З неділі, 19 березня, на Ізмаїльському ринку з’явився перший дунайський оселедець – головний рибний делікатес Придунав’я. Рибка сама по собі невелика, проте ціна на неї досить высока – 180-190 грн за кілограм (залежно від розміру). Це й зрозуміло – дунайки на прилавках сьогодні замало, та й у спеціалізованих магазинах вона ще не з’явилася.
Промисел оселедця стартував у Вилково у суботу, 18 березня. За інформацією керівника рибодобувного підприємства «Південна Бессарабія» Віталія В’язовського, улови поки не дуже тішать: за один раз в сіть потрапляє в середньому від 10 до 50 рибин. Для порівняння, у розпал хорошого сезону цей показник сягає 300-400 штук.
На жаль, нинішній сезон рибовидобутку розпочався не без труднощів. Насамперед це пов’язано з тим, що в Україні змінилася система отримання дозвільних документів на промисел – з цього року підприємства беруть участь в аукціонах. Кожен лот передбачає обсяг видобутку риби, кількість знарядь лову та човнів (максимальний лот дозволяє виловити до 15 тонн дунайського оселедця).
Внаслідок змін у законодавстві з дванадцяти вилківських рибальських компаній лише вісім взяли участь у торгах, де вартість лотів становила від 34 до 150 тис. грн. Таким чином, чотири підприємства в рибовидобуванні не почали взагалі.
Військовий стан в Україні теж не найкраще позначається на можливостях промислу: поменшало рибалок, оскільки багато з них пішли на фронт. Крім того, значно – на 70-80 відсотків – скоротилася територія, де дозволено вилов риби. Фактично рибалки виходять на воду лише поблизу Вилкова.
На обсяг вилову впливають і погодні умови: дунайка поки не йде масово через низьку температуру води. При цьому рибалок обнадіює той факт, що розмір першої риби не дуже великий, а це вірна прикмета, що промисел цього року може бути досить вдалим. Таке спостереження свого часу зробили ще прадіди нинішніх промисловців.
До речі, в самому Вилково на ринку дунайські оселедці зараз продають по 140 грн за кіло.
Сніжана Стрепетова