Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

13 квітня – річниця затоплення крейсера “Москва”. Як ця подія змінила хід війни?

13 Квітня 2023 15:13
Ганна Ковальова
13 квітня – річниця затоплення крейсера “Москва”. Як ця подія змінила хід війни?

Рівно рік тому Військово-Морські Сили Збройних Сил України переписали вікову історію. Влучним ударом українських ракет «Нептун» було уражено той самий «русский военный корабль» – флагман чорноморського флоту РФ, ракетний крейсер «Москва», який наступної доби затонув.

Настрій річної давнини згадав Міністр оборони України Олексій Резніков.

“Подія була настільки надихаючою, і водночас неймовірною, що багатьом здавалося – це не може бути правдою. Адже востаннє росія втрачала свій флагман понад сторіччя тому. Наші воїни зробили, здавалося б, неможливе. І це змінило хід історії. Бо розпочалася ланцюгова реакція. Це був останній день домінування російського флоту на Чорному морі”, зазначив Резніков.

На півдні Одещини з крейсера “Москва” розпочалось повномасштабне вторгнення

24 лютого російський ракетний крейсер «Москва» разом із патрульним кораблем «Василь Биков» підійшли до українського острова Зміїний, який боронили прикордонники Ізмаїльського прикордонного загону та військові 88 окремого батальйону морської піхоти. Ворог з крейсера через міжнародний відкритий канал зв’язку для суден, почав погрожувати українським захисникам та вимагати скласти зброю. На ці заклики наші військові не відповідали, а зайняли оборону острова.

Ворог почав розстрілювати острів: з кораблів, з літаків… Ввечері голос “Москви” в рації став ще більш злим, погрози лунали постійно. Гарнізон Зміїного був не менш роздратованим. І саме тоді українські військові вишли на “16 канал” та сказали всесвітньо відому фразу: “Русский военный корабль, иди на хуй!”.  Після чергового обстрілу, десь за годину після того, як “Москва” була послана, з островом зник зв’язок, а кораблі з російськими десантниками захопили Зміїний. Увесь гарнізон і цивільні з острова потрапили в полон. На сьогодні 36 військових досі знаходяться у ворожому полоні.

Як зазначено в інтернет-енциклопедії “Вікіпедія”, крейсер “Москва” з 24 лютого 2022 року до 13 квітня зазвичай залишався на значній відстані від українського узбережжя, брав участь у регулярних показових імітаціях підготовки до висадки морського десанту, але через відсутність ракет для ураження наземних цілей безпосередньої участі в атаках не брав.

Як затоплення крейсера змінило хід війни?

По-перше, успішне використання українських ракет на таку відстань переконало партнерів, що немає сенсу зволікати з передачею ракет Harpoon.

По-друге, як тільки були отримані ракети Harpoon, команда віце-адмірала Військово-Морських сил України Олексія Неїжпапи успішно застосувала і їх. У підсумку це призвело до втечі російських окупантів з острова Зміїний, яку вони назвали «жестом доброї волі».

По-третє, звільнення Зміїного дозволило відкрити «зерновий коридор». Світ отримав нашу продукцію, Україна отримала ресурси для оборони. Якби не було знищено «Москву», досягти цього результату було б неможливо.

У підсумку російський флот змушений ховатися на південь і схід від Криму. Кремлівські мрії про десант на Одесу залишилися в минулому. Тепер росіяни хіба що можуть боягузливо обстрілювати мирних українців з повітря.

“Москва” стане популярною туристичною локацією

Міністр оборони України Олексій Резніков впевнений, що після перемоги крейсер буде мати великий попит у туристів зі всього світу, які приїжджатимуть в Україну.

“Впевнений, що після нашої перемоги «москва» стане однією з найпопулярніших локацій для дайверів. А туристи зі всього світу будуть в українському Криму піднімати келихи фантастичного кримського вина під хороший тост – «за російський воєнний флот – до дна!»“, – зазначив Резніков.

Вітання з морського дна

На узбережжі Чорного моря, або в самих водах, спивають з дна “вітання” від крейсера.

Так екіпаж морського торгового судна у вересні 2022 року виловив рятувальний пліт на 20 осіб із затонулого російського корабля. На плоту було зламане, пошкоджене корозією весло, балони для підкачування повітря. Також там був водонепроникний мішок, в якому знаходилися російські монети, елементи одностроїв моряків та морпіхів. На жилетах та одностроях були бойові номери. Цю знахідку капітан торговельного судна передав прикордонникам Ізмаїльського загону.

У грудні минулого року на одеське узбережжя хвилі винесли кілька пакетів із «водою питною аварійною». Одесит Денис Канін виявив пакети на пляжі на 8-й станції Великого Фонтану. Вони були вироблені в Санкт-Петербурзі і схвалені російським морським регістром судноплавства.

Ганна Ковальова

Поділитись
Зараз читають