Інтернет-видання Бессарабії

ЯК БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОН ГОТУЄТЬСЯ ДО РОЗСЕЛЕННЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ?

17 Вересня 2022 13:35
Ганна Ковальова
ЯК БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОН ГОТУЄТЬСЯ ДО РОЗСЕЛЕННЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ?

В найближчий час очікується нова хвиля внутрішньо переміщених осіб із зон, де йдуть активні бойові дії. Так, за планом уряду, Одеська область має прийняти близько 500 тисяч осіб, з них близько семи тисяч повинен прийняти Болградський район. Їх треба розмістити на невизначений термін – від декілька днів до декількох місяців. Чи готові громади району то такого?

Читайте також: Болградський район має прихистити 7 тисяч переселенців. Терміново потрібне житло

Болградська територіальна громада

Нещодавно на нараді в міській раді було озвучено, що можливо до Болградській громади приїде 1200 переселенців. Міська рада разом із старостами сіл вже подали перелік помешкань, придатних для життя, до Болградської військової державної адміністрації. В цьому переліку зазначено, що на цей час громада теоретично здатна прийняти 576 людей, але на практиці можливо розмістити вже зараз лише 160 людей.

«Після обстеження приміщень виявилося, що в деяких не вистачає необхідного (вода, світло, каналізація)  або помешкання потребує ремонту»,  – розповіла Людмила Арнаут, головний архітектор міста.

Зараз за допомогою абонентського відділу КП «Горводоканал» йде робота по виявленню житла, в якому  люди не живуть тривалий час. Це покинуті квартири в військових містечках, будинки в місті та селах. Ця робота довготривала, але, на думку працівниці міської ради, корисна.

«Коли ми складемо такий перелік, то за допомогою військової адміністрації будемо вирішувати, яким законним способом зможемо використовувати цей житловий фонд», – каже «Махалі» Людмила Арнаут.

За результатами першого моніторингу в місті Болград, поки дуже мало житла, яке власники могли б безкоштовно чи на договірних засадах надати переселенцям. До речі, це ми знаємо на власному досвіді, бо до рекламного відділу нашого видання (тел. 098-330-8990) постійно звертаються люди з проханням знайти їм житло. 

Що стосується сіл, то там така робота ведеться майже з самого початку війни, списки постійно оновлюються. 

Але не дивлячись на таку роботу, придатного житла в громаді вкрай мало. На жаль, деякі власники ладні кинути помешкання та поїхати, ніж пустити людей жити. 

Василевська територіальна громада

У цій громаді розміщення осіб, які втекли від війни, відбувається з самого її початку. На цей момент в громаді проживає понад 400 переселенців. В деяких випадках люди приїздять до родичів, а в деяких шукають житло чи прихисток.

Декілька місяців тому ми розповідали про родину, яка втекла з Маріуполя до села Калчева Василівської громади.

Керівництво області поставило перед громадою задачу підготувати для переселенців 500 місць.

«Так, ми очікуємо людей. По-перше, продовжуємо роботу, яка вже велася. Ми розповсюджуємо інформацію через оголошення для тих, хто готовий надати кімнату чи житло для переселенців. По-друге, ми зробили проєктно-кошторисний документ на ремонт  будівлі дитячого садку в селі Голиця», – розповідає «Махалі» Петро Бойчев, Василівський сільський голова. 

Цей дитячий садок – прекрасний приклад і, на жаль, рідкий випадок дбайливого ставлення до майна, яке не використовується. Будівля колишнього дитячого садка – добротна, знаходиться  на великій території. Зараз дитячий сад не функціонує, будівля законсервована. Все збереглося практично в тому ж стані, як і під час закриття. 

До речі, детальний опис будівлі та самого села Голиця є у нашому документальному фільмі «Голиця – покинутий рай у Бессарабському степу» з відеопроєкту документальних історій «Справжнє»

В будівлі для розміщення людей треба реконструювати водопровід, обладнати душові кабіни та туалети. 

«Також для розміщення  ВПО ми плануємо переобладнати Голицьку сільську школу та дитячий табір «Мрія», який розташований на території нашої громади», – додає Петро Дмитрович.

В цих приміщеннях планується зробити гуртожитки для вимушено переміщених осіб. 

Криничненська територіальна громада

В Криничненській сільській раді планується розмістити 200 людей. За словами сільського голови, вони готові виконати цю задачу.

«У нас є готель, є дитячий садок, законсервований в селі Коса. Зараз ми його відкрили, займаємось облаштуванням, завезли ліжка. Ми готові прийняти ту кількість людей, яку нам назвали», – розповів Степан Веліков, Криничненській сільський голова.

В цьому селі і садку теж побували журналісти нашого видання, ми можемо продемонструвати, який вигляд  має дитячий садок і село, принаймні  станом на квітень 2021 року.

«Коса Болградского района. Увядающая красота рыбацкого поселения»–  перший фільм з відеопроєкту документальних історій «Справжнє»

Городненська територіальна громада

700 людей повинно бути розселено на території сіл, які входять в цю громаду. Ми поспілкувалися з головою громади Миколою Богоєвим, і от що він нам розповів:

«Ми готуємося. Ходимо по приватних будинках, дивимося, де можливо розмістити поодиноких людей, а де сім’ї. Поки остаточних даних я вам сказати не можу, ми в процесі».

Кубейська територіальна громада

Кубейська громада с початку війни вже розмістила понад 700 переселенців. Зараз, щоб розмістити 454 людей, саме таку цифру надала область, сільська рада подала декілька пропозицій до Болградської РВА. 

«Ми пропонуємо будівлі дитячих садків в селах Кубей, Виноградне, Оріхівка. Але вони потребують ремонту, і якщо РВА надасть погодження на це, то ми займемось ремонтними роботами, також треба закупити ліжка», – розповідає Тетяна Заїм, секретар Кубейської сільської ради. 

Кубейська громада проводить моніторинг приватних будинків. На жаль, на території громади немає таких об’єктів, як бази відпочинку, дитячі табори та готелі, які за потреби можна було б швидко перепрофілювати під переселенців.

***

Так чи інакше, всі чиновники в громадах запевнили нас, що ведуть роботу з підготовки місць для внутрішніх переселенців. 

Серафим Савченко 

Поділитись
Зараз читають