Інтернет-видання Бессарабії

Три роки повномасштабного вторгнення: хроніка війни очима журналістів Махали

24 Лютого 2025 11:28
Валерій Гайдаржи
Три роки повномасштабного вторгнення: хроніка війни очима журналістів Махали

24 лютого 2025 року – третя річниця повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Вже три роки наша країна щодня протистоїть агресору, захищаючи свою незалежність та територіальну цілісність. Війна, що триває з 2014 року, вийшла на новий рівень жорстокості, коли у 2022-му Росія розпочала масоване вторгнення, намагаючись знищити українську державність. Пропонуємо згадати, що відбувалося за цей рік на півдні Одещини. 

Підсумки минулих років очима журналістів читайте тут: перший рік повномасштбаного вторгнення та другий рік повномасштабного вторгнення.

ЛЮТИЙ

Повномасштабне вторгнення вплинуло на багато сфер життя в Україні, зокрема й на освітній процес. Багато шкіл були переведені на дистанційне навчання задля безпеки учнів. Водночас за ці роки активно розпочалися модернізація та будівництво укриттів у навчальних закладах. Одне з таких укриттів почали зводити в селі Табаки Болградської громади.

Через війну також призупинили низку соціально важливих проєктів, оскільки фінансування спрямовується на оборону. Серед них – будівництво Болградського групового водогону, який мав покращити водопостачання в громаді.

Волонтери та мешканці громад півдня Одещини невпинно підтримують українських воїнів, допомагаючи забезпечити їх необхідним.  У лютому волонтерка з Болграда Оксана Кілафли передала захисникам перші у 2024 році два дрони, придбані завдяки внескам небайдужих людей. Окрім того, волонтери В’ячеслав Мараренко та Олександр Бабенко передали військовим польову пересувну лазню, створену завдяки спільним зусиллям мешканців громад. 

БЕРЕЗЕНЬ

Наше видання регулярно проводить інтерв’ю та розповідає про  історії військових, волонтерів і людей, які постраждали від російської агресії. Однією з таких історій стала розповідь про уродженця села Нова Некрасівка Ізмаїльського району Максима Дмитрієва, який на четвертий день повномасштабного вторгнення приєднався до 88 окремого батальйону морської піхоти та історія військовослужбовця ЗСУ з Рені Роман Маргаза, який зник безвісти на Донеччині. Згодом стало відомо, що Роман загинув.

Українські навчальні заклади активно підтримують ЗСУ, організовуючи благодійні ініціативи. У березні в Криничненському ліцеї зібрали кошти та закупили 200 хімічних термогрілок, 100 пар термошкарпеток і матеріали для виготовлення 100 окопних свічок. У Болградському ліцеї №2 провели благодійний ярмарок, де продавали солодощі та хенд-мейд вироби, зібравши 26 797 гривень на підтримку військових. Учні, вчителі та працівники шкіл Тарутинської громади долучилися до акції «Кришечки збери – Україні допоможи», спрямованої на допомогу у протезуванні поранених воїнів. 

КВІТЕНЬ

За мужність і героїзм на полі бою багато військовослужбовців з півдня Одещини удостоюються державних нагород,  деякі з них – посмертно. Дружині загиблого захисника Василя Стоянова з села Виноградівка вручили орден «За мужність» III ступеня, яким він був нагороджений посмертно. 

У квітні в Болграді відбувся перший весняний ярмарок у 2024 році на підтримку 88-го окремого батальйону морської піхоти. Захід об’єднав місцевих жителів, волонтерів та підприємців, які долучилися до збору коштів для забезпечення військових необхідним.

Відзнаки “Волонтер України за покликом душі” за невтомну підтримку воїнів 88-го окремого батальйону морської піхоти отримали голова Саф’янівської громади Наталя Тодорова та волонтерки Оксана Кілафли, Ніна Биковська та Галина Русняк.

ТРАВЕНЬ

Жителі Ізмаїла та гості міста вийшли на акцію на підтримку українських військовополонених, які перебувають у російському полоні. Акція зібрала велику кількість людей, серед яких були рідні та друзі полонених, активісти, та волонтери.

У навчальних закладах Саф’янівської громади розпочалися зустрічі з військовими. В рамках нового проєкту в навчальних закладах громади пройшли зустрічі з військовослужбовцями, під час яких діти мали змогу ознайомитися з різноманітною технікою, озброєнням та дізнатися більше про тактичну медицину.

ЧЕРВЕНЬ

Після тривалої перерви відбувся черговий обмін полоненими, в результаті якого з ворожої неволі звільнено 75 осіб – військових і цивільних. Серед тих, хто повернувся додому, є й уродженці півдня Одещини. 

На центральній вулиці Болграда відбувся благодійний ярмарок «Діти за мир!», присвячений Міжнародному дню захисту дітей. Учні ліцеїв Болградської громади об’єднали зусилля, щоб підтримати захисників, зібравши майже 25 000 гривень для 88-го окремого батальйону морської піхоти. 

У Табаківському ліцеї Болградської громади відбувся захід, присвячений вшануванню пам’яті загиблих воїнів. У рамках церемонії відкрили меморіальні дошки на честь Марчева Євгена Івановича та Мітєва Степана Васильовича, які віддали життя, захищаючи Україну.

Захисник острова Зміїний, морський піхотинець 88-го батальйону Володимир Абажер, повернувся в рідний Болград після 27 місяців у ворожому полоні. Пройшовши тритижневу реабілітацію, він приїхав додому саме в день випускного вечора свого сина, зробивши родині зворушливий сюрприз.

ЛИПЕНЬ

Після 27 місяців полону та реабілітації, захисник острова Зміїний Олександр Кардашов повернувся додому в рідний Болград. Його повернення з нетерпінням чекали рідні, зокрема дружина, син, мати та сестра, а також сусіди та жителі вулиці, де він виріс. 

Уночі, на 24 липня, російська армія атакувала Ізмаїльський район безпілотниками, завдавши ударів по цивільній та критичній інфраструктурі. Внаслідок атаки зафіксовано влучання в житлову багатоповерхівку та об’єкти порту, що спричинило руйнування, люди отримали поранення. 

У червні на сторінках нашого видання вийшло розгорнуте інтерв’ю з морським піхотинцем 88-го батальйону Олександром Лунгу. У ньому він поділився своїми спогадами про перебування в полоні, випробування, які довелося пережити, та силу духу, що допомогла вистояти.

СЕРПЕНЬ

У Болградській міській раді оголосили ім’я Почесного громадянина міста Болград – 2024. З нагоди 203-ї річниці заснування міста це звання присвоєно генерал-майору Збройних Сил України Максиму Вікторовичу Миргородському, повному лицарю ордена Богдана Хмельницького. 

До Дня Незалежності України у Болграді відбувся благодійний ярмарок на підтримку 88-го окремого батальйону морської піхоти. Майстрині з Болградської громади та гості з Ізмаїла представили свої вироби, пропонуючи відвідувачам продукцію ручної роботи. Захід об’єднав громаду навколо спільної мети – підтримки українських військових.

ВЕРЕСЕНЬ

Батько загиблих військовослужбовців з Арцизької громади, Євгена та Ігоря Бончевих, Микола Зіновійович передав власний автомобіль на потреби бригади, в якій служив його старший син Євген. Транспортний засіб передали 11-й бригади імені Михайла Грушевського Національної гвардії України, допомагаючи військовим виконувати бойові завдання. 

На головній площі Болграда відбувся Всеукраїнський патріотичний забіг «Шаную воїнів, біжу за героїв України». Захід об’єднав усіх охочих вшанувати пам’ять загиблих воїнів-земляків та висловити вдячність за їхню жертовність у боротьбі за незалежність. 

Під ранок 27 вересня російські війська здійснили масований терористичний обстріл Ізмаїла, атакувавши південь Одещини ударними безпілотниками. Внаслідок атаки постраждали 14 осіб, серед яких троє дітей. Обстріл забрав життя трьох мешканців Ізмаїла.

Активіст і волонтер із селища Тарутине Болградського району Ігор Коєв оголосив про старт нового сезону 2024-2025 з виготовлення пічок для ЗСУ. Ініціатива спрямована на забезпечення українських захисників необхідним обладнанням для обігріву в холодний період.

ЖОВТЕНЬ

У жовтні на сторінках нашого медіа вийшли інтерв’ю з військовими, які перебувають на фронті. Побратим загиблого воїна з Болграда Віталія Шрубковського поділився спогадами про військового. Військовий лікар Богдан Слюсаренко  розповів, як війна вплинула на його професійний шлях і змінила ставлення до медицини. 

У Тарутинській громаді відбувся благодійний ярмарок у новому форматі, який став платформою для збору коштів на підтримку ЗСУ та підкреслив культурне багатство та багатонаціональність Бессарабського краю. На святкуванні Дня народження міста  Кілія провели благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ та зібрати майже 260 тисяч гривень.

Орденом «За мужність» III ступеня (посмертно) були нагороджені Ігор Олексійович Яськов та Олександр Сергійович Бортник. Нагороди вручили дружинам полеглих військовослужбовців – Людмилі Христофорівні Яськовій та Ользі Юріївні Бортник. 

У селі Залізничне відкрили Алею Слави, присвячену пам’яті трьох загиблих воїнів-земляків. Церемонія відбулася в рамках відзначення 163-ї річниці заснування села.

ЛИСТОПАД

У ніч з 3 на 4 листопада російські війська атакували Болградський район ударними безпілотниками “Shahed 131/136”. Внаслідок атаки в Болградській громаді пошкоджено 12 приватних будинків, а у Василівській громаді постраждали будівлі на території табору відпочинку. 

Волонтерка з Болграда Оксана Кілафли передала 22 протиударні смартфони штурмовикам 88-го окремого батальйону морської піхоти. Кошти на їх придбання вдалося зібрати завдяки підтримці народу Болгарії та волонтерки зі Львова Галини Русняк.

17 листопада російська армія завдала ракетного удару по Арцизькій громаді, націлившись на об’єкти енергетичної інфраструктури. Внаслідок атаки уламками та вибуховою хвилею пошкоджено житлові будівлі місцевих мешканців. Постраждали квартири у 10 багатоквартирних будинках, а також десятки приватних осель. 

Щотижня з Ізмаїла вирушає жовтий мікроавтобус, наповнений необхідними речами для українських захисників. Його маршрут — передова, а мета — підтримка військових. Цю ініціативу здійснюють волонтери ветерано-волонтерського руху «Шалений вулик», які регулярно доставляють спорядження, продукти та медикаменти для армії.

У листопаді виповнилося 100 днів, як триває повномасштабна війна. Журналісти видання згадали, яким був для них ранок 24 любого 2022 року.

ГРУДЕНЬ

Уродженець села Дмитрівка Городненської громади Микола Палас отримав звання бригадного генерала. Відповідний указ підписав Президент України Володимир Зеленський 5 грудня 2024 року, відзначивши його заслуги у військовій службі та внесок у зміцнення обороноздатності країни. Також президент України вручив відзнаку «Хрест бойових заслуг» сім’ям військовослужбовців Національної гвардії, серед яких був і Андрій Чобану, уродженець села Оксамитне Болградської громади.

У Виноградівському ліцеї ім. О. О. Банєва відбувся благодійний ярмарок на підтримку Збройних Сил України, на якому зібрали 20 380 гривень.

Журналісти видання розповіли, як військові з Кілійської громади живуть між родиною та фронтом – це три історії про військових та їх родини. 

СІЧЕНЬ

За роки повномасштабної війни до Болграда переїхало багато переселенців з різних куточків України, які були змушені залишити свої домівки через російську агресію. На початку року на сторінках нашого видання вийшло інтерв’ю з Олесею Луніною, яка разом із донькою в перший день великої війни тікала з рідного Бердянська.

У День Соборності України в місті Арциз відкрили Алею Слави – місце вшанування пам’яті 52 воїнів-земляків, які віддали життя за Україну. 

У Болградському ліцеї №2 з’явилося нове укриття. Реалізація проєкту стала можливою завдяки підтримці платформи UNITED24 та внескам її донорів.

23-річний воїн Михайло Барвіненко з Білгорода-Дністровського, який втратив ногу у боях з окупантами, після отримання протеза  прийняв рішення повернутися до побратимів і продовжити боронити рідну землю.

У Болграді досі немає Алеї слави. Чи на часі це, і як має відбуватися увічнення пам’яті загиблих воїнів? Мешканці висловити три думки – встановити Алею з портретами загиблих воїнів, зробити віртуальну Алею, реконструювати той пам’ятник, який є на центральній площі Болграда. 

На світанку російська армія атакувала місто Ізмаїл, завдавши багато руйнувань, постраждали люди.

На території Болградського РТЦК та СП з’явився патріотичний пам’ятник. 

ЛЮТИЙ

Росія завдала ракетний удар по історичному центру Одеси, зруйновані історичні пам’ятки міста, постраждали люди.

Родині військовослужбовця з Оксамитного Олександра Олександровича Федоренка, який загинув під час артилерійського обстрілу в Бахмутському районі Донецької області, передали його державну нагороду – орден «За мужність» III ступеня.

У День єднання Саф’янівська громада передала мешканцю села Утконосівка Андрію станцію радіоелектронної боротьби. Придбання стало можливим завдяки спільним зусиллям громади та місцевих підприємців. Це вже четверта станція, яку громада закупила та передала на фронт.

Члени куреня імені Георгія Халікова з Соборненського ліцею під керівництвом виховника Василя Антоновича Накая виготовили та відправили на фронт модернізовані окопні свічки. 

У Тарутинській громаді крім пам’ятника з меморіальними плитами вирішили зробити ще й Алею слави.

Російські дрони, які атакували місто Рені, впали у Молдові. Вибухи налякали мешканців Чадир-Лунги.

Поділитись
Зараз читають