Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Як стати донором крові? Махала дізналася у медичного директора Болградської лікарні (Відео)

20 Грудня 2023 17:45
Софія Чебан
Як стати донором крові? Махала дізналася у медичного директора Болградської лікарні (Відео)

В Україні спостерігається постійний дефіцит донорської крові. За час повномасштабної війни потреба у крові зросла, тому проблема дефіциту донорської крові загострилася. Що таке донорство? Чому воно необхідне та чому без нього ні одна лікарня не може обійтися “Махала” дізналася у медичної директорки Болградської центральної районної лікарні, лікаря-реаніматолога Катерини Ніколаєвої. 

Що таке донорство крові?

Донорство крові – це процес, коли людина здає кров (проводить донацію). Людина, яка здає кров, називається донором крові. Згідно із Законом України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» № 931-IX від 12.01.2022, процес здачі крові є безкоштовним. Люди, які здають кров, роблять це тому, що хочуть цього. Кількість крові, яка забирається при здачі, називається “дозою”.

Після забору крові її перевіряють, готують до використання та зберігають доти, доки вона не знадобиться. Лікарні можуть отримувати препарати еритроцитів зі станцій переливання крові (СПК) та інших підприємств служби крові (ПСЖ) для переливання пацієнтам, які її потребують. Коли людина отримує донорську кров, це називається переливання крові.

Хто може стати донором крові? 

Донорами крові в Україні можуть бути здорові люди віком від 18 років і вагою від 50 кг (у деяких центрах крові приймають із вагою від 55-60 кг, наприклад, у Львівському обласному центрі служби крові). Здавати кров можуть українці, а також іноземці, що мають постійну посвідку на проживання в Україні.

Люди, які хочуть здавати кров, також зобовʼязані:

  • Бути здоровими
  • Не приймати певні ліки
  • Не бути схильним до певних інфекцій.

Покази для переливання крові

Зазвичай показами для переливання крові є: кровотеча, спричинена тяжкою травмою, захворюванням, що як ускладнення має кровотечу, ускладнення виразкової хвороби та варикозно розширених вен стравоходу, ускладнення захворювання легень. 

Перераховувати перелік хвороб можна довго, але висновок буде один. Ніхто не застрахований від випадку, коли саме йому знадобиться переливання крові. 

Крім того, ця потреба, зазвичай, це тут і зараз. Коли до лікарні потрапляє важкий хворий, ми, лікарі, маємо лічені хвилини на те, щоб дістати донорську кров з резерву та почати переливання для збереження життя. Часу на те, щоб проводити забір в когось, обстежити кров, немає. Тому лікарня створює резерв крові.

Потреба в донорській крові

За одинадцять місяців 2023 року Болградська центральна районна лікарня мала більш ніж 100 пацієнтів, які потребували переливання крові. Ми провели понад 350 процедур переливання. Чому так? Тому що одного пакету крові не вистачає для пацієнта з гострою крововтратою. 

Як проходить процедура переливання крові

Процедура переливання крові проходить у спеціальних умовах, обов’язково стерильних, з використанням одноразових стерильних виробів: голок, рукавичок та систем. Ризик інфікування самого донора – виключений!

Також попередньо перед забором крові донора оглядає лікар-трансфузіолог який й вирішує, чи може людина здати кров. Тому боятися, що це буде нести загрозу, немає потреби. 

Чому потрібно ставати донором?

Дослідженнями вже доведено, що донори, які постійно здають кров, мають менший ризик серцево-судинних захворювань, онкологічних захворювань. Вони більше стійкі до стресів та до травматизації.

Також опитування донорів крові показало, що у людей, які часто здають кров, підвищився ступінь працездатності та самопочуття становиться кращим. 

В наші державі існують певні соціальні гарантії для донорів крові, це:

  • вихідний в день здачі крові;
  • почесні донори мають право використати відпустку в зручний для них період;
  • надбавки до пенсії у розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

Графік роботи відділення трансфузіології в Болградській ЦРЛ

Збір крові у донорів у Болградській ЦРЛ проходить у понеділок та вівторок з 8 до 12 години. Донори, які мають бажання стати постійними/почесними можуть залишити свій номер телефону, для того, щоб лікарі у кризовий час, могли звернутися за допомогою. 

Яка група та який резус крові в дефіциті

Станом на 18 грудня 2023 року дуже не вистачає третьої та четвертої груп крові. Вони вважаються рідкісними, тому потреба в них є завжди. Але, не дивлячись на те, що друга група крові не рідкісна, буває, що її теж катастрофічно не вистачає. Тому всі групи та резуси потрібні, й зараз, й на майбутнє.

Забір крові проходить у відділенні трансфузіології в Болградській ЦРЛ, в тому ж приміщенні, де пацієнти роблять флюорографію. Якщо ви не знаєте де це приміщення знаходиться, то ви можете звернутися за допомогою до будь-якого робітника лікарні. 

Поділитись
Зараз читають