Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

“Жест доброї волі”: Як відбувалось звільнення острова Зміїний

30 Червня 2024 11:30
Лілія Биковська
“Жест доброї волі”: Як відбувалось звільнення острова Зміїний

30 червня – річниця звільнення острова Зміїний. Саме в цей день, два роки тому, росіяни залишили острів, назвавши це «жестом доброї волі». Саме 30 червня 2022 року Одеська область була деокупована від ворога. Як все відбувалося та що звільнення острова дало Україні?

Контроль над островом ворог встановив 24 лютого. На світанку до нього підійшли кораблі Росії. Гарнізону Зміїного поставили ультиматум та приказали здаватися, але відповідь захисників на адресу «руського воєнного корабля» увійшла в історію війни та відома майже всьому світу. За підтримки авіації острів атакували ракетний крейсер російського Чорноморського флоту «Москва» та корвет «Василий Быков». Зміїний було захоплено, його інфраструктуру знищено.

26 лютого в районі острова Зміїний при виконанні гуманітарної місії було захоплено українське цивільне рятувальне судно «Сапфір». В складі екіпажу перебували цивільні моряки, військові капелани та лікар. Метою гуманітарної місії мала стати евакуація з острова Зміїний українських воїнів, які, за словами президента Зеленського, вважалися загиблими. Але насправді ж всі прикордонники та морські піхотинці потрапили в полон, де й сьогодні перебувають ще 33 військових.

Знаковим у хронології подій видалося 13 квітня. Цього дня крейсер “Москва” опинився лише за 120 кілометрів від українського узбережжя, що дало можливість завдати по ньому удар. Що і було зроблено. Українські воїни двома ракетами “Нептун” відправили російський флагман на дно. Протягом наступних кількох днів наші Збройні сили знищили майже всю ворожу техніку на острові й близько півсотні солдат.

8 травня розпочалась десантно-штурмова операція. Звільняти острів взялися спецпризначенці підрозділів ГУР та бійці групи Альфа. Протягом наступних кількох діб наші Збройні сили завдавали ударів по ворожим цілям у морі. У такий спосіб, наші воїни повністю залишили росіян без логістики.

У червні вогневе ураження острова нашими ракетами та артилерією тривало чи не щодня. Противники відмовилися від задач утримання цього острова і вже 30 числа втекли зі Зміїного.

Росіяни аргументували свою поразку в Чорному морі та неможливість окупації частини Одещини жестом доброї волі.

«30 июня в качестве шага доброй воли Вооруженные Силы Российской Федерации завершили выполнение поставленных задач на острове Змеиный и вывели находившийся там гарнизон», — доповів тоді представник міністерства оборони Російської Федерації Ігор Коношенков. Насправді ж ворог просто не витримав вогню наших артилерійських, ракетних та авіаційних ударів.

Острів Зміїний був для окупантів важливим елементом контролювання північно-західної частини Чорного моря. Розташування там систем спостереження дозволяло б отримувати дані про обстановку над водою, під водою та у повітрі. Деокупація острова означає, що Одещина не знаходиться під загрозою висадки десанту, і окупанти не зможуть розмістити берегові ПКРК, для підвищення ефективності застосування цих ракет по території України, щоб скоротити реакцію нашої ППО на них. Також звільнення від російських військ острова Зміїний відкрило можливість для транспортування агропродукції через гирло Бистре суднового ходу р. Дунай-Чорне море. Та й взагалі відкрило “Зерновий коридор”, яким тонни агропродукції відправляються світом. Росія втратила можливість контролювати узбережжя України та ще кількох сусідніх країн та не змогла відрізати Бессарабію від України.

Слава Україні! Героям слава!

Читайте також:

▪️ В Україні презентували документальний фільм про битву за острів Зміїний (відео)

▪️ Реконструкція битви за Зміїний. Героїчна історія: як Україна втратила і повернула надважливий острів

▪️ Журналісти показали, як виглядає острів Зміїний після деокупації (Фото)

▪️ Військовослужбовці, які звільняли острів Зміїний, отримали нагороди

▪️ Мешканець села Броска брав участь в деокупації Зміїного

▪️ Зеленський вперше назвав імена військових, які загинули під час звільнення Зміїного

▪️ На острові Зміїний встановили символ українського кордону (Відео)

▪️ Години на колінах, побиття, недоїдання, приниження та читання  історії КПСС: капелан з підрозділу морської піхоти розповів про полон 

▪️ В полоні їм казали, що їх тут не чекають, а Одеська область окупована, – дружина захисника Зміїного Артура Зазян

▪️ Допити про Бандеру, Майдан, «русский военный корабль»: 9 місяців полону морпіха з острова Зміїний

▪️Історія неволі та поради рідним полонених від захисника острова Зміїний

▪️Пережив катування та схуд на 60 кг: історія визволеного з полону захисника з острова Зміїний 

Поділитись
Зараз читають