Інтернет-видання Бессарабії

Як районні центри Бессарабії висвітлюють свою діяльність: аналіз сайтів

29 Травня 2024 16:06
Ганна Ковальова
Як районні центри Бессарабії висвітлюють свою діяльність: аналіз сайтів

Одними з основних цілей створення в кожній громаді офіційного сайту або будь-якого інтернет-ресурсу є прозорість діяльності та комунікація з громадськістю. Інтернет-видання “Махала” вирішило дослідити наскільки зручними є офіційні сайти Болградської, Ізмаїльської та Білгород-Дністровської громад та як саме місцева влада веде комунікацію зі своїми виборцями. Моніторинг проводився 6-26 травня.

Болградська міська рада

В інтернеті у Болградської міської ради є офіційний сайт, сторінки в соцмережах Фейсбук та Інстаграм. Міський голова Сергій Димитрієв особисту сторінку не веде, комунікація з жителями громади відбувається лише на вулицях міста та в робочому кабінеті.

В соцмережах міська рада публікує актуальні новини як місцеві, так і всеукраїнського масштабу, привітання зі святами, оголошення та фотографії міста. Однак сторінка не має популярності серед інтернет-користувачів, оскільки враховуючи той факт, що на неї підписано понад 4 тисячі осіб, коментарі в публікаціях майже відсутні. Переглянувши публікації за обраний період, можна помітити, що комунікація з коментаторами теж відсутня. Під декількома постами місцева мешканка Надія Кайб звертається до міської ради з проханням посприяти у вирішенні проблеми великої кількості безпритульних тварин. Але станом на 26 травня дівчина відповіді так і не отримала.

Окрім цього міська рада щоранку нагадує своїй спільноті про Всеукраїнську хвилину мовчання о 09:00 та перед цим бажає всім доброго ранку та дня, незважаючи на те, як пройшла ніч в країні.

Сайт громади, на перший погляд, виглядає зрозумілим. Великий перелік клікабельних посилань, є основна інформація: про історію міста, міську раду та виконком, склад, роботу та про сесії. Окремим блоком винесено контакти. Тут є інформація про міську раду, а також номер телефону приймальної мера та електронна пошта. Також тут є форма для зворотного зв’язку. Окрім цього на сайті є легкий спосіб подати електронне звернення до міського голови. А ось гарячої лінії, куди б швидко міг звернутися мешканець громади з запитом, у міської ради немає.

Новини публікуються не оперативно, чого не скажеш про соціальні мережі. 

Що стосується проведення пленарних засідань, то на сайті можна знайти архіви рішень міськради, проєкти рішень та актуальні програми. Відеотрансляції пленарних засідань немає, хоча відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування» вони мають бути. І обладнання для цього в сесійній залі є (до кінця 2020 року такі трансляції проводились на ютуб-каналі Болградської районної ради).

Майже рік назад, в липні 2023 року, міська рада планувала прийняти на сесії рішення додати на сайт можливість створювати електронні петиції. Але ця обіцянка так і не виконана – створити петицію до міського голови немає можливості.

На сайті є окрема сторінка з корисною інформацією для внутрішньопереміщених осіб. Тут зібрані контактні дані усіх старостатів та відомств, які можуть бути корисними.

В цілому сайт щільно заповнений інформацією і досить зручний та простий для розуміння.

Білгород-Дністровська міська рада

Міська рада Білгород-Дністровського представлена в інтернеті сайтом, сторінкою в соціальній мережі Фейсбук та телеграм-каналом. Також орган виконавчої влади має ютуб-канал, який з кінця 2021 року не оновлюється, але вважається “офіційним джерелом комунікації”. Окрім цього свою сторінку у ФБ активно веде міський голова Віталій Граждан. Він не тільки робить публікації з новинами міста, а й періодично проводить прямі ефіри (ось приклад), де розповідає про справи у громаді, питає поради у читачів та відповідає на поставлені ними питання.

Контент на сторінці у Фейсбуці та у телеграм-каналі переважно однаковий та складається з локальних новин. Загальнонаціональних новин, репостів з офіційних сторінок Президента, ОВА і так далі – обмежена кількість. Тут публікуються актуальні оголошення, сповіщення про сигнал повітряної тривоги, фотографії міста та історії досягнень аккерманців. Звернень в коментарях за перевіряємий період не знайдено, але самих коментарів достатньо – люди активно залишають їх під постами з досягненнями земляків або ж під сповіщеннями про загибель захисників.

Серед інших громад Бессарабії сторінки в інтернеті Білгород-Дністровської міської ради можна сміливо назвати найзаповненішими – локального контенту тут багато.

Головна сторінка сайту зустрічає переліком останніх новин та корисними посиланнями. Окремо винесені інтерактивні карти бомбосховищ та захисних споруд, що є вкрай важливим в наш час. Але, на жаль, окремої сторінки для ВПО на сайті немає. Тобто переселенцям буде дуже важко “зорієнтуватися на місцевості”. Також на головній сторінці одразу вказані контактні дані міськради: адреса, номери телефонів, графік роботи, а також номер телефону гарячої лінії, яка працює цілодобово. 

В клікабельному підменю є такі важливі функції, як: подати електронне звернення (досить легка форма), повідомлення про планові або аварійні роботи, міський транспорт, пошук порушень паркування та інші.

Оскільки Білгород-Дністровський – одне з найстаріших міст Бессарабії, міська рада також приділила увагу історичній довідці. Це єдина сторінка на сайті, яка представлена двома мовами: українською та англійською.

Цікавим є той факт, що в категорії “міська рада” є підкатегорія “відео-архів сесій”. На жаль цей розділ не доповнюється новою інформацією з кінця 2021 року, хоча обладнання в сесійній залі очевидно є, а віднедавна закон зобов’язує вести трансляції. Слід зазначити, що офіційні документи (розпорядження, рішення сесій і таке інше) публікуються без затримок.

Можливість створити петицію на сайті відсутня, але є посилання на ЕДЕМ – платформу електронної демократії, де ця можливість є. Але станом на сьогодні на сайті не зареєстровано жодної петиції.

Ізмаїльська міська рада

Ізмаїльська міська рада має свій сайт та сторінку в соціальній мережі Фейсбук. Міський голова Андрій Абрамченко веде свою сторінку, однак комунікація з читачами відсутня повністю. Більше жодних слідів присутності в інтернеті у міської ради немає.

Контент на сторінці у Фейсбуці бажає бути більш локальним: всі пости – це репости зі сторінок ООВА, Володимира Зеленського, Офісу Президента і так надалі. Інколи тут є репости публікацій на сторінці Андрія Абрамченко (про них пізніше). За період, в який робився моніторинг, на сторінці не було помічено жодної публікації, яка б містила актуальну інформацію саме для мешканців громади й була локального характеру.

Особиста сторінка міського голови більш інформативна для ізмаїльчан. Тут також присутньо багато репостів з офіційних владних сторінок, але тут можна знайти сповіщення про сигнал повітряної тривоги, корисні оголошення та новини з життя громади. Також Андрій Абрамченко особисто сповіщає, коли до громади на щиті повертаються воїни та розповідає про досягнення земляків. Однак на коментарі Андрій Абрамченко не відповідає. Люди залишають прохання, але всі вони залишаються без відповідей.

Сайт Ізмаїльської міської ради розроблений за шаблоном українських державних сайтів. В розділі новини тут дублюються ті самі тексти, які є на сторінці міського голови (навіть пости Президента чи Премʼєр-міністра).

На головній сторінці в око впадає одразу контактна інформація: адреса, телефон, факс та електронна пошта. Поруч з контактною інформацією є велика клікабельна кнопка “Інтернет-приймальня міського голови”, яка веде на гугл-форму, у якій можна залишити своє звернення. Також окремим блоком винесені захисні споруди.

Сайт погано заповнений. Наприклад, в таких важливих категоріях, як аварійні та довідкові служби, або міські програми, або адміністративні послуги – пусто, немає жодного слова.

В категорії “Публічна інформація” є форма для запиту та порядок його складання. Однак коли натискаєш на кнопку зразок запиту – там пусто. Можливості створити електронну петицію також немає.

Розпорядження міського голови та рішення сесій публікуються без затримок. Однак відеофіксації засідань немає.

Також одним з плюсів сайту є той факт, що він адаптований для людей з порушенням зору, а також можна ознайомитися з його англомовною версією. Однак інформації на сайті явно бракує… Тому в Ізмаїльської міської ради попереду ще тривалий шлях до комунікації з виборцями та прозорості своєї роботи.

Поділитись
Зараз читають