В наш час мода – це швидкоплинний процес, що змінюється чи не кожен день, тоді як раніше вона була сталим явищем, яке еволюціонувало протягом багатьох століть.
Сьогодні “Махала” завітала до збирача місцевих традицій Олександра Полібзи, про якого ми вже неоднократно розповідали раніше. Цього разу він розповів про свої нові досягнення у відновленні 20 стародавніх строїв села Кубей.
“Серйозно цікавитися культурою я почав приблизно 13-14 років тому, і з того часу не припиняв своїх пошуків. Протягом своєї діяльності збирав як матеріальну, так і нематеріальну спадщину нашого краю. Після переїзду до села Кубей я зацікавився пошуком локальних строїв, тому почав інтенсивніше шукати серед місцевих. На жаль, повних костюмів не збереглося, тому довелося його збирати по частинах. Завдяки місцевим жителям сьогодні мені вдалося створити невелику колекцію костюмів, що демонструють моду села Кубей протягом певного часу. Їх можна класифікувати за кількома параметрами: часовий період та призначення (домашній або святковий)” – розповів Олександр Полібза.
На день святого Георгія, який відзначається 6 травня, в селі Кубей Олександр спільно з Кубейським будинком культури та місцевою молоддю провів дефіле зібраних та відновлених локальних костюмів. На заході презентували 20 строїв, які поділяються на чотири різновиди жіночих костюмів. Кожен з них відображає окремий період в історії села. Перший – характерний для 1920-30-х років, другий – характерний для 1940-х, третій – для 1950-х, а четвертий – це побутовий, який був у масах до кінця 1970 років
“Дуже часто національний одяг не є лише у вигляді одного комплекту, особливо в Бессарабії мода змінювалася від архаїчної в бік міської. І це явище я спостерігав на прикладі багаторічних досліджень змін кубейського строю, що видозмінювався впродовж кількох десятиліть”, – підкреслив Олександр.
Детальніше про відновлення старовинних строїв дивіться в нашому сюжеті.