Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Традиція, якої дотримуються в Болградському районі, увійшла в Національний перелік нематеріальної культурної спадщини України: деталі

22 Лютого 2023 12:30
Ганна Ковальова
Традиція, якої дотримуються в Болградському районі, увійшла в Національний перелік нематеріальної культурної спадщини України: деталі

Міністерство культури та інформаційної політики України розширило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України на один новий елемент – традиція приготування та споживання обрядових хлібів до Дня Святого Георгія села Криничне. Про це повідомили в МКІП.

▪️ Читайте також: Тетяна Янчева-Дукова – хранителька стародавнього болгарського рецепта хліба (відео)

Традиція випікання пʼяти обрядових хлібів з одного замісу та святкового ритуалу їхнього вживання на День Святого Георгія практикується майже 200 років болгарською етнічною меншиною.

Боговиця – округлий хліб злегка плескатої форми, прикрашений зверху чотирма перехресними джгутами, укладеними на поверхні у вигляді квітки, що символізує сонце і весняне пробудження природи.

У центрі хліба – квітка «георгінка» з тіста або у вільних квадратах між чотирма перехресними джгутами розташовані символи птахів і квітів. 

Вага хлібини: до 2 кг; діаметр: до 40 см, висота 10-12 см.

Ушчарька – круглий трохи приплесканий хліб з символами: розташований по колу незамкнений джгут (відкритий загін для овець), непарна кількість маленьких кульок з тіста (вівці), джгут у вигляді гака (посох пастуха) і фігурка людини (пастух). 

Вага: до 2 кг; діаметр: до 30 см. 

Каравай – високий святковий хліб, що виготовляється  з  переплетених різної кількості джгутів, які кожна господиня робить в залежності від традицій своєї сім’ї. 

Вага: 3 кг; діаметр: 50 см; висота до 25 см.

Рингел – фігурно переплетений хліб з двох або кількох джгутів, обовʼязково з наскрізним отвором посередині. В отвір вставляється чаша з вином і підноситься з шматочками хліба кожному з учасників трапези, який повинен скуштувати шматочок хліба, змочивши його у вині. 

Вага: 1 кг; діаметер: до 30 см.

Пояснення традиції

Виготовленням хліба займається старша з жінок в родині.  Замішується хліб в маленькій кімнаті з піччю, яка, за необхідності, з вечора трохи топиться для підтримки потрібної температури. Замішується тісто y прикрашеному квітами дерев’яному кориті з додаванням солі та води.

3 тіста господиня робить пʼять хлібів: Боговіца (на честь Бога і св. Богородиці), Рангель (на честь св. Архангела Михаїла), Коровай (на честь св. Георгія) і дві Ушчарьки (символ свята). 

О пʼятій годині дня кожна господиня приносить на колективну трапезу на вулиці обрядові хліби власного виготовлення, сковороду з Курбаном, зелену цибулю, часник (який досі не використовується в їжу) і вино. 

Їжа розкладається на столах, розміщених вздовж вулиці, за якими збираються всі мешканці вулиці.

Зазначимо, що в липні минуло року до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України було внесено міліну. Ознайомитись з повним переліком можна на сайті Міністерства культури та інформаційної політики України за посиланням.

Поділитись
Зараз читають