Видання “Махала” отримало відповідь від Болградської міської ради на інформаційний запит, в якому ми хотіли з’ясувати подальшу долю пам’ятників, пов’язаних з Росією. Всі вони розташовані на території громади і відносяться до пам’яток культурної спадщини Одещини.
Мова йде про пам’ятник Олександру Пушкіну в парку Пушкіна, пам’ятник на честь переправи через Дунай російської армії в період російсько-турецьких воєн, пам’ятник на місці, де проходив огляд російських військ на честь переправи через Дунай.
З відповіді міської ради стало відомо, щоб виключити їх з переліку пам’яток культурної спадщини Одеської області, треба підготувати облікові документи.
«На даний час Болградська міська рада надіслала запрошення науковим установам, які мають можливість проведення наукових досліджень у сфері охорони культурної спадщини, з метою призначення особи для проведення наукового дослідження та підготовки історичної довідки», – цитата з відповіді на наш запит.
Після виготовлення облікової документації на вказані три пам’ятники матеріали будуть передані до Департаменту культури національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини для прийняття рішення про їх подальшу долю.
Дев’ять місяців тому міська рада звернулася до Міністерства культури та інформаційної політики за роз’ясненнями стосовно того, що робити з цими пам’ятниками.
«Вважаємо, що історичні міста України, до яких відноситься м. Болград, вимагають особливого підходу, оскільки процеси їх розвитку, реконструкції, забудови, господарська діяльність у історичних реаліях повинні гуртуватися на усвідомленні необхідності збереження і раціонального використання об’єктів неруховної культурної спадщини, охорони традиційного середовища», – повідомляється у відповіді на запит.
Це важко зрозуміти, бо саме зараз Болград втрачає декілька історичних будівель в центрі міста. І це зовсім не відповідає заяві про “необхідність збереження”
Хочеться нагадати, що згідно з «необхідністю збереження» реконструкції вже багато років потребує пам’ятний знак Інзову та церква святого Мітрофанія на міському цвинтарі і ще багато чого.
Сьогодні Україна веде болісну та кровопролитну війну за свою суверенність та існування, тому складно уявити, щоб в нашій державі залишалися пам’ятки, які оспівують російське військо та зброю.