В усьому світі 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом, бо саме в цей день лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу, або туберкульозну бацилу. Це стало першим кроком на шляху лікування захворювання. Метою заходів, що проводяться в цей день, є підвищення обізнаності громадськості щодо лікування та профілактики захворювання, а також руйнування стереотипів щодо хвороби.
Журналіст інтернет-видання “Махала” зустрівся з лікарем-фтизіатром Болградської центральної районної лікарні Олександром Івановим, який розповів про ситуацію із захворюваністю на туберкульоз в Болградському районі.
Яка статистика захворюваності в Болградському районі за 2023 рік?
За даними, які я отримав від Одеського обласного Центру соціально значущих хвороб, в 2023 році захворюваність на всі форми активного туберкульозу серед вперше виявлених хворих в Одеській області діагностовано в 1809 людей, з яких 74 людини з Болградського району. Для порівнянні, в 2022 році в Одеській області виявлено 1724 людини з туберкульозом, з яких 78 з Болградського району.
В 2023 році з усіх виявлених випадків в Болградському районі 56,8 відсотків людей були з сільської місцевості, а в 2022 році цей показник складав 66,7 відсотків. В середньому найчастіше туберкульозом хворіють переважно люди від 40 років до 55 років та люди, які мають погані звички та ведуть нездоровий спосіб життя.
Як можна заразитися туберкульозом?
Туберкульоз передається повітряним шляхом при досить тривалому перебуванні в закритому приміщенні з людиною, яка хвора на туберкульоз легень, яка кашляє і не отримує лікування. Якщо людина дотримується всіх правил гігієни, то хвороба через обійми, рукостискання, поцілунки, при спільному користуванні предметами побуту або при споживанні їжі, яку готували людина, не передається.
Які симптоми захворювання?
Туберкульоз це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія паличка Коха. Вона тривалий час може розвиватися в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу починає розмножуватись в легенях або інших органах. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, у людини починаються спостерігатися кашель, що триває понад 2-3 тижні, рясне потовиділення вночі, безпричинна втрата ваги, підвищення температури тіла більше 37 градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень, задишка без значного фізичного навантаження, біль у грудній клітці.
При виявлені вищеперелічених симптомів, людина має звернутись до свого сімейного лікаря. Він проведе огляд та зробить висновки, чи потрібно проходити перевірку на туберкульоз. Для цього він надасть направлення до фтизіатра.
Де проходить лікування мешканців району? Чи є стаціонар?
Люди мають можливість отримати амбулаторне лікування у місті Ізмаїл, бо вже 2 роки, як перевели амбулаторне обслуговування хворих в міжрайонний ТБ кабінет міста Ізмаїл. У Болграді ми лише визначаємо захворюваність, далі направляємо людину в Ізмаїл і там вже хворого реєструють на амбулаторне лікування. Ми тільки контролюємо процес лікування. Якщо відкрита форма захворювання, то направляємо в Одеський стаціонар. Хочу зауважити, що лікування від туберкульозу в Україні є безкоштовним.
Які методи діагностики туберкульозу використовуються?
Для початку проводять рентгенографію органів грудної клітки та аналіз мокротиння на наявність у ньому мікобактерій туберкульозу. Якщо туберкульоз вражає інші органи, крім легень, проводять спеціальні рентгенологічні дослідження цих ділянок, а в деяких випадках навіть біопсію, тобто береться частинка ураженої тканини для підтвердження діагнозу.
Чи виліковна ця хвороба?
Так, туберкульоз виліковний. Лікування відбувається за допомогою антимікобактеріальних препаратів. Сьогодні є розроблені ефективні схеми лікування, які дозволяють вилікувати хворих з новими випадками захворювання. Не варто займатись методами нетрадиційної медицини, бо це тільки затягує час та погіршує прогнози розвитку захворювання.
Як ви вважаєте, чи залишилося в суспільстві упереджене ставлення до хворих на туберкульоз?
Я вважаю, що вже немає цієї стигматизації, більшість людей знають, що ця хвороба виліковна, і лікується за досить короткий період, у середньому від 6 до 10 місяців. Це залежить від ступеню захворювання.
Яка профілактика захворювання на туберкульоз?
З профілактичною метою людям слід дотримуватись правил особистої гігієни, збалансованого харчування та режиму сну. Треба відмовитись від шкідливих звичок, особливо паління та дбати про свій психоемоційний стан. Своєчасно звертатись до лікарів та регулярно проходити медичні обстеження