27-річна Марія Ротар працює в агросфері, вона патріотка України та волонтерка, яка зігріває воїнів на передовій в прямому сенсі слова.
Її волонтерська діяльність розпочалася восени 2022 року. Тоді Марія доглядала за матір’ю в лікарні, де проходили реабілітацію захисники.
▪️ В Болграді оголосили збір матеріалу для виготовлення окопних свічок
Спочатку дівчина готувала для хлопців смаколики, дбала та підтримувала морально. Потім воїни познайомили її з волонтерами, що організовували збори на потреби ЗСУ. Марія з чоловіком збирали продукти та відправляли волонтерам, а вони вже направляли на передову.
В кінці листопада волонтери обговорювали питання необхідності окопних свічок та процеси їх виготовлення. Марія вирішила спробувати їх виготовляти у вільний час, при відключеннях світла. Тоді вона не могла й подумати, що виробництво значно збільшиться, бо багато людей відгукнуться, побачивши її роботу, і стануть донатити на матеріал для свічок.
“Тепер я могла замовити більше парафіну та інших допоміжних матеріалів. Але розуміла, що самостійно з чоловіком ми вже не впораємося”, – згадує Марія.
У вільний від навчання час молодому подружжю на допомогу стали приходити школярі – їхні сестри та брати, згодом і сусіди долучилися до доброї справи. Виробництво збільшувалось, вдосконалювались знання, необхідні для технічних процесів виготовлення свічок.
“В групі Facebook “Окопні свічки” я спочатку дізнавалася деталі виготовлення, далі експериментувала та ділилась своїми результатами, радилась. Безплатно мені відправили декілька приладів для швидкого нарізання картону. Згодом я вже сама консультувала необізнаних свічкарів”, – розповідає волонтерка.
Після першої відправленої партії свічок Марія вирішила, що необхідно якось позначити, що ці свічки їдуть на передову саме з Бессарабії. Тому продумала дизайн наклейки, знайшла дизайнерку, яка втілила ідею в життя.
Тепер окопні свічки, що виготовляють в Першотравневому, мають особливий дизайн – “Палкий привіт з Бессарабії. Дякуємо вам!”.
Якщо є благодійний матеріал він також помічається. Так, наприклад Марія виготовила наклейки для свічок, що зробили з парафіну благодійного литовського фонду Help Mira, матеріалом з волонтеркою поділилася місцева школа.
Бляшанки, що надсилають люди, Марія тримає в резерві. Зазвичай вона закуповує нові бляшанки, за мінімальною вартістю. На Новий рік постачальник зробив подарунок – відправив 100 штук безплатно.
Плюс нових бляшанок в тому, що немає проблем з їх підготовкою перед залиттям парафіну – обрізанням та миттям.
Бляшанки Марія замовляє потрібних розмірів, аби парафін повністю не вигорав та свічка не затухала. Бонус до всього – новий матеріал полегшує і прискорює процес роботи.
Окрім свічок родина Марії допомагає переселенцям, відправила на передову п’ять буржуйок власного виробництва, які зігрівають воїнів в холодну пору року. Їх команда збирає медикаменти, харчові продукти та смаколики, з останнім допомагає місцеве підприємство.
Цей процес неможливо вже зупинити, бо тут вкладена любов та повага до країни, воїнів-захисників, за кожний світанок та захід. Жителі маленького села на півдні Одещини роблять велику справу. Крок за кроком волонтери наближають перемогу та їх підтримка цінніша за будь-який скарб.
Тетяна Манолова,
Фото Марії Ротар