Тему «космічних» цін на продукти ми торкались не раз. Двічі проводили аналіз разом із керівником Болградського управління ГУ Держпродспоживслужби на Одещині Сергієм Атмажовим. Брали участь у проведенні моніторингів цін на продукти у великих торгових точках міста, які відбулись 18 березня та 13 квітня.
Не оминули й ціни на овочі та фрукти. Писали про те, скільки коштує «військовий» борщ, торкаючись теми «космічних» цін на овочі та фрукти у Болграді.
Ми знову проаналізували ринок, порівнюючи ціни із довоєнними. За основу взяли стандартний набір продуктів та овочів для мешканців Бессарабії.
Для наочного прикладу порівняння викладено у графіку:
За шість місяців війни значно змінився середній цінник на гречану крупу. У грудні 2021 року вартість одного кілограма гречки становила від 40 гривень, а в серпні 2022 року ціна крупи зросла в 2,5 рази, зараз у магазинах кілограм крупи можна купити за 98 грн/кг. Така сама тенденція спостерігається і в ціні на рис. Кілограм рису сьогодні можна купити від 55 гривень/кг, коли півроку тому його вартість становила 25 гривень.
За півроку збільшились середні ціни на свинину. Вартість зросла з 125 грн/кг до 140 грн/кг.
Також зафіксовано зростання цін на овочі та фрукти. Для Бессарабії такі ціни стали великим «сюрпризом». Так, картопля за цей час подорожчала на 10 гривень – з 7 грн/кг до 17 – 19 грн/кг.
Вартість моркви підвищилася з 11 грн/кг до 35 грн/кг, а це втричі дорожче, ніж у грудні.
Цибуля подорожчала з 13 грн/кг до 25 грн/кг. Білокачанна капуста в ціні не впала, як і всі інші овочі. Ціна капусти з 20 грн/кг зросла до 30 грн/кг.
Яблука зросли в ціні майже вдвічі, а банани стали коштувати на 20 гривень дорожче, ніж у грудні 2021 року.
Зі слів продавців, причини стрімкого подорожчання пов’язані не лише з курсом долара, але ще й ціною, яку виставляють постачальники за товар. Також на цінники значно вплинула вартість палива.
На питання чи чекати знову підвищення цін на ринку і в магазинах – нам відповісти не змогли, а лише знизали плечима.
Софія Чебан