Інтернет-видання Бессарабії

Не дай себе обдурити: що мешканці Болградської громади знають про медіаграмотність

12 Березня 2023 11:02
Лілія Биковська
Не дай себе обдурити: що мешканці Болградської громади знають про медіаграмотність

Медіаграмотність чи не одна з найважливіших навичок сьогодення, особливо, коли країна-терорист поширює стільки фейків і хоче дезорієнтувати населення, посіяти в людях паніку, деморалізувати. 

Коли людина не володіє навичками медіаграмотності, то нею легше маніпулювати, бо пропаганда розрахована саме на неосвічену людину. За такими принципами живе населення Росії, яке сприймає кожну новину за правду, навіть не перевіряючи її. Цьому сприяють канали російського телебачення – головний інструмент пропаганди. Донедавна ці канали вільно транслювалися і в Україні. І треба визнати, вони мали вплив.

На початку війни в Болградському районі відключали російські канали із супутника. Цей крок був необхідним задля запобігання поширенню дезінформації серед українців.

Ми спитали у мешканців Болградського району, що вони знають про медіаграмотність, як це використовують у своєму житті?

«Навичок медіаграмотності я не маю, але отримати їх хотіла б. Новини я ніде не перевіряю, читаю їх у різних телеграм-каналах, бо дуже довіряю цій соцмережі. Ще читаю новини, які мені подруга скидає, і я також скидаю їй щось у відповідь», – поділилася із нами домогосподарка Марина Грицайко з Болграда.

 «Я дуже багато часу проводжу в телефоні, в тому числі читаю новини. Вважаю себе медіаграмотною  людиною, бо якщо б це було не так, то мій мозок захопила б пропаганда чи мене б швидко хтось розвів на гроші.  Для того, щоб уникнути фейкової інформації, я перевіряю одну новину на різних сайтах, або чекаю коли така новина з’явиться в офіційних джерелах, сторінках представників влади, це і є інформаційна гігієна», – каже Олександр, студент другого курсу програмування. 

Дійсно, медіаграмотній людині  легше протистояти російській інформаційній війні, бо зразу включається критичне мислення, починаєш аналізувати та розрізняти якісні новини від непотребу, а також приходить  розуміння того, як медіа функціонують у суспільстві та який вплив вони мають. 

Та не тільки Росія поширює фейки, багато хто хоче просто нажитися на війні всередині нашої країни, наприклад, оголошуючи збір грошей на підтримку ЗСУ та представляючись волонтером, яким насправді не є. 

Застерігаємо вас від таких зборів, щоб не стати жертвою шахраїв. А ще краще донатити на офіційні та перевірені благодійні фонди,  які створюють відомі в Україні Сергій Притула чи Ігор Лачен. Це можуть бути і місцеві перевірені волонтери, про діяльність яких ви знаєте.

Також грубою помилкою є виставляти пости про зниклих військових. До речі, про це ми вже писали. Прочитати можна тут.

Не дайте себе обдурити: 

1.Читайте тільки перевіренні джерела, ЗМІ, яким ви довіряєте; офіційні сторінки представників влади. 

2. Аналізуйте новини, перш ніж поширити, бо саме ви можете стати розповсюджувачем фейків. 

3. Не поширюйте інформацію, яка вам здається сумнівною, сенсаційною, неправдоподібною, краще дочекатись коли цю інформацію або спростують, або підтвердять.  

4. Спробуйте пройти безкоштовні курси з медіаграмотності, їх існує чимала кількість. Завдяки ним ви зможете розрізняти маніпулятивні заголовки, розпізнавати фейки, будете знати як медіа впливають на людей.

Поділитись
Зараз читають