Створити такі умови, які з’явились в оновленому дитячому інфекційному відділенні Центральної районної лікарні Саф’янівської ради могли лише люди, які дійсно віддані своїй справі та душею люблять маленьких пацієнтів. Дизайн та оснащення відділення продумували всі – від генерального директора до сестри-господарки. Саме тому тут стало так яскраво, комфортно та життєрадісно.
Дитяче інфекційне відділення займає два поверхи, відремонтували ж поки що лише другий. Ремонт затіяли ще в 2021 році (тоді ж було завершено оновлення другого поверху дорослого відділення). Однак завершити розпочате завадила війна. Роботи було заморожено, відновили їх лише у вересні минулого року.
Фінансування ремонтних робіт та всіх закупівель здійснювалося коштом Національної служби здоров’я України – загальна сума витрат становила 5,89 млн гривень. За ці гроші вдалося повністю замінити електропроводку, водопровідні та каналізаційні труби, систему опалення, вікна та двері, провести внутрішні оздоблювальні роботи, встановити сучасну пожежну сигналізацію та енергоощадне освітлення, купити нові меблі та багато іншого.
«У цьому відділенні нічого старого немає. Ми намагалися сюди старе не нести, бо йому вже 30 років, на нього дуже боляче дивитися. Єдине, що я залишила собі, це мій старий стіл. Тридцять років я із цим столом, це вже мій талісман», – усміхається завідувачка інфекційного відділення Ганна Ніколаєва.
У відремонтованому відділенні 11 боксів – 7 чотири- та п’ятимісних та 4 одномісних підвищеного комфорту. Стіни в палатах пофарбовані у відтінки жовтого, бірюзового, бузкового, блакитного та бежевого кольорів. Коридор оформлений у салатово-помаранчевій гамі. У фоє відразу притягують погляд яскраві пластмасові столики зі стільцями та диванчики. Обстановка дуже нагадує дитячий садок.
«Столики у фойє поставили, щоб дитину можна було заспокоїти. Але на цьому майданчику намагаємось довго дітей не тримати. Мама з дитиною трохи посиділи і заходять у свій бокс. Столики та стільці були взяті спеціально пластикові, їх постійно оброблюють дезінфікуючим розчином», – пояснює Ганна Петрівна.
За словами завідувачки відділення, у ролі дизайнерів попрацювали всі співробітники. Так, сестра-господарка Олена Сергіївна – педагог за спеціальністю, яка багато років пропрацювала у дитячому притулку, – запропонувала похмуру одноманітність лікарняних стін замінити на яскраве різнобарв’я. А генеральний директор ЦРЛ Олег Садковський для збереження цілісності спільної ідеї додав важливу деталь – медсестри мають бути одягнені у форму з «дитячим» малюнком, щоби діти їх сприймали «своїми».
«Основна думка полягала в тому, щоб лікувальний процес наблизити максимум до домашніх умов, щоб діти відчували себе комфортно і не лякалися. Білі халати та сині фарбовані стіни малеча сприймає дуже болісно. Спочатку ми побоювалися, чи нормально сприймуть пацієнти наше різнобарв’я. Але вже бачимо, що їм все подобається», – каже Ганна Ніколаєва.
У боксах, де лежать немовлята, стоять манежі, стільці для годування, ліжечка з огорожею. У кожній палаті встановлено телевізор – мультфільми не дають дітям нудьгувати. Є також доступ до мережі Wі-Fі. Санвузол з гарячою водою та душем є у кожному боксі. Усі палати забезпечені кисневими точками.
Одномісні бокси підвищеного комфорту надаються на платній основі. Крім одномісного розміщення їх відрізняє наявність кондиціонера та маленького холодильника. «Це невелика сума, але хоч якась підмога для розвитку відділення. Фінансування медицини зараз не найкраще. На кошти, які отримуємо від НСЗУ, ми робимо ремонти, купуємо обладнання, годуємо пацієнтів, закуповуємо медикаменти та платимо зарплати тощо. Грошей вистачає на мінімум», – пояснює Олег Садковський.
Сьогоднішнє ноу-хау дитячої «інфекційки» – це система виклику медперсоналу. У розпорядженні кожного пацієнта є кнопка виклику. У разі потреби він її натискає, у цей момент у процедурної медсестри спрацьовує браслет, на екрані якого висвічується номер палати та ліжка. Дублюється виклик і на моніторі, розміщеному на сестринському посту. «Сенс у тому, щоб якнайменше пацієнти бродили у нас коридорами», – пояснює завідувачка.
Пацієнти відділення отримують безкоштовне триразове харчування. Основу раціону складають каші та супи, картопля, овочеве рагу. Курку та рибу дають кілька разів на тиждень. Годують не лише дітей, а й мам. «Одразу думали годувати лише дітей, але вирішили, що це буде неправильно», – каже Олег Володимирович.
«Дуже смачні супи – гороховий, пшоняний та з вермішеллю. Тут буває смачніше, ніж вдома. А такі млинці, які роблять наші дівчата, я вдома спекти не можу – у мене вони такими не виходять», – ділиться Ганна Ніколаєва.
Їжу буфетниця розкладає на полиці роздавальних шаф, вмонтованих у стіни. Пацієнти забирають свої порції з іншого боку. Після закінчення трапези весь посуд замочується та обробляється відповідно до інфекційного контролю.
Ті, хто хоче випити чаю або поласувати їжею, принесеною з дому, можуть скористатися кімнатою, де є стіл, мікрохвильова піч, холодильник і електрочайник.
Температура повітря у приміщеннях комфортна. Такою її підтримують завдяки роботі індивідуальної котельні на вугіллі.
Лікуватися у таких комфортних умовах можуть не лише жителі Саф’янівської громади, а й усього району. А згідно з пакетом «Готовність до надання медичної допомоги при спалахах інфекційних захворювань, епідемій та інших надзвичайних ситуаціях» інфекційне відділення визнане опорним, тобто воно розраховане і на допомогу населенню всього півдня Одеської області.
У інфекційного відділення попереду ще чимало роботи – в першу чергу, потрібно ремонтувати перший поверх дорослого та дитячого відділень. «Якщо все буде нормально, і ми всі будемо живі-здорові, не буде жодних надзвичайних ситуацій, ми продовжимо роботи цього року», – пообіцяв Олег Садковський.
Альона Колеснік