Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Резонансна сесія Болградської районної ради: що стоїть за зверненням до Кабміну та МОЗ

20 Березня 2024 15:00
Наталя Іванова
Резонансна сесія Болградської районної ради: що стоїть за зверненням до Кабміну та МОЗ

Остання сесія Болградської районної ради викликала резонанс. Причиною стало Звернення до Кабінету Міністрів та Міністерства охорони здоров’я з приводу включення Арцизької опорної лікарні до переліку закладів охорони здоров’я, визначених для надання медичних послуг за пакетом «Готовність до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях». Здавалося б, добре. Такий пакет вкрай потрібний і важливий для Болградського району. Але є одне “але”. За цим медичним пакетом Національна служба здоров’я України вже уклала договір із Болградською районною лікарнею, причому зробила це вдруге. Представники Арцизької громади вважають це рішення несправедливим. В ситуації розбиралося видання “Махала”.

Внесли з голосу та не пояснили

Спочатку Звернення не було на порядку денному. Депутати від Арцизької громади внесли його з голосу на сесії. З огляду на важливість питання депутати районної ради пропозицію колег підтримали.

Тож ознайомитись із текстом депутати та члени профільної комісії змогли лише безпосередньо у день сесії. Пленарне засідання довелося перервати та провести засідання профільної постійної комісії, яка у результаті Звернення схвалила.

Однак депутати, які були присутні на сесії онлайн, не бачили тексту і сприймали його з голосу, тому виникло нерозуміння ситуації. Про це виданню “Махала” розповів депутат Сергій Пейчев.

«Я був присутній на сесії онлайн. Під час обговорення нас переконали, що це звернення не вплине на Болградську лікарню. Що ми просимо додатковий пакет та діємо на користь мешканців району. Тому я це звернення підтримав. А потім почав розбиратися та зрозумів, що нам два медичні пакети в один район не дадуть. І ми можемо втратити навіть те, що маємо. На користь людей і району я готовий тепер відкликати свій голос. Наступного разу я наполягатиму на тому, щоб такі важливі проекти не вносили прямо на сесії з голосу. Цим має займатися профільна комісія, залучаючи спеціалістів. А потім ухвалювати рішення. А ось так, одразу, це неправильно», – розповів Сергій Пейчев.

Під час бурхливих обговорень тексту Звернення заступник голови районної ради Володимир Романовський запропонував додати до нього одне слово – «додатковий» пакет для району. Але депутати від Арцизу це не підтримали. І пропозиція не набрала більшість голосів.

Арцизький міський голова Сергій Парпуланський після сесії висловив свою думку на сторінці у Фейсбуці:

«Боротьба за справедливість стосовно Арцизької лікарні продовжується! Сьогодні на сесії Болградської районної ради було розглянуто та затверджено звернення до КМУ та Міністерства охорони здоров’я щодо включення Арцизької ЦОЛ до переліку закладів охорони здоров’я, визначених для надання медичних послуг за пакетом «Готовність до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях».

Не дивлячись на протидію певної команди депутатів та упередженого ставлення керівництва Болградської районної ради, проєкт не без бою було затверджено та надалі буде направлено адресату.

Віримо, що це звернення вплине на подальшу ефективну роботу Арцизької опорної лікарні та надасть змогу отримати фінансування забезпечення в межах 42-го пакету медичних гарантій.

Я дякую депутатам районної ради, які своїм прикладом не на словах, а на ділі показали, що в нашому районі, як би він зараз не називався, існують ще громади в минулому Арцизького та Тарутинського районів, а не тільки люди, які пропагандують свої інтереси. Ви змогли об’єднатися та зробили все, щоб справедливість стосовно Арцизької лікарні була відновлена.

Ще раз хочу акцентувати, що рішення щодо ненадання пакета Арцизькій кластерній лікарні є, на мою думку, незаконним, враховуючи зону обслуговування у 200 тис. осіб нашої та сусідніх громад і лише 60 тис. осіб Болградської громади».

Чому цей пакет медичних послуг такий важливий?

Чому представники Арцизької громади так наполягали на прийнятті Звернення? Це питання та інші ми поставили депутату районної ради, який представляє Арцизьку громаду, Ігорю Ладо.

Ви кажете про боротьбу за Арцизьку лікарню. У чому вона полягає?

Повернути нам законний пакет (ред.«Готовність до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях»), який надали Болградській лікарні. А Арцизька лікарня його не отримала, хоч їй і обіцяли.

А лікарня подавала документи?

Ми подавали. Але ж ви розумієте, що це політичне рішення. У нас кластерна лікарня, яка обслуговує чотири райони. Але навіть на голосуванні ми бачили, як реагував Болград, коли ми хотіли внести питання до порядку денного. Хоча це не є порушенням Регламенту. Я наполіг, щоб ставили питання на голосування. І нехай рішення ухвалює не один Садаклієв, а всі депутати районної ради.

Сьогодні йде конкуренція між лікарнями. Чи не викликано Зверненням бажанням підтримати суто Арцизьку лікарню?

Ні. Болградська лікарня так і буде районною лікарнею. У нас статус лікарні – кластерна. Але у нас забрали фінансування та віддали Болграду. Ми звернулися, щоб не забирали у Болграда, а дали нам додаткове фінансування.

Чому вам потрібне додаткове фінансування? Чи є якісь проблеми у Арцизької лікарні?

Я точно знаю, що люди отримують аванс та зарплату. Але більше знає Зіновій Іванович Челак (ред. Генеральний директор КНП «Арцизька ЦОЛ»). Цей пакет йде суто на медикаменти, не на зарплатню.

Чи не вийде так, що у Болграда заберуть, а Арцизу не дадуть?

Ні. Він все одно має бути у когось.

Нині він у Болградської лікарні.

Так, цей пакет дають на рік.

А далі?

Ми не знаємо, що завтра буде. Завтра може будь-хто отримати цей пакет. Може, й Тарутине отримає.

Отже, ваше звернення – це не про цей рік. Ви наперед його приймаєте?

Так. У Болграда цього року ніхто не забере цей пакет. З ними НСЗУ уклала договір.

Щодо роз’яснення ситуації ми звернулися до генерального директора КНП «Болградська районна лікарня» Віктора Дішлі, який був присутній на сесії. До речі, генерального директора Арцизької лікарні на сесії не було.

42-й пакет медичних послуг «Готовність до надання медичної допомоги у надзвичайних ситуаціях» – це 12,6 млн грн на рік. Він дається лікарням, які готові реагувати на різноманітні надзвичайні ситуації. Це техногенні та екологічні катастрофи, масове враження населення у разі застосування біологічної, хімічної чи ядерної зброї, це реагування на спалахи інфекційних захворювань.

Ви вперше одержали цей медичний пакет?

Ні. Цей пакет був у нас і минулого року. Ми провели всю роботу за тими зауваженнями, які були виявлені. Цього року ми також справедливо і по праву його отримали. Він дається одній лікарні на 200 тисяч населення. Враховуючи, що Болградський район має 160 тисяч населення, то й дали один пакет тій лікарні, яка його вже мала і відповідає вимогам.

Чи можливе таке, щоб пакет отримали дві лікарні в одному районі?

Всього на Одещині за цим пакетом законтрактовано 13 лікарень, виходячи з населення 2,6 млн осіб. 14-ї лікарні просто не може бути. Тому прийняте на сесії районної ради звернення – це ніщо інше, як вимога: заберіть в одних та дайте іншим. І це неправильно. Також хочу проінформувати, що за умовами укладеного контракту цей пакет не йде на виплату заробітної плати персоналу. Гроші передбачені на покращення матеріально-технічної бази, на забезпечення всіх вимог щодо пакета. Тому якщо у лікарні починаються проблеми із виплатою заробітної плати, то цей пакет не є тим рятівним колом, на яке хтось розраховує.

Якою є процедура його отримання?

Департамент охорони здоров’я Одеської ОВА за підписом заступника голови облдержадміністрації надсилає список лікарень, які відповідають вимогам, до МОЗ. Далі МОЗ надсилає документи до НСЗУ. Арцизька лікарня не увійшла до цього списку, бо не відповідає всім вимогам. Нас перевіряли лише з початку 2024 року вже тричі – ми відповідаємо всім вимогам.

Замість післямови

Ця ситуація говорить про те, що між двома лікарнями йде неабияка конкурентна боротьба, бо головний принцип медичної реформи: гроші ходять за пацієнтом. Арцизька лікарня має статус кластерної – раніше була опорною. Болградська лікарня має статус загальної.

2024 року, за даними Національної служби здоров’я України, Арцизька лікарня отримала 14 пакетів медпослуг на суму 65 млн грн. Болградська лікарня отримала 18 пакетів медпослуг на суму 69,55 млн грн, це без урахування пакета «Готовність до надання медичної допомоги у надзвичайних ситуаціях», який передбачає фінансування на рік у сумі 12,6 млн грн. І увійшла в трійку лідерів за кількістю пакетів та фінансування медичних закладів півдня Одещини.

Нагадаємо, на сесії Одеської обласної ради, де ухвалювалося рішення про передачу Болградській лікарні комп’ютерного томографа, саме депутати від Арцизької громади не голосували за це. Чи можна це також вважати політичним рішенням? Питання риторичне. І чергове ухвалення Звернення до Кабміну та МОЗ на сесії Болградської районної ради говорить про те, що конкурентна боротьба триває.

Фото Болградської районної ради

Поділитись
Зараз читають