Вчора, 29 жовтня, в селі Табаки відзначили п’ятиріччя з дня заснування етнографічної кімнати “Народна Кища”. На заході побував і журналіст інтернет-видання “Махала”.
Кімнату заснували у 2019 році до Дня бессарабських болгар. Відтоді “Народна Кища” стала важливим осередком для збереження та популяризації місцевої культури. Сюди почали зносити унікальні експонати, що відображають побут, традиції та культурне надбання Бессарабії. Так з’явилася перша експозиція, яка містить старовинний одяг, предмети побуту, знаряддя праці, різноманітні текстильні вироби, вишиті рушники, ікони, які передавалися з покоління в покоління.
На початку заходу завідувачка музейної кімнати Парасковія Цоєва провела для гостей екскурсію, під час якої розповіла про історію села. Це дозволило гостям глибше відчути зв’язок із минулим, дізнатися про життя та звичаї попередніх поколінь.
“Офіційно наше село засноване у 1812 році, хоча ми припускаємо, що його історія є набагато глибшою, і заснування відбулося значно раніше. Колись наше Табаки було головним центром болгар, які переселилися на ці землі. Воно навіть мало назву Болград протягом двох років, але після початку будівництва нового міста назву змінили. Ідея заснувати цю кімнату виникла випадково, все почалося з книги. Староста запропонував болгарському письменнику-історику Георгію Казанджиєву написати книгу про наше село Табаки. Георгій вже мав кілька досліджень про Бессарабію, тож ми, односельці, почали збирати інформацію про історію села, щоб допомогти йому. Під час цього процесу люди стали приносити старовинні речі, так зародилася ідея створення етнографічної кімнати”,- поділилася Парасковія Іванівна.
За п’ять років існування етнографічна кімната “Народна Кища” стала місцем проведення численних культурних подій, під час яких відтворювалися обряди та традиційні свята. Кімната стала не тільки музеєм, а й осередком зустрічей та обміну знаннями між поколіннями села. На базі музею засновано дві дитячі фольклорні групи, які зберігають місцеві традиції.
“Хочу зазначити, що приміщення, де зараз розташована експозиція, колись була територією електростанції. Уявіть собі, що в нашому селі діяла велика електростанція! Пізніше цю будівлю використовували для потреб школи, а тепер вона стала музеєм,” — розповіла Парасковія Цоєва.
Після екскурсії розпочалася концертна програма. Присутні мали можливість почути вірші болгарською мовою, а також насолодитися виступами юних артистів і двох дитячих етнографічних колективів — “Тобашко коледарче” та “Лазарки”. Діти продемонстрували свої досягнення, виконуючи місцеві пісні, зібрані від старожилів села. Також молоді музиканти вразили публіку грою на традиційних інструментах, зігравши мелодію “Мятоло Еленче”.
Несподіваним і зворушливим моментом став виступ старожилів, які вийшли на сцену та виконали свої авторські пісні.
Наприкінці свята староста села Володимир Терзі вручив подяки жителям, які зробили вагомий внесок у розвиток та збереження культурної спадщини села Табаки. Відзнаки отримали Анна Сакали, Вікторія Цоєва, Прасковія Янчева, Тамара Хаджиогло, Валентина Кулінська, Тамара Ільєва, Єфросинія Кулінська та Олена Панайотова.
“Щиро вдячний усім вам за ваш неоціненний внесок у збереження нашої культурної спадщини. Окремо хочу висловити подяку Парасковії Цоєвій, яка багато років створювала цю музейну кімнату завдяки власному ентузіазму. Сьогодні ми зібралися тут і бачимо, що музей живе, що наші діти знають і продовжують вивчати рідну культуру. Мені надзвичайно приємно, що вони знають наші пісні, наші традиції, і що все це продовжує жити. Це — найкращий показник того, що ми рухаємося в правильному напрямку. Ще раз дякую всім причетним, хто щодня допомагає розвивати наш музей і зберігати нашу культурну спадщину,” – наголосив староста села Табаки Володимир Терзі.
Фото видання “Махала”.