді. Чи є проблеми? Так є. І пов’язані вони із закупівлею твердого палива. Перша проблема – це ціна на цей вид палива, друга – затягування тендерних процедур через постачання вугілля. Йдеться про вугілля газове, яке дещо гірше за якістю антрацитової групи. А останнього немає взагалі”, – розповів Радулов.

Щодо газу, то ситуація більш обнадійлива.

“До кінця цього року у всіх установах, які опалюються природним газом у Болградському районі, дійсні договори на постачання з ДП «Нафтогаз Трейдинг». По ціні нас теж запевнили, що вона не ростиме. Тепер головне, щоб не було пошкоджено газову інфраструктуру”, – підкреслив Аркадій Радулов.

Що кажуть керівники громад

Керівники громад Болградського району, з якими нам вдалося поспілкуватися з приводу майбутнього опалювального сезону, великих побоювань не висловили.

Так, Петро Бойчев, голова Василівської громади, на території якої розташовані три населені пункти (Василівка, Банівка, Голиця), які одержують тепло за рахунок твердого палива, розповів:

“У нас залишилися деякі запаси з минулого опалювального сезону. В даний час проводимо тендерні закупівлі кількості, що бракує. Якщо говорити загалом, до нового року наявного обсягу (70 тонн) має вистачити. Про ціну на нове вугілля нічого не можу сказати – побачимо, що покаже тендер. Газове опалення, якщо знадобиться, теж витягнемо, ми не маємо іншого виходу”.

с. Банівка (Василівська громада)

За прогнозами Петра Бойчева, цілком імовірно, що навчання все ж таки проходитиме у форматі “онлайн”, але вони продовжують підготовку навчальних закладів до роботи в очному режимі.

“Зараз готуємо укриття згідно з отриманими рекомендаціями. А що буде далі, сьогодні мало хто зможе спрогнозувати. Час такий”, – зазначив керівник Василівської громади.

У Кубейській громаді, де також є два населені пункти ( Оріхівка та Виноградне), які отримують тепло за рахунок твердого палива, ситуація аналогічна.

“Усі закупівлі проведені, зараз оформляємо доставку недостатнього обсягу вугілля – близько 90 тонн. Заощадити вдалося завдяки тому, що школи минулого навчального року працювали онлайн. Якщо й ціна на газ залишиться незмінною, то проблем не буде”, – запевнила в. о. керівника Кубейської громади Тетяна Заїм.

школа у с. Криничне

Не бачать жодних складнощів поки що й у Болградській громаді.

“У бюджеті громади закладено кошти на необхідний обсяг газу за ціною 2022 року. До кінця року ми зможемо виконати свої зобов’язання. Що буде після нового року, зараз навряд чи хтось скаже”, – відповів заступник Болградського міського голови Андрій Гарвалов.

Більш повна картина щодо того, чи буде тепло в Болградському районі зимою, ми дізнаємося вже через тиждень, і обов’язково розповімо про це.

 Алла Каріза

Поділитись
Зараз читають