Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Кліщі вийшли на полювання: як захистити себе та домашніх тварин

19 Квітня 2024 16:00
Олександра Сергєєва
Кліщі вийшли на полювання: як захистити себе та домашніх тварин

З настання теплої погоди активізували кліщі. В цьому році їх особливо багато, бо була тепла зима та рання тепла весна. Як захистити себе та своїх пухнастих друзів, розповіли співпрацівники «Національного природного парку “Тузлівські лимани”.

 Кліщі – велика група, що входить в склад класу павукоподібні. Вони живуть практично всюди: в ґрунті, на рослинах, у воді, паразитують на інших організмах. На теперішній час відомо понад 54 тисячі видів кліщів (два з них на фото) і кожного року вчені описують раніше невідомі.

Чи всі ці види небезпечні для людини?

Небезпеку представляють, в першу чергу, представники родини Іксодові кліщі (Ixodida).

До цієї родини входять види, що пристосувалась до паразитичного способу життя, в тому числі і на людині. Найбільш чисельним видом в нашій місцевості є кліщ собачий (Ixodes ricinus).

Іксодові кліщі активні впродовж всього теплого сезону. В цьому році вони були зафіксовані науковцями Парку ще в лютому.

За життя кліщ проходить декілька стадій розвитку: личинка, німфа та доросла особина. На кожній із цих стадій він повинен «напитися» крові для подальшого розвитку. Саме в такому способі життя і полягає головна небезпека цих паразитів: вони є переносниками небезпечних трансмісивних захворювань як хвороба Лайма або борреліоз, кліщовий енцефаліт тощо.

Для знаходження жертви в кліща є спеціальні термо-, вібро- та хеморецептори. Кліщ залазить на травинку або соломинку, виставляє передні кінцівки та просто чекає коли жертва пройде повз нього.

Слина кліща має анестезуючу дію, тому його укус людина не відчуває. Ротовий апарат виглядає як довгий хоботок із направленими назад зазубринами по боках. Саме завдяки такій будові витягнути кліща самотужки не пошкодивши вкрай важко.

Для запобігання укусу кліщів на природі слід дотримуватись не складних правил:

використовувати одяг з довгим рукавом та міцно притиснутими манжетами;

штани заправляти в високе взуття або в шкарпетки;

носити головний убір;

одягати світлий одяг, на якому краще видно кліщів;

використовувати спеціальні репеленти (засоби) від кліщів.

Повертаючись з прогулянок завжди оглядайте себе і не забудьте потурбуватись про домашніх улюбленців

Якщо вас все ж таки вкусив кліщ, то найкращим варіантом буде звернутись до лікаря для його видалення та діагностики.

Якщо такої можливості немає, то кліща можна видалити самостійно. Тільки це потрібно робити обережно, щоб не обламати хоботок, який в подальшому може викликати запалення.

Самого ж кліща потрібно передати в вірусологічну лабораторію для діагностики.

Для захисту тварин необхідно звернутися до ветеринарного лікаря, який порадить різні препарати залежно від виду та віку тварини.

Поділитись
Зараз читають