На розгляд Верховної Ради передано законопроєкт №9566, яким пропонується внести зміни до Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Що саме пропонують змінити, дізнавалась «Махала» з картки законопроєкту.
Мобілізація населення до лав Збройних сил триває с самого початку вторгнення, однак останнім часом способи призову до військової служби викликають обурення серед громадськості. Дуже багато скандалів розгортається з того, що людей примусово, часто із застосуванням сили, привозять до військкоматів та відправляють воювати.
Однак, чи буде гідно та самовіддано боронити країну людина, яка цього не хотіла, яка не може тримати у руках зброю по релігійним або власним міркуванням? Чи буде гідно воювати той чоловік, якому намагалися дати повістку на ринку у місті Рені? Там, де працівники ТЦК почали стріляти просто посеред дня… Або чоловік, якому потрібно годувати родину, а його мобілізували просто по дорозі на роботу і на наступний день відправили на навчання с автоматом у руках?
Навіть військові ЗСУ, які боронять країну на передовій, зауважують, що краще ніякої «підмоги», ніж така. Від невмотивованих людей на «нулі» немає ніякого сенсу, вони лише заважають та приносять зайві проблеми. Невмотивовані воїни можуть підвести підрозділ, побратимів у відповідальний момент, можуть залишити позицію, втекти, здатися в полон, або навіть гірше – вони можуть зрадити…
До того ж, у тилу через небажання йти воювати чоловіки ховаються по домівках, замість того, щоб ходити на роботу та підіймати економіку країни. Якщо зайти на сайти пошуку роботи, то з початку війни вакансії, на які потрібні чоловіки, завжди активні… Підприємствам не вистачає робочої сили, а це, як наслідок, знижує їх дохід, що зменшує надходження до бюджету. Цей ланцюг пропонують розірвати змінами до Закону.
Так, законопроєктом пропонується, для зміцнення обороноздатності країни та покращення її економічного стану, замість примушення людей брати до рук зброю, давати їм вибір: ті, хто хочуть боронити країну – їдуть на фронт, а тих, хто не хочуть, будуть залучати до роботи на економіку.
«Пропонуємо внести законодавчі зміни, які дозволятимуть залучати працездатних осіб військовозобов’язаного віку і стану, які не готові воювати, для виконання робіт, що мають оборонний характер, забезпечують функціонування національної економіки в умовах воєнного стану. Отже, до участі у бойових діях потрібно залучати суто вмотивованих патріотів. А інших громадян максимально можливо залучати до роботи на економіку, від якої залежить і обороноздатність», – сказано у пояснювальній записці.
Прийняття цих змін до Закону допоможе організувати роботу ТЦК, які зможуть сконцентруватися на роботі з вмотивованими патріотами, а інші громадяни, без потреби тікати і ховатися від повісток, будуть працювати на економіку (а отже і на обороноздатність).
«Це реалістичний, мудрий і прагматичний підхід, який неминуче дасть комплексний позитивний ефект і дозволить нам бути сильнішими у протистоянні проти рашистської агресії. У народі це називають мобілізацією здорового глузду…», – вважають автори законопроєкту.