Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Хто отримає перерахування пенсії з 1 квітня: роз’яснення від начальника Болградського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Одеській області

22 Квітня 2024 15:00
Валерій Гайдаржи
Хто отримає перерахування пенсії з 1 квітня: роз’яснення від начальника Болградського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Одеській області

З першого квітня 2024 року в Україні відбулись зміни в грошових виплатах для населення, про які інтернет-видання “Махала” повідомляло раніше. Одна з таких змін – це перерахування пенсійних виплат для деяких категорій пенсіонерів.

До нашої редакції звернулись по допомогу в роз’ясненні деталей, хто саме може отримати перерахування пенсій та коли почнуть надходити вже “нові” пенсії. Аби відповісти на ці питання журналіст нашого видання звернувся до начальника відділу обслуговування громадян 6 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Світлани Пельтек.

Як розраховується основний розмір пенсії?

Для визначення основного розміру пенсії використовується спеціальна формула, де використовують три показники. Перше – це середня заробітна плата по країні на момент перерахунку, друге – коефіцієнт стажу, який індивідуальний для кожної людини, третє – коефіцієнт заробітної плати, яку вона отримувала, він теж індивідуальний для кожного пенсіонера. Усі ці показники між собою перемножуються, і виходить розмір основної пенсії. І вже від цієї суми залежить, які в людини можуть бути доплати. Вікові доплати однакові у всіх, а решта доплат до пенсії залежать від основного розміру пенсії і стажу. Якщо в людини пенсія менша за прожитковий мінімум, то ми доводимо її до прожиткового мінімуму.

Які можуть бути доплати сьогодні?

Доплати до основної пенсії можуть бути, наприклад, за понаднормовий стаж, за особливі заслуги, якщо це учасники бойових дій, або інваліди війни, також члени сім’ї загиблих, почесні донори, у всіх цих категорій є доплати, але у кожного вони різні.

Які суми доплат за віком?

Вперше доплату за віком запровадили 1 квітня 2020 року, тим людям, які досягли 80 і більше років. Вона становила 500 гривень, з 1 жовтня 2021 року вже запровадили вікові доплати для категорії 75-80 років, вона була в розмірі 400 гривень. У 2022 році ввели доплату для категорії 70-75 років, і ця категорія пенсіонерів отримала доплату 300 гривень. Крім того, в 2022 році, коли відбувалася індексація, всі ці суми були підвищені. Тепер категорія 80+ отримує 570 гривні, категорія 75-80 отримують 456 гривень. Ці доплати вже входять до пенсії щомісяця, тому під час індексації сума пенсії змінюється, припустимо, для категорії 80+, не кожен раз на 500 гривень, а на 70 гривень, після індексації в 2022 році. У 2024 році зазначена доплата не змінилася.

Як змінюється доплата за віком, коли людина переходить в іншу вікову групу?

Коли людина переходить з однієї вікової категорії в іншу, їй не платять за дві категорії, її просто переводять на іншу категорію виплат, тобто якщо вона отримувала в категорії 75-80 років 456 гривень, то після виповнення людині 80 років, вона перейде до доплати 570 гривень, унаслідок цього сума її пенсії зросте на трохи більше ніж 100 гривень.

Як часто відбувається індексація пенсій?

За законами України передбачено такі масові перерахунки пенсій, як, наприклад, перерахунок у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму, або перерахунок у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати. Раз на рік ми проводимо індексацію середньомісячної заробітної плати, а відповідно змінюється й розмір пенсії.

Що змінилося з 1 квітня? Хто отримає доплату?

Цього року, в законі про державний бюджет було закладено зміни мінімальної заробітної плати з 1 січня та з 1 квітня. Тому дійсно мінімальна заробітна плата була змінена, але в законі “Про державний бюджет”, до яких застосовуються ці норми, закладено, що перерахунок проводився, наприклад, не з 1 січня, а відбувся з 1 березня. Тепер у нас 1 квітня відбулися зміни мінімальної заробітної плати та в квітні вже проведено відповідний перерахунок. Цей перерахунок проведено непрацюючим пенсіонерам, які досягли 65-річного віку та мають стаж більше 30 років для жінок і більше 35 років для чоловіків, але основний розмір пенсії яких є меншим за 40 відсотків мінімальної заробітної плати. Таким пенсіонерам здійснюється доплата до 3200 гривень, а до цієї суми здійснюються інші доплати, на які має право особа.

Також наприкінці травня ми проводитимемо автоматичний перерахунок для працюючих пенсіонерів, які мають право 1 раз на 2 роки додавати собі стаж. Це пов’язано з тим, що у нас роботодавець подає звіт про сплату ЄСВ (Єдиний соціальний внесок) один раз на квартал, термін подачі звіту та сплати ЄСВ до 10 травня, тобто потрібна інформація для перерахунку пенсії  в єдиному реєстрі з’явиться після цього числа. Права на такий перерахунок з 1 квітня набувають лише ті пенсіонери, які працевлаштовані, і сплачують страхові внески, або ж їхні роботодавці сплачують страхові внески за них. Ці доплати люди почнуть отримувати на початку червня. Також в червні такі пенсіонери отримують свої доплати за 2 місяці (квітень, травень).

Куди може звернутись людина, якщо у неї виникнуть якісь питання?

Якщо у вас з’явилися питання, то телефон гарячої лінії управління Пенсійного фонду України в Болградському районі: (048) 464-32-75 або 063-074-39-47. Наша адреса Одеська область, місто Болград, просп. Соборний, 149. 

Поділитись
Зараз читають