Інтернет-видання Бессарабії

Словник подій 2024 року: яким був рік, на думку журналістів Махали?

01 Січня 2025 11:01
Ганна Ковальова
Словник подій 2024 року: яким був рік, на думку журналістів Махали?

Інтернет-видання “Махала” — це хроніка Бессарабії. Щодня ми працюємо, щоб наші читачі дізнавалися найважливіші новини та події. Ми збираємо традиції та історичні факти про південь Одещини, аби передати їх наступним поколінням.

2024 рік став складним для кожного українця, але подарував досвід, спогади та зміни. Представляємо вашій увазі традиційний словник подій року від наших журналістів.

Ознайомитися зі словником подій 2023 року можна за посиланням. Також доступний для ознайомлення словник подій 2022 року. 

Війна 

Завершується третій рік повномасштабної війни. За цей рік трапилося багато трагедій, загинули тисячі військових та цивільних українців. Найвизначнішою подією на полі бою став захід українських військових на територію Курської області РФ. Сьогодні військові дії продовжують розгортатися на території країни-агресорки, але всупереч цьому росіяни продовжують активно наступати на сході та півдні нашої країни. Окрім цього значні результати на фронті показують багатофункціональні винищувачі F-16, про які йшли розмови з 2022 року і які нарешті показали себе в українському небі лише у 2024-му.

Також по країні активно почали працювати РЕБи – засоби радіоелектронної боротьби, які “глушать” снаряди в небі. І це стало помітно не тільки на передовій, а й у відносно тилових містах. Так, наприклад, у зведеннях Повітряних сил ЗСУ зʼявилася нова графа: локаційно втрачено (кількість) дронів. Окрім цього цивільні українці стали помічати, що у великих містах під час повітряної тривоги перестає коректно працювати геолокація в телефонах та інших технічних засобах.

Окрім цього восени Президент України Володимир Зеленський представив план перемоги, яким передбачається завершення війни до кінця 2025 року.

Підвищення податків

Про підвищення податків почали говорити ще на початку року, але лише у  жовтні 2024 року Верховна рада ухвалила відповідний закон. Війна вимагає коштів, але підвищення податків – це завжди боляче. І навіть голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев сказав, що не в захваті від цього, але іншого вибору країна не мала. Новий закон торкнувся усіх: штатних працівників бюджетних організацій, підприємців, банків і небанківських організацій. І перші результати нового закону вже є. Із позитивного – прогнозовано збільшилися надходження у бюджет, бо для штатних працівників закон запрацював з 1 грудня. Бізнес почне платити збільшені податки з 1 січня. Із негативного, за даними Опендатабот, в країні почали масового закриватися ФОПи. Поганий дзвіночок, який говорить, що бізнес намагається піти в тінь.

Кошти від громад на потреби ЗСУ 

Якщо в перші роки повномасштабного вторгнення громади виділяли кошти на потреби ЗСУ та ТРО за запитом військових, то з цього року громади виділяли кошти постійно та цілеспрямовано пропорційно фінансовим  надходженням до бюджету. Кошти передавалися в якості субвенції в обласний бюджет на здійснення заходів з національного захисту та оборони. Але як далі і конкретно на які цілі розподілялися кошти – невідомо. Неодноразово бюджетні організації перераховували волонтерським організаціям одноденний заробіток. В громадах активно продовжувався волонтерський рух і акції на підтримку ЗСУ. Тут більше конкретики та відкритості – відомо скільки зібрали і на що витратили. 

Церкви ПЦУ на півдні Одещини  

На півдні Одещини створене Бессарабське благочиння Православної церкви України (ПЦУ), до якого увійшли чотири храми:

Храм – каплиця святого Рівноапостольного князя Володимира Великого у місті Білгород-Дністровський.

Свято-Троїцький храм у місті Татарбунари.

Храм Святого Архистратига Божого Михаїла в селі Кам’янське Арцизької громади Болградського району.

Храм Покрови Пресвятої Богородиці селищі Сарата.

Храм в селі Кам’янське став першим храмом ПЦУ на півдні Одещини. Міряни прийняли це рішення ще в 2006 році. В селищі Сарата перехід до ПЦУ відбувся в 2019 році, але міряни на чолі з настоятелем Владиславом Шиманом зареєстрували храм лише в 2023 році. І це був дуже важкий шлях. Сьогодні храми перейшли на новоюліанський календар, міряни проводять ярмарки на підтримку ЗСУ

Перейменування населених пунктів

Майже три роки триває війна, і лише наприкінці 2024 року населені пункти Бессарабії, які мають радянське та російське походження, нарешті повернули свої назви, або отримали нові. 

У Болградському районі було перейменовано сім населених пунктів. Так, селище Березине було перейменовано на селище Соборне, селище Бородіно на селище Буджак, село Малоярославець Перший на село Прикордонне, село Малоярославець Другий на село Ярославове, село Нове Тарутине на село Новодолинське, село Роща на село Новий Париж, а селище Тарутине на селище Бессарабське. 

В Ізмаїльському районі під перейменування потрапило лише два населених пункти – село Першотравневе, не дивлячись на обурення мешканців, стало Вишневе, а селище Суворове отримало назву Катлабуг.

У Білгород-Дністровський районі також перейменували два населених пункти – село Зоря, на прохання місцевих мешканців, стало Камчик, а село Миколаївка-Новоросійська тепер має назву Байрамча.

“Зроблено в Україні”

У 2024 році Україна двічі “прогриміла” на весь світ, і зовсім не через війну, а завдяки творчості. 

Так, на початку 2024 року український фільм вперше за історію кіно здобув перемогу на найпрестижнішій кінопремії “Оскар 2024”. Документальний фільм “20 днів у Маріуполі” від режисера та відеографа Мстислава Чернова переміг у категорії “Найкращий повнометражний документальний фільм”. 

Під кінець року Україна знову “вибухнула” на весь світ – 20 листопада відбувся довгоочікуваний реліз гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля українських розробників GSC Game World, яка була анонсована ще у 2010 році. 

За перші три доби після виходу гру купило понад мільйон гравців. Найвідоміші світові геймери відмітили якість та сюжет української гри та одноголосно залишилися у захваті від неї. Гра підтримує лише дві мови – українську та англійську, і багато хто з іноземних гравців проходили її саме мовою оригіналу, а оскільки весь плейліст гри складається виключно з українських пісень, то цього року нашу солов’їну почули мільйони людей. 

Памʼятні знаки

Три роки вже йде війна із Росією. За цей час усі вулиці та більшість населених пунктів, що були пов’язані із радянським союзом та імперською Росією, було перейменовано. Проте, по всій країні, а зокрема й в Бессарабії, досі стоять пам’ятники російським та радянським символам, а на будівлях “красуються” пам’ятні таблички з радянських часів.

Наприклад у Болграді та Татарбунарах досі стоять пам’ятники та бюсти Пушкіна, а у Білгороді-Дністровському взагалі спалахнув скандал, адже меморіальну табличку Пушкіну спочатку демонтували лише на папері. Проте після розголосу її все ж таки прибрали

А у деяких населених пунктах не те що не прибирають, а навіть встановлюють російськомовні таблички з радянською символікою. Такі таблички з’явилися цього року у  Болграді на могилах ветеранів Другої світової війни.

Проте не усе так погано, декілька пам’ятників цього року зняли з постаментів. Так у Білгороді-Дністровському прибрали Зою Космодем’янську та пам’ятник Пушкіну, а в Ізмаїлі зняли з постаменту генерала Тучкова.

Нові слова

Цього року в українську мову потрапило багато нових слів, які активно використовуються не тільки молоддю, а й дорослими. 

Квадробер

Набрало популярності таке поняття як квадробінг, а ти, хто цім займаються, отримали назву “квадробери”. Це люди, які імітують рухи тварин, бігаючи на чотирьох кінцівках. Для більшого занурення в образ вони чіпляють на себе вушка та хвости. 

Тапалапка

Ця іграшка-антистрес з’явилася на полицях магазинів і стала самою популярною серед дітей, як колись спінери та поп-іти. Це силіконова іграшка у формі лапки котика, яка приємна на дотик, мнеться та тягнеться. Єдиний мінус – діти полюбляють кидати її на стелю та стіни, від чого залишаються жирні плями. 

Чиназес

Слово як таке не має перекладу, але дуже завірусилося серед молоді та тепер часто вживається замість немодного “вау” чи “ура”. 

Дубайський шоколад

Цей шоколад з’явився та набрав популярності в ОАЕ ще декілька років тому, однак до України мода на нього дійшла лише 2024 році. Тепер табличка “дубайський шоколад” висить ледь не у кожній кав’ярні, а його смак обговорює кожен другий. 

Орешник 

Поява цього слова не на жарт злякала багатьох, адже це назва нової ракети Росії, яка може переносити ядерний заряд. З появою Орешника тривога по всій країні лунає не тільки через зліт МІГів, а й через активність на аеродромі, звідки країна-агресор вперше випустила свою нову ракету, на щастя, з без’ядерним зарядом. 

Повернення захисників з полону

У 2024 році з полону повернули багато українських воїнів, серед яких уродженці Бессарабії й, в тому числі захисники острова Зміїний. 

У березні до рідного міста Вилкове повернувся захисник Зміїного Олег Чернишов.Трохи більше ніж 23 місяці Олег провів у неволі. Увесь цей час за його повернення додому боролися дружина, донька, батьки та рідні. 

А у липні, після 27 місяців полону та реабілітації нарешті повернувся до Болграда Олександр Кардашов.

Ще один захисник острова Зміїний Володимир Абажер прийшов на випускний вечір сина. Серед звільнених з російського полону був і герой нашої публікації Іван Тошкін.
Напередодні нового року з полону повернулися ще 189 військовополонених, серед них є і мешканці півдня Одещини.

Масові стерилізації 

У 2024 році змінилася ситуація з безпритульними тваринами. Зооволонтери провели величезну роботу по стерилізації тварин. 

Вперше у місті Болград пройшли дві масові стерилізації тварин по пільговим цінам, також подібні акції пройшли у містах Ізмаїл, Сарата та Рені. 

Зазначимо, що у місті Болград наступна масова стерилізація планується на весну 2025 року. А у місті свою діяльність активно продовжують вести зооволонтерський рух “Лапка допомоги”, який у зимовий період закуповує багато корму та годує безпритульних тварин. 

Графіки відключення світла 

Хоч цей термін уже знайомий українцям протягом кількох років, але саме у 2024 році графіки відключення світла стали більш стабільними та передбачуваними. 

Удари по енергосистемі з боку країни-агресора Росії продовжувались, але завдяки злагодженій роботі українських енергетиків та міжнародній підтримці вдавалося оперативно ліквідовувати наслідки атак. 

Попри складні умови, вдалося створити систему, яка дозволила зменшити тривалість і частоту відключень у більшості регіонів. Інформація про відключення стала доступнішою завдяки цифровим платформам і мобільним додаткам, які дозволяли людям планувати свій день. 

Оновлення дорожньої інфраструктури

Щороку ми висвітлюємо різні аспекти життя людей нашого краю, і однією з постійних тем залишається якість доріг. 2024 рік виявився несподівано щедрим на ремонти дорожньої інфраструктури в області. 

Протягом року було виконано значну кількість ремонтів на ділянках трас, що з’єднують населені пункти громад півдня Одещини. Відновлення цих доріг стало важливим кроком для покращення транспортної інфраструктури регіону. Деякі ділянки, які багато років перебували у занедбаному стані, нарешті отримали довгоочікуваний ремонт. 

Нові сільськогосподарські культури в Бессарабії

Цього року на полях Бессарабії почали вирощувати нетипові для цього регіону культури, такі як шафран, бавовник і батат, що стало частиною нових аграрних ініціатив, спрямованих на пошук альтернативних та високорентабельних культур.

Шафран привернув увагу фермерів через  високу ринкову вартість і можливість вирощування навіть на невеликих площах. Бавовник, хоча й потребує значних ресурсів для догляду, може відкрити нові перспективи для текстильної та оборонної промисловості країни. Батат відомий своєю поживністю та популярністю у світі, має потенціал стати конкурентом традиційної картоплі.

Історії людей

Інтернет-видання “Махала” завжди присвячує частину своїх сторінок людям, які роблять внесок у розвиток і життя нашого краю. Наші журналісти невтомно шукають цікавих героїв, чиї історії зворушують та надихають. Цей рік став одним із найплідніших у цьому напрямку: на сторінках нашого видання з’явилися історії військових, які захищають Україну, волонтерів, які невпинно допомагають армії та постраждалим від війни. Крім того, ми висвітлювали життя звичайних людей, які своїми діями створюють зміни у громадах, розвивають місцеву культуру, спорт та освіту.

Великі перемоги 

2024 рік приніс Україні перемоги, яких ніколи до цього не було. Так, наприклад, минулого року уперше в історії українського кінематографа стрічка “20 днів у Маріуполі” режисера Мстислава Чернова здобула премію “Оскар”, перемігши в номінації “Найкращий документальний фільм”. Також сміливо пишаємося тим, що український боксер Олександр Усик двічі переміг британського боксера Тайсона Фʼюрі. У травні Усик став першим в історії абсолютним чемпіоном світу у надважкій вазі в епоху чотирьох поясів. Після цього Фʼюрі викликав його на реванш і в грудні Усик знову переміг, захистивши свої пояси та титул.

Національний кешбек

У 2024 році в Україні запрацювала державна програма “Національний кешбек”, спрямована на підтримку економіки та стимулювання безготівкових розрахунків.

Суть програми полягає в тому, що громадяни отримують частину витрачених коштів назад на свої рахунки при покупках українських товарів у магазинах, які підтримують цю ініціативу.

Особливою популярністю програма користується серед малого бізнесу, адже вона дозволяє залучити більше клієнтів і збільшити товарообіг.

Впровадження “Національного кешбеку” також сприяє зменшенню рівня тіньової економіки та зміцненню фіскальної дисципліни в країні.

Кошти, що повертаються громадянам, фінансуються з бюджету, поповненого за рахунок зростання податкових надходжень від прозорої економічної діяльності. Як отримати державний кешбек? Читайте за посиланням. До слова, до Програми також доєднуються виробники з Бессарабії.

Поділитись
Зараз читають