Інтернет-видання Бессарабії

ЯК ПРАЦЮЮТЬ НАВЧАЛЬНІ ЗАКЛАДИ БОЛГРАДСЬКОЇ ГРОМАДИ БЕЗ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ?

13 Грудня 2022 11:41
Ганна Ковальова
ЯК ПРАЦЮЮТЬ НАВЧАЛЬНІ ЗАКЛАДИ БОЛГРАДСЬКОЇ ГРОМАДИ БЕЗ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ?

У рамках проєкту «Махала дізнається» ми продовжуємо збирати актуальні питання наших підписників та адресувати їх чиновникам чи спеціалістам у різних сферах. Цього разу ми вибрали найбільш хвилюючі питання щодо освіти та роботи навчальних закладів Болградської громади. Відповіла на них заступник начальника відділу освіти Болградської міської ради Алла Оріховська.

Алла Степанівна розповіла нам про генератори, систему оцінювання, опалення в школах, дистанційне навчання та «Пункти незламності» для дітей.

– Чому дітей не можна перевести на дистанційне навчання під час блекаутів?

– Щоб перевести всіх учасників навчального процесу на дистанційне навчання, потрібні однакові умови для всіх. А умови такі: електроенергія та швидкісний Інтернет. На жаль, коли відключають світло, єдиним правильним рішенням залишається очне навчання. Ми маємо таку можливість у п’яти закладах середньої освіти, у них є укриття. Дві установи працюють повністю за очною системою. Це Залізничненський та Оксамитненський ліцеї, ще три установи працюють за змішаною формою – це Болградський опорний заклад (колишній НВК Школа-Ліцей №4, прим ред.), Виноградівський ліцей та Болградський ліцей №2. В них недостатньо потужності укриттів, на жаль, вони неспроможні помістити всіх учасників освітнього процесу.

Сьогодні ми готуємо ще два укриття. У Болградській опорній установі триває реконструкція укриття для початкових класів. Я дуже сподіваюся, що вже нового року вся школа зможе перейти на очний режим навчання. Також ми готуємо укриття у Владиченському ліцеї, і ми маємо надію, що з 1 січня 2023 року цей ліцей перейде на очну форму навчання.

Наступного року громада планує реконструкцію чи будівництво укриття для Табаківського ліцею.

– Чи будуть зимові канікули у дітей?

– Так, у нашій громаді всі заклади освіти працюють за тією системою, яку було прийнято їх педагогічними радами на початку вересня. І наші канікули відбудуться з 26 грудня по 8 січня. Нічого переноситись не буде.

– Коли повноцінно почне працювати дитячий садок №5?

– На даний момент цей садочок працює. Перерва у роботі пов’язані з відключеннями електроенергії. На жаль, графік відключення та включення світла не дозволяє обігріти будівлю. Там холодно, ми не могли приймати до нього дітей. Коли буде відключення світла згідно з графіками, ми зможемо працювати, зможемо обігріти приміщення та приготувати їжу, оскільки наші плити також на електриці. Але сьогодні він працює.

– Тобто діти там є?

– Так. Садок буквально чотири дні не працював.

– Чи є у планах забезпечення закладів освіти генераторами у разі вимкнення електроенергії?

– Так. Громада вирішує питання придбати генератори. Єдине, що кожна школа та садок мають свої спеціальні системи опалення. І для кожної будівлі потрібна своя потужність генератора. Цим займаються спеціалісти. Коли це буде, я поки не можу вам відповісти.

– Чи потрібно зараз писати заяву на оформлення дитини до дитячого садка?

– Заяви ми давно вже не пишемо. Кожен із батьків може зареєструвати дитину через систему електронної реєстрації, яка називається ASRD (Автоматизована система реєстрації дошкільнят, прим. ред.) та вибрати собі той дитячий садок, який він захоче. Реєстрацію дитини можна починати з 1,5 років, а путівка до дитячого садка прийде, коли малюкові виповниться два роки. Це обов’язково треба робити, ми розраховуємо на цих дітей, коли складаємо штатний розклад, розраховуємо наповнення груп тощо. Обов’язково реєструйтесь у системі.

– Як контролюється проведення уроків?

– Контроль здійснюється адміністрацією кожної установи. Педагогічна рада вирішує, яким чином установа працюватиме. Сьогодні кожен навчальний заклад має свою власну систему роботи, бо у кожному світло відключається по-різному. Хтось працює, коли з’являється електрика о 9-й ранку, інші перемістили заняття на післяобідній час, тому що немає графіка відключення. Коли ми заздалегідь знатимемо про вимкнення світла, а не в аварійному режимі як зараз, тоді можна буде сформувати одну систему і по ній працювати.

Весь контроль над процесом навчання лежить на керівництві. У школах, які працюють дистанційно, керівники установ стежать за уроками, відвідують їх. Ті, хто працюють очно, те саме, керівництво школи відвідує уроки.

– Як виставлятимуться оцінки учням, чи буде ЗНО цього навчального року?

– Оцінювання учнів проводиться згідно з методичними рекомендаціями, які розробило Міністерство освіти і науки. Оцінювання відбувається весь час, але є особливості. Ми маємо реформування системи освіти «Нова українська школа», яка охоплює класи з першого по п’ятий. У НУШ є особливості. З першого до другого класу оцінювання – лише вербальне, оцінки не виставляють. Для третього та четвертого класу систему оцінювання вибирає педрада – це або вербальне, тобто словесне, або за рівнями (початковий, середній, достатній, високий). У п’ятому класі у першому семестрі оцінювання – вербальне, а з другого семестру вже звичайна бальна система. З 6 по 11 класи – бальна система.

Щодо ЗНО, то я поділюся з вами тією інформацією, яку знаю. Швидше за все, буде знову Національний мультипредметний тест. Але в цьому тесті буде особливість, минулого року було три предмети, цього року чотири: українська мова, математика, історія та якась іноземна мова на вибір учня.

Якщо нам прийдуть інші рекомендації, ми обов’язково повідомимо наших одинадцятикласників.

– Чи у всіх закладах освіти є опалення та електрика?

– Опалення є скрізь. Електрика – це вже залежить не від нас. Ми намагалися дізнатися про графік, але так і не змогли. У деяких будівлях опалення не може працювати без електрики.

– Чи можливо на базі шкіл організувати щось на кшталт «Пунктів незламності» для учнів, щоб вони могли там робити уроки та користуватися Інтернетом?

– Це чудове питання! Так можна. І ми вже маємо такий пункт на базі Болградської опорної установи, бо там світло не вимикається. Кожен учень може туди прийти. Там більш-менш тепло. В інших установах це можливо лише тоді, коли є електрика.

– Тобто там є кабінет для самостійних занять?

– Так є приміщення. Туди можна прийти, зарядити телефони, зробити уроки, він так і називається «Пункт незламності» для дітей і педагогів. І на базі 8 садка теж є такий пункт, бо там світло теж не відключають. Надалі ми зробимо і на базі Болградського ліцею №3. І в нас буде таких три пункти у місті.

– Дякую.

– І вам спасибі.

Спілкувався Серафим Савченко

Нагадаємо, що періодично під постом «Махала Дізнається» в наших соціальних мережах – Фейсбук та Інстаграм – ви можете залишати хвилюючі вас питання.
Ми ж зі свого боку зобов’язуємось підготувати ВІДЕОВІДПОВІДІ на них від чиновників, фахівців чи експертів.

Перший випуск проєкту був присвячений гуманітарній допомозі в Болградському районі під час дії воєнного стану.

Другий випуск проєкту стосувався роботи головного медичного закладу району – Болградської центральної лікарні.

Третій випуск проєкту присвячений роботі Болградського Центра надання адміністративних послуг.

Четвертий випуск проєкту присвячений роботі Болградської районної військової адміністрації.

П’ятий випуск проєкту присвячений роботі комунального підприємства Болградської міської ради “Горводоканал”.

Шостий випуск проєкту присвячений роботі Центра первинної медико-санітарної допомоги.

Поділитись
Зараз читають