Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

СОЦІАЛЬНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ: ДЕ В БОЛГРАДІ ЗБИРАЮТЬ ШКІДЛИВІ ВІДХОДИ?

26 Січня 2023 14:31
Ганна Ковальова
СОЦІАЛЬНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ: ДЕ В БОЛГРАДІ ЗБИРАЮТЬ ШКІДЛИВІ ВІДХОДИ?

Про те, що старі батарейки завдають шкоду здоров’ю людини та навколишньому середовищу, знають, на жаль, не всі. Попри те, що батарейка відноситься до шкідливих відходів, її часто викидають у відро для сміття, звідти вони потрапляють у ґрунт, воду, де і починається їх шкідливий вплив на все живе.

Наше видання у своїй роботі часто використовує батарейки, їх назбиралося кілька десятків. Ми вирішили провести соціальний експеримент і дізнатися, де в Болграді їх можна залишити без шкоди для екології. Ось що в нас вийшло.

Шкода батарейок

Одна викинута пальчикова батарейка забруднює близько 20 кв.м. землі. У лісовій зоні це територія проживання двох дерев, двох кротів, одного їжачка і кількох тисяч дощових черв’яків!

А все тому, що батареї містять різні важкі метали, які навіть у невеликих кількостях можуть завдати шкоди здоров’ю людини чи іншій живій істоті. Це цинк, марганець, кадмій, нікель, ртуть та ін. Після викидання батарейки корозують (їхнє металеве покриття руйнується), і важкі метали потрапляють у ґрунт та ґрунтові води. З ґрунтових вод ці метали можуть потрапити до річок і озер або в артезіанські води, які використовуються для питного водопостачання.

Один з найнебезпечніших металів, ртуть, може потрапити в організм людини як безпосередньо з води, так і при вживанні продуктів, приготованих з отруєних рослин або тварин, оскільки цей метал має властивість накопичуватися в тканинах живих організмів. Зрозуміло, далеко не лише кроти, їжачки та дощові черв’яки в небезпеці, всі тварини п’ють воду з річок, яка раніше була ґрунтовою водою.

Усього одна батарейка може отруїти до 400 літрів ґрунтових вод. Вживаючи воду з таких джерел люди дуже ризикують своїм здоров’ям. Частково ситуацію рятує використання очисних фільтрів, але це не робить воду абсолютно чистою.

Що робити зі старими батарейками?

Щоб не допустити шкоди екології та здоров’ю, батарейки потрібно залишити у місцях їх збору. Їх часто організовують у великих магазинах, куди приходять люди. Потім підприємство вивозить батарейки на утилізацію. Так зазвичай чинить соціально відповідальний бізнес. Ми обійшли всі великі супермаркети у Болграді, але виявилося, що збирають батарейки лише в одному магазині АТБ. Хоча, до речі, таких місць збору донедавна було кілька.

В АТБ можна знайти коробку, в якій потрібно залишити батарейки. А якщо її не побачили, то співробітники магазину вам допоможуть. Ось і вся ваша місія зі збереження екології та здоров’я. І якщо теоретично припустити, що в місті більша частина населення все ж таки приносить сюди батарейки, то навряд що хтось везе їх сюди спеціально із сіл. Можна тільки здогадуватися, скільки їх викидається в яри та на звалища.

Як розповіли нам в АТБ, коробка наповнюється приблизно за півроку. Далі її вміст вивозять на перероблювання.

Не всі про це знають!

Справді, на жаль, не всі знають про необхідність утилізації батарейок. У цьому ми переконалися, поговоривши із кількома випадковими відвідувачами магазину.

Лариса: «Я вперше у житті чую, що батарейки треба утилізувати спеціальним чином. Наступного разу обов’язково принесу їх сюди до магазину».

Наталя: «Я вже не один рік викидала використані батарейки до коробки в магазині АТБ. Раніше ще у магазині «Ватсон» їх приймали, а зараз чомусь ні».

Ірина: «Я дізналася про те, що необхідно якось особливо утилізувати використані батарейки відносно недавно. А до того просто викидала їх у сміття, дуже про це шкодую».

Про те, що до людей потрібно доносити цю важливу інформацію, екоактивісти говорять давно. В Україні навіть створено громадську організацію, яка так і називається «Батарейки здавайтеся». Наразі ГО “Батарейки здавайтеся” є єдиною громадською організацією в Україні, яка налагодила партнерство з двома заводами з перероблювання батарейок у Європі – Німеччині та Польщі.

Хоча ми в інтернеті відшукали і два вітчизняні підприємства, які знаходяться у Полтаві та Львові. Та чи працюють вони зараз, у воєнний час, невідомо.

В Україні екоактивісти разом із владою у багатьох містах встановлюються спеціалізовані контейнери для небезпечних відходів. Їхнім збором займаються комунальні підприємства міста. На жаль, у Болграді про таку ініціативу поки що не йдеться. А даремно. Адже ми живемо на березі прекрасного озера, саме туди зрештою потрапляють усі шкідливі відходи.

Однак, в Болградському районі є позитивні приклади роботи екоактивістів. Один із них підприємець Ігор Коєв, який проживає в п.Тарутине. До повномасштабного вторгнення росії він проводив акцію зі збору батарейок, а потім відправив їх на підприємство з перероблювання.

Скільки коштує перероблювання батарейки?

Так, утилізація батарейок не безкоштовна і потребує великих витрат. За даними ГО «Батарейка здавайся», зараз в Україні їх накопичилося понад 300 тонн. Є 8 видів батарейок, і для перероблювання кожного потрібно своє обладнання та технологія. З цієї причини будувати власний завод у нашій країні поки що нерентабельно; до того ж для його повного завантаження потрібна в рази більша кількість батарейок на рік, ніж зараз збирають українські волонтери.

Але є один вихід – їхнє транспортування до Європи. Подивимося, скільки коштує перероблювання 1 тонни цих відходів за кордоном:

Redux (Німеччина) – 350 євро;

GreenWEEE (Румунія) – 400 євро;

Recupyl (Польща) – 300 євро;

SNAM (Франція) – 350 євро.

Це компанії, що переробляють більшість видів батарейок.

Додавши до цього витрати на збирання та зберігання, а також логістику від пункту збору до складу та зі складу на завод у Європі, отримуємо суму близько 2000 євро за перероблювання 1 тонни використаних батарейок.

Ми сподіваємося, що і в громадах Болградського району знайдуть спосіб розв’язання проблеми збору батарейок. Для цього не потрібно багато грошей. Для початку необхідно просто закупити невеликі контейнери для їх збору та встановити у місцях, куди часто приходять люди, оголосити екологічні акції – наприклад, у навчальних закладах. А потім вивести ці сотні кілограмів шкідливих відходів якомога далі від нашої екологічно чистої місцевості. Все починається з малого – з бажання змін та бажання покращити якість свого життя.

Тетяна Терзі, Генрієтта Домущі

Поділитись
Зараз читають