Ця історія викликала неабиякий резонанс в Болграді. Мова йде про таблички ветеранам Другої світової війни, які встановила громадська організація ветеранів Болградської міської об’єднаної громади на могилах на Болградському кладовищі. В чому суть проблеми і які висновки можна з цього зробити. В цьому розбиралася “Махала”.
Розпочалося все з того, що мешканка міста Болград пішла на могилу свого діда, ветерана Другої світової війни, на Болградське кладовище. І несподівано для себе побачила табличку, яка була просто притулена до могильного постаменту. На ній зображення ордену з написом “Отечественная война” із серпом та молотом і забороненою в Україні георгіївською стрічкою. На табличці російською мовою написано “Здесь покоится ветеран войны”. Жінка дуже здивувалася, бо з нею ніхто не погоджував ці дії. І загалом вона не хотіла, щоб на могилі діда була символіка країни-агресорки.
Почали розбиратися звідки табличка. Виявилося, її встановила громадська організація ветеранів Болградської міської об’єднаної громади. Самі таблички виготовлені за бюджетні кошти місцевої громади.
Згідно з даними YouControl, головою організації, головою правління та підписантом договорів є Олександр Луценко. Організація офіційно зареєстрована, код ЄДРПОУ 43955068
З якою метою організація виготовляла ці таблички та ще й за бюджетні кошти? Це питання ми задали Олександру Луценко.
“Я не буду вам відповідати. Це моє право”, – почули у відповідь.
Щоб прояснити ситуацію, ми надіслали запит на інформацію до Болградської міської ради. Також ми дослідили закупки організації на сайті Prozorro.
У відповіді Болградської міської ради говориться, що їх бюджет не фінансує жодної громадської організації. Але “з метою підтримки громадських організацій територіальної громади, сприяння у виконанні ними статутної діяльності в Болградській міській раді діє програма соціального захисту населення Болградської територіальної громади. В межах цієї програми запропонована фінансова підтримка громадських організацій інвалідів і ветеранів, в тому числі Болградської міської організації інвалідів “Вікторія”, Болградської міської організації Української Спілки ветеранів Афганістану, громадської організації ветеранів Болградської міської об’єднаної територіальної громади”.
Міська рада не вказала, яку суму в місцевому бюджеті на ці цілі виділяють, але вона є в прийнятому бюджеті Болградської міської територіальної громади на 2024 рік. І ми її знайшли. Рішенням Болградської міської ради від 30.11.2023 №1949/VIII громадським організаціям виділено 180 тисяч грн, бо їх діяльність має соціальну спрямованість. Треба розуміти, що кожна організація отримає по 60 тисяч грн.
Чи приймали депутати рішення конкретно про виготовлення цих табличок? У листі міської ради відповіді немає. Це питання ми задали депутатці Тетяні Ведь.
“Я ходжу на всі сесії міської ради, але не пам’ятаю, щоб ми обговорювали питання виготовлення табличок, їхній дизайн і взагалі необхідність та доцільність зараз їх розміщувати. Пам’ятаю, якось йшлося про виготовлення надгробків на могили, якщо у ветерана немає родичів. А слово таблички взагалі не звучало. Можливо, є рішення виконкому і потім це включили до програми соціальної підтримки, але ми, депутати, про це не знаємо”, – розповіла Тетяна Ведь.
Ми запитували у міської ради, з ким громадська організація погоджувала дизайн табличок, але на це питання відповіді не отримали.
“Виготовлення табличок на могили ветеранів Другої світової війни громадська організація ветеранів Болградської міської об’єднаної територіальної громади виконувала в межах заходів статутної діяльності при частковій підтримці з місцевого бюджету в рамках програми соціального захисту населення Болградської громади”, – повідомили в міській раді.
На сайті Prozorro ми знайшли чотири тендери, де замовником закупівлі виступає громадська організація ветеранів.
Дві закупівлі відбулися в листопаді 2022 року.
Обидва тендери оголошені 8 листопада 2022 року. Вони різні, але закупка і сума однакові. Громадська організація за кожною оголошеною закупівлею замовила 20 могильних плит на суму 20 000 грн, тобто вартість однієї могильної плити – 1 000 грн. А загалом підрядник – ФОП Руму – мав надати 40 могильних плит. Джерелом фінансування закупівлі вказується місцевий бюджет.
В 2023 році громадська організація знову оголосила закупівлю за кошти місцевого бюджету. В травні 2023 року громадська організація придбала 1 похоронне приладдя на суму 20 150 грн, а в серпні 2023 року знову похоронне приладдя в кількості 40 штук на суму 40 000 грн.
Загалом за два роки на похоронне приладдя було витрачено 100 150 грн бюджетних коштів.
Коли була виготовлена табличка, яку на могилі діда побачила мешканка Болграда – невідомо, але очевидно це було вже після повномасштабного вторгнення.
Спілкуючись з деякими членами ветеранської організації, почула, що закон про декомунізацію не стосується могил та музеїв. Тобто в виготовленні табличок вони не бачать порушення. Дійсно, є така норма в Законі, яка запобігає нарузі над могилами та вандалізму. Але в законі йдеться про сталу давнішню символіку на могилі, а не про ту, що знову виготовлена та принесена на могилу, як у випадку з табличками в Болграді.
Публікації в соціальних мережах та ЗМІ привернули увагу правоохоронних органів. Про це видання “Махала” дізналося, звернувшись до прокурора Болградської окружної прокуратури Дмитра Цоєва.
“Зараз відбувається вивчення ситуації щодо дотримання норм законодавства. На даному етапі вивчається питання обґрунтованості витрати бюджетних коштів на цю закупівлю з урахуванням вимог воєнного стану, який оголошено в нашій державі. А після вивчення вже будуть зроблені висновки і, якщо будуть підстави, то ми можемо звернутися до суду з метою поновлення порушених прав територіальної громади, бо Болградська міська рада представляє інтереси територіальної громади”, – повідомив Дмитро Цоєв.
На наше питання до міської ради, хто понесе покарання щодо витрат бюджетних коштів, відповіді ми не отримали. Але міська рада повідомила, що “таблички з могил ветеранів Другої світової війни прибрані для прийняття подальшого рішення”.
В цій ситуації багато питань щодо морального боку дій влади і громадськості.
“Якби громадська організація та міська влада мали велике бажання вшанувати Воїнів, які перемогли фашизм, то раціональніше було б використати ці кошти на догляд за могилами ветеранів”, – вважає заступник голови Болградської районної ради Володимир Романовський. Також людей здивував і сам факт фінансової підтримки громадської організації, про що вони писали в дописах до посту Володимира Романовського.
І хоча місцева рада нам відповіла, що не фінансує організацію, це виявилося не зовсім так.
Ми заглянули на веб-портал використання публічних коштів Spending, де відображається рух коштів по Єдиному казначейському рахунку. І побачили, що громадська організація через казначейський рахунок сплатила заробітну плату і всі податки, тобто бюджетні кошти на заробітну плату йдуть. Побачили ми і оплату табличок за бюджетні кошти.
Отже, міська рада, м’яко кажучи, злукавила, надаючи відповідь на наш запит. Але це вже інша історія.
До речі, Олександр Луценко є ще й головою громадської ради, яка створена при Болградській районній військовій адміністрації. Ми будемо спостерігати за ситуацією. І сподіваємось, що питання табличок обговорять на засіданні громадської ради.
Фото на головній Болградської РВА