Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Болгарський молодіжний клуб “Актив”: як війна вплинула на спільноту болгарської молоді?

10 Вересня 2024 17:01
Ганна Ковальова
Болгарський молодіжний клуб “Актив”: як війна вплинула на спільноту болгарської молоді?

На території Одеської області веде свою активну діяльність спільнота бессарабських болгар, яка має назву “Български младежки клуб “Актив” (Болгарський молодіжний клуб “Актив”). До повномасштабної війни учасники клубу організовували вечірки та творчі заходи, були співорганізаторами бессарабської ліги КВК, працювали над відродженням та збереженням болгарської культури та традицій. Але після початку відкритої збройної агресії рф на території України життя бессарабської молоді кардинально змінилося: хтось вимушено покинув країну, хтось вступив у ряди ЗСУ, хтось став волонтером. Інтернет-видання “Махала” розкаже, як живе сьогодні найпопулярніша спільнота бессарабських болгар. 

Чим живе “Актив” під час війни?

Зараз усі сили активістів клубу направлені на наближення перемоги України у війні з росією. Чимало бессарабських болгар приєдналися до лав ЗСУ, а інші – збирають кошти для підрозділів, в яких несуть службу земляки, допомагають постраждалим від російських атак цивільним громадянам.

У 2022 році клуб “Актив” збирав кошти на реабілітацію двом юним болгарам з села Баннівка Болградського району, які постраждали під час ракетної атаки на житлову багатоповерхівку у смт Сергіївка й у той роковий для них обстріл втратили маму. Після цього активісти спрямували свої сили на допомогу військовим. Члени організації закуповували дрони, автівки, генератори та багато чого іншого. Інколи буває навіть так, що активісти допомагають воїнам з амуніцією. Така історія трапилася з мешканцем села Делень Миколою Панайотовим.

Хлопець у мирному житті жив та працював в рідному селі, активно займався футболом. Влітку 2023 року мобілізувався до ЗСУ та звернувся за допомогою до друзів з “Активу”. Вони відкрили збір на якісні каску та бронежилет для Миколи й за допомогою небайдужих людей швидко його закрили. 12 червня члени “Активу” прозвітували про те, що передали воїну каску та бронік, а через менше ніж три місяці захисник загинув при виконанні бойового завдання.

Активісти з амуніцією для воїнів. Ліворуч – голова БМК “Актив” Олексій Куцарєв. Фото: БМК “Актив”

Сьогодні в “Активі” є три незакриті збори: на евакуаційне авто для штурмового підрозділу 110 ОМБР, де несе службу уродженець села Делень Арцизької громади Степан Карайван та два збори для бійців 28-ої механізованої бригади імені Лицарів Зимового походу: воїнам 5-го стрілецького батальйону, серед яких є військовослужбовці з Арциза, потрібні FPV-дрони, а водію БМП-2 Валентину Богданову, який є уродженцем села Нові Трояни Болградського району, необхідний РЕБ для захисту від російських дронів.

Долучитися до зборів можна на сторінках БМК “Актив” у соціальних мережах Facebook та Instagram.

Раніше було все інакше…

Свою роботу клуб “Актив” розпочав у 2008 році. Усі ці роки головою організації є уродженець Арцизької громади Олексій Куцарєв.

“Створено та засновано з ініціативи патріотичної та амбітної болгарської молоді з Бессарабії (Україна)”, – так про себе зазначили активісти на сторінках соцмереж. 

На рахунку організації сотні зустрічей бессарабських болгар та культурних заходів. За свою діяльність активісти також встигли створити власний танцювальний колектив “Лудо младо”, який спеціалізувався на народних болгарських танцях, випустити у світ декілька книг з творчістю місцевих поетів та письменників, але найбільш гучними подіями в житті нацменшин були зустрічі болгар “Є контакт” та бессарабська ліга КВК. 

Виступ танцювального колективу “Лудо младо”. Фото: “Лудо младо”

Зустрічі “Є контакт” щорічно проводилися в одному з міст/сіл Бессарабії. Молодь з усіх районів півдня Одещини збиралася у визначений день в одному з населених пунктів, аби активно провести час, поспілкуватися один з одним, обмінятися досвідом та поринути у болгарську культуру. Окрім цього, в цей день проводилися змагання між командами за право організувати у своєму селі чи місті наступну зустріч.

Усього таких зустрічей провели 13. Остання відбулася до початку повномасштабного вторгнення – влітку 2021 року у селі Криничне Болградського району. Наступна зустріч мала відбутися влітку 2022 року в місті Арциз, але на заваді стала війна, а саме місто почало періодично потерпати від російських обстрілів. З того часу зустрічі стали на паузу, але активісти сподіваються, що колись у мирній Україні їх вдасться відновити.

Є контакт 2020 р. Фото: БМК “Актив”

Великий слід в історії українських болгар залишила бессарабська ліга КВК. Спільно з громадською організацією “Конгрес болгар України” клуб “Актив” започаткував та провів 10 сезонів гумористичних ігор. Щороку обирали переможців, зʼявлялися місцеві зірки. Самі ж ігри проводилися на базах одеських вишів, зазвичай у Будинку культури Одеського політехнічного університету та завжди збирали повну залу гостей.

Не встала на заваді гумору навіть пандемія коронавірусу. В той час ігри проводилися без глядачів у залі, а остання гра пройшла в онлайн-режимі. Її відзняли на відео та обрали переможців шляхом голосування глядачів під час онлайн-трансляції на ютуб-каналі. Але за час повномасштабної війни жодної гри не проводилося – не на часі.

Афіша бессарабської ліги КВК. Фото: “Актив

Суперсила “Активу” – обʼєднувати навколо себе людей

У мирні часи “Актив” багато організовував подій для бессарабської молоді. Саме таким чином люди з різних сіл та районів знайомилися один з одним та обмінювалися досвідом. Саме на цих зустрічах народилося чимало пар, які в майбутньому стали родинами. Чимало з них навіть стали багатодітними. 

Так, наприклад, завдяки БМК “Актив” на світ зʼявилася родина Добрєвих. Дарʼя – відома в Бессарабії блогерка, яка у своєму блозі на платформах Інстаграм та Тік-ток розповідає про своє життя, мандри та традиції Бессарабії. Її чоловік Петро – секретар Суворовської селищної ради. Дівчина родом з села Нові Трояни Болградського району, а чоловік з села Острівне колишнього Арцизького району. Між їхніми селами понад 50 км і вони могли ніколи не зустрітися, якби обидва у свій час не стали активістами “Активу”.

Родина Добрєвих. Фото з соцмережі Дарʼї

“Наша історія точно не про кохання з першого погляду. Швидше вона про те, що кожен зустрічає свою людину в потрібний час, коли вже через щось пройшов і для чогось дозрів. Але БМК «Актив» відіграв у ній ключову роль: спочатку познайомив, а потім створив, так би мовити, всі умови, щоб знайомство переросло у щось більше”, – зазначила Дарʼя.

Про Петра дівчина знала ще зі шкільних часів, оскільки він був зіркою бессарабської ліги КВК і капітаном збірної рідного села Острівне, команди “Сляпа уличка”, а Дарʼя дивилася на ютуб-каналі усі випуски ігор. У 2013 році клуб «Актив» розпочав роботу над виданням збірки віршів бессарабських поетів «Сърца на кръстопът». У цю книгу увійшла й творчість молодих людей. Саме на презентації цієї книги у 2014 році майбутнє подружжя й познайомилося. А остаточне рішення бути разом Петро та Дарʼя прийняли після спільної поїздки в Болгарію у 2017 році, яка була організована за підтримки болгарської благодійної організації та “Активу”. Тоді юні автори вирушили в літературне турне містами Болгарії й назавжди покохали один одного.

Сьогодні подружжя разом виховує двох доньок – Іскру та Зоряну і незабаром очікують на появу сина.

Приклад родини Добрєвих не єдиний. Завдяки спільноті “Активу” на півдні Одещини створено десятки болгарських сімей. І саме завдяки “суперсилі “Активу”, який вже багато років обʼєднує навколо себе бессарабські серця, активістам вдається закривати збори для військових в умовах повномасштабної війни.

Головне фото: БМК “Актив”.

Статтю також можна прочитати болгарською мовою.

Български младежки клуб „Актив“: Как войната се отразява на българската младежка общност?

В Одеска област действа общност на бесарабските българи, наречена „Български младежки клуб „Актив“ (Български младежки клуб „Актив“). Преди началото на пълномащабната война членовете на клуба организират вечеринки и творчески прояви, съорганизират Бесарабската лига на КВН, работят за възраждане и запазване на българската култура и традиции. Но след началото на откритата въоръжена агресия на Русия на територията на Украйна животът на бесарабските младежи се променя драматично: някои са принудени да напуснат страната, други постъпват във въоръжените сили, трети стават доброволци. Електронното издание „Махала“ разбра как днес живее най-популярната общност на бесарабските българи.

Как живее Актив по време на войната?

В момента всички усилия на активистите на клуба са насочени към приближаване на победата на Украйна във войната с Русия. Много бесарабски българи са се присъединили към Въоръжените сили на Украйна, а други събират средства за частите, в които служат техните сънародници, и помагат на цивилни граждани, пострадали от руските нападения.

През 2022 г. клуб „Актив“ събра средства за рехабилитацията на двама млади българи от село Бановка, Болградски район, които пострадаха при ракетно нападение срещу жилищен блок в село Сергеевка и загубиха майка си при този фатален удар. След това активистите насочват усилията си към подпомагане на военните. Членовете на организацията купуват дронове, автомобили, генератори и много други. Понякога дори се случва активистите да помагат на войниците с боеприпаси. Такава история се случва на Николай Панайотов, жител на село Делен.

В мирния си живот човекът живее и работи в родното си село, като активно играе футбол. През лятото на 2023 г. той е мобилизиран във Въоръжените сили на Украйна и се обръща за помощ към приятелите си от „Актив“. Те откриват кампания за набиране на средства за качествена каска и бронежилетка за Николай и с помощта на грижовни хора бързо я затварят. На 12 юни членовете на Актив съобщиха, че са доставили каската и бронежилетката на войника, а по-малко от три месеца по-късно защитникът е убит в бой.

Днес в рамките на инициативата има три отворени кампании за набиране на средства: за евакуационен автомобил за 110-а механизирана щурмова бригада, в която служи Степан Карайван, родом от село Делен, община Арциз, и две кампании за набиране на средства за войниците от 28-а механизирана бригада, носеща името на рицарите от Зимната кампания: Войниците от 5-и пехотен батальон, включително тези от Арциз, се нуждаят от FPV дронове, а шофьорът на БМП-2 Валентин Богданов, родом от село Нови Трояни, Болградски район, се нуждае от електронна война за защита от руски дронове.

Можете да се включите в събирането на средства на страниците на БМК Актив във Facebook и Instagram.

Преди беше по-друго…

Клуб „Актив“ започва своята работа през 2008 година. През всичките тези години ръководител на организацията е Олексий Куцарев, родом от Арцизска громада.

„Създаден е и е основан по инициатива на родолюбиви и амбициозни български младежи от Бесарабия (Украйна)“, – пишат за себе си активистите на страниците си в социалните мрежи.

Организацията е организирала стотици срещи на бесарабски българи и културни събития. По време на дейността си активистите успяват да създадат и собствена танцова група „Лудо Младо“, специализирана в българските народни танци, и да издадат няколко книги с творби на местни поети и писатели, но най-значимите събития в живота на малцинствената общност са срещите на българите, наречени “Има контакт”, и Бесарабската лига на КВН.

Срещите „Има контакт“ се провеждаха ежегодно в един от градовете/селата на Бесарабия. Младежите от всички райони на южната част на Одеска област се събираха в определен ден в едно от населените места, за да прекарат активно времето си, да общуват помежду си, да обменят опит и да се потопят в българската култура. Освен това в този ден отборите се състезаваха за правото да организират следващата среща в своето село или град.

Бяха проведени общо 13 такива срещи. Последната от тях се проведе преди началото на пълномащабната инвазия през лятото на 2021 г. в село Криничне, Болградски район. Следващата среща е трябвало да се състои през лятото на 2022 г. в град Арциз, но войната я предотвратява, а самият град започва да страда от периодични руски обстрели. Оттогава срещите са спрени, но активистите се надяват, че един ден, в една мирна Украйна, те ще могат да бъдат възобновени.

Бесарабската лига на КВН е оставила голяма следа в историята на украинските българи. Заедно с неправителствената организация „Конгрес на българите в Украйна“ клуб „Актив“ стартира и проведе 10 сезона хумористични игри. Всяка година се избираха победители, появяваха се и местни звезди. Самите игри се провеждаха в базите на одеските университети, обикновено в Дома на културата на Одеския политехнически университет, и винаги привличаха пълна зала с гости.

Дори пандемията от коронавирус не попречи на хумора. По онова време игрите се провеждаха без зрители в залата, а последната игра се проведе онлайн. Тя беше заснета и победителите бяха избрани от публиката по време на онлайн излъчване в канал в YouTube. Но по време на пълномащабната война не се провеждат игри – не е било подходящото време.

Суперсилата на “Актив” е да обединява хората около себе си

В мирно време Актив организира много събития за бесарабската младеж. Така хората от различни села и райони се опознаваха и обменяха опит. Именно на тези срещи се раждат много двойки, които по-късно стават семейства. Много от тях дори са станали семейства с много деца.

Например семейство Добреви се е родило благодарение на групата „Актив“. Дария е известна блогърка в Бесарабия, която пише за живота си, пътуванията и традициите на Бесарабия в блога си в Instagram и TikTok. Съпругът ѝ Петро е секретар на селсъвета на село Суворово. Момичето е от село Нови Трояни, Болградски район, а съпругът ѝ е от село Островне, бивш Арцизски район. Селата им са разделени на повече от 50 км и те може би никога нямаше да се срещнат, ако и двамата не бяха станали активисти на Актива.

„Нашата история определено не е за любов от пръв поглед. По-скоро е за това как всеки среща своя човек в точния момент, когато вече е преживял нещо и е узрял за нещо. Но БМК Актив изиграва ключова роля в това: първо ги запознава, а след това създава, така да се каже, всички условия запознанството да прерасне в нещо повече“, – казва Дария.

Тя знаела за Петро още от ученическите си години, тъй като той бил звезда на бесарабската лига КВН и капитан на отбора от родното ѝ село Островне, отбора „Сляпа уличка“, а Дария гледала всички мачове в канала му в YouTube. През 2013 г. клуб „Актив“ започва работа по издаването на сборник със стихотворения на бесарабски поети „Сирца на кръстопът“. В тази книга са включени и творби на млади хора. Именно на представянето на тази книга през 2014 г. се срещат бъдещите съпрузи. А окончателното решение да останат заедно Петро и Дария взеха след съвместно пътуване до България през 2017 г., което беше организирано с подкрепата на българска благотворителна организация и Актив. Младите автори тръгнаха на литературна обиколка в българските градове и се влюбиха един в друг завинаги.

Днес съпрузи отглежда заедно две дъщери – Искра и Зоряна, и скоро очаква син.

Семейство Добреви не са единственият пример. Благодарение на общността „Актив“ в южната част на Одеска област са създадени десетки български семейства. И именно благодарение на „свръхсилата на Актив“, която от много години обединява бесарабските сърца, активистите успяват да закрият сборищата за военни в разгара на пълномащабна война.

Поділитись
Зараз читають