Занепокоєння у батьків викликала інформація, що з 1 вересня офлайн будуть працювати тільки ті навчальні та дошкільні заклади, які мають повноцінні, а не найпростіші укриття, тобто так зване «правило двох стін» більше не діє. Якщо укриттів немає, заклади освіти переходять на дистанційне навчання. З проханням допомогти роз’яснити ситуацію батьки звернулися до редакції видання «Махала». Чи правда, що ліцеї, гімназії та дитячі садочки з нового року переходять на дистанційне навчання – питали батьки. Ми відправили запит на інформацію в Болградську районну військову адміністрацію й отримали відповідь.
В райдержадміністрації повідомили, що загалом визначення «правило двох стін» у жодних нормативно-правових актах України не наведене. Проте до 22 серпня 2023 року пунктом 7 «Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку», затвердженого постановою КМУ від 10 березня 2017 року № 138, була передбачена можливість влаштування найпростіших укриттів у підвальних, цокольних і перших поверхах об’єктів цивільного і промислового призначення. Отже, обладнання укриттів в підвальних приміщеннях навчальних закладах не було порушенням.
Але 22 серпня 2023 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2023 року № 883 «Про внесення змін до Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку». Наведеною постановою внесено зміни до пункту 7, а саме: виключені перші поверхи об’єктів цивільного і промислового призначення як місця, де можуть бути влаштовані найпростіші укриття.
Де саме є такі найпростіші укриття? Райдержадміністрація повідомила в розрізі населених пунктів громад Болградського району.
12 найпростіших укриттів в закладах загальної середньої освіти облаштовані на першому поверсі за правилом «двох стін», це:
Найпростіші укриття на першому поверсі за правилом «двох стін» облаштовані в 16 закладах дошкільної освіти, а саме в:
«Принагідно інформуємо, що відповідні найпростіші укриття були обліковані відповідно до Порядку і вважаються діючими. На сьогоднішній день приписи про зняття з обліку найпростіших споруд, влаштованих на перших поверхах об’єктів цивільного і промислового призначення, не видавалися», – повідомили в РВА.
Отже всі заклади освіти будуть працювати офлайн. Це підтвердили в Болградській РВА.
«В цілому в Болградському районі непогана ситуація із забезпеченням учбових закладів укриттями. З 78 закладів 72 функціонують в очній формі і тільки 6 працюють дистанційно. Один заклад в селі Табаки Болградської громади, але там йде будівництво укриття, 2 заклади в Тарутинській громаді, 3 – в Бородинській громаді. В Бородинській громаді навчальні заклади не мають підвалів взагалі, які можна було б перетворити на укриття, тому частково там підвозять дітей в ті, заклади, де укриття є і вони працюють очно, а частина закладів працюють дистанційно», – повідомила виданню «Махала» Тетяна Ведь, в.о. начальниці відділу освіти, охорони здоров’я, культури та спорту Болградської РВА.
В Болградській РВА повідомили, що для задоволення освітніх потреб населення у Болградському районі функціонують 78 закладів загальної середньої освіти (65 – юридичні особи та 13 філій) та 78 дошкільних закладів, з них – 30 самостійних та 48 структурних підрозділів ЗЗСО. Для організації безпечного освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти району облаштовано 76 захисні споруди. З них – 4 ПРУ, 52 НУ знаходяться на території закладів освіти, 20 НУ розміщено поблизу. В закладах дошкільної освіти облаштовано відповідно до вимог цивільного захисту 53 захисні споруди. З них – 2 ПРУ, 51 НУ.
Нагадаємо, раніше “Махала” розповідала про критичну ситуацію, яка склалася у Вилківській громаді Ізмаїльського району, де більшість закладів не можуть забезпечити навчання в очному форматі з 1 вересня 2024 р. через відсутність відповідних укриттів.
На фото укриття в Тарутинській громаді.