Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

В Болградській лікарні на обліку стоїть понад півтори тисячі онкохворих: змістовна розмова з лікарем до Дня боротьби з раком

04 Лютого 2024 13:00
Ганна Ковальова
В Болградській лікарні на обліку стоїть понад півтори тисячі онкохворих: змістовна розмова з лікарем до Дня боротьби з раком

Четвертого лютого більшість країн світу відзначають Всесвітній день боротьби з раком. Цей день започаткований у 2000 році у Парижі на Всесвітньому саміті з боротьби проти онкологічних захворювань. За даними ВООЗ, існує понад 100 видів раку. Згідно з статистикою, щороку у світі фіксується близько 20-ти мільйонів нових випадків захворювань на рак, близько 10-ти мільйонів людей помирають від онкологічних захворювань.

Яка ситуація з захворюваністю в Болградському районі? Інтернет-видання “Махала” поспілкувалося з медичною директоркою КНП “Болградська ЦРЛ” Катериною Ніколаєвою.

Катерино Петрівно, розкажіть, будь ласка, про стан захворюваності на рак в нашому районі на прикладі минулого року?

У 2023 році в Болградській ЦРЛ зареєстровано 1519 звернень з приводу новоутворень, з них 204 вперше виявлені. На стаціонарному лікуванні знаходилось 148 хворих з онкологією, з них 15 померло. Вісім осіб, з них двоє вперше, звернулися до поліклініки з хворобами крові і кровотворних органів. Стаціонарного лікування потребувало 12 осіб.

Чи можна порівняти ці цифри з 2022 роком?

У порівнянні з попереднім роком кількість звернень залишилась практично без змін, проте дуже збільшилась статистика звернень з онкологією вже запущеною, та збільшилась майже вдвічі по стаціонару госпіталізація на термінальних стадіях онкопатології і смертність.

У нас в жодному році в стаціонарі не було такої кількості смертей від онкології. При чому були випадки, коли госпіталізація вперше вже агональних хворих з порушенням свідомості та життєво важливих функцій, вираженим схудненням та іншими порушенням і родичі вказували на те що хвороба продовжувалась  рік і більше і ніхто нікуди не звертався ні за обстеженням, ні за лікуванням і вже в ході спроб врятувати чи вже на розтині з’ясовувалося, що це був рак.

А такого розвитку подій  можна було запобігти. При своєчасній діагностиці та лікуванні, можна увійти в тривалу ремісію та і взагалі вилікуватися.

Існує понад 100 видів онкологічних захворювань. Яким саме типом раку найчастіше хворіють наші земляки?

Дуже розповсюджені злоякісні новоутворення кишківника, та прогресують вони поступово, і при зверненні з симптомами на порушення травлення, запори, випорожнення з домішками крові, болі в животі – призначається колоноскопія, безболісна, бо виконується під анестезією, та дуже інформативна діагностична процедура. Минулого року ми почали проводити колоноскопію в Болградській ЦРЛ і лікарю-ендоскопісту вдалося діагностувати на ранніх стадіях та направити до онкодиспансеру багатьох хворих, тим самим своєчасно виявивши рак, його можна  пролікувати та врятувати життя.

Рак шлунка – ще одна дуже розповсюджена онкопатологія. Особливої настороженості підлягають люди з часто рецидивуючими виразковими хворобами шлунка. Метод діагностики – гастродуоденоскопія, яка також виконується в нашій ЦРЛ. При своєчасній діагностиці рак шлунку дуже сприятливий до лікування. Пацієнти старше 50 років мають проходити цю діагностичну процедуру раз хоча б на 1-2 роки навіть за відсутності симптомів. Це може врятувати життя.

Також в Болградському районі гостро стоїть проблема онкогінекології, навіть попри обізнаність серед населення стосовно цієї патології. Жінкам слід пам’ятати про обов’язковий щорічний огляд у гінеколога, негайне звернення при появі болю, аномальних кровотеч чи виділень зі статевих шляхів. Окрім цього жінки повинні регулярно проводити самообстеження молочної залози та проходити мамографію після сорока років раз на 2 роки, після 50 років – раз на рік.

Злоякісні новоутворення чоловічих статевих органів потребують особливої уваги, бо зазвичай серед чоловіків  дуже багато тих, хто соромиться звертатися за допомогою до лікаря, коли це стосується саме статевих органів, проте ця онкопатологія зустрічається так же часто, як і онкогінекологія, і, крім того, має більш прогресивний перебіг.

Яких ще рекомендацій потрібно дотримуватися, аби запобігти онкозахворюванню?

З усього вище сказаного можна підсумувати:

  1. Не можна нехтувати профілактичними оглядами, особливо якщо серед близьких родичів вже відмічалась онкопатологія, бо вже доказано, що багато онкології має локацію в гені й передається спадково.
  2. При появі будь-яких симптомів слід звертатися до лікаря, бо своєчасна діагностика та лікування рятує життя.
  3. Не соромно звертатися по допомогу, соромно не зважати на хворобу допоки не стане пізно, особливо в умовах сьогоденні при усієї розвиненості технологій і уваги усього світу до розробок методів діагностики та лікування онкології.
  4. Потрібно вести здоровий спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися здорового харчування, підтримувати водний баланс в організмі. Окрім цього запорукою профілактики багатьох хвороб є безпечна сексуальна поведінка, відмова від самолікування та психоемоційна стабільність.

Дякуємо за змістовне інтервʼю. Бажаємо Вам та всім читачам міцного здоровʼя!

Поділитись
Зараз читають