Інтернет-видання Бессарабії

В Україні відзначають День Конституції Пилипа Орлика – першої Конституції у Європі

05 Квітня 2023 10:50
Ганна Ковальова
В Україні відзначають День Конституції Пилипа Орлика – першої Конституції у Європі

Пʼятого квітня 1710 року (313 років тому) було вперше в історії Європи підписано Конституцію. Тоді цей історичний документ мав назву «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького».

Його уклали у місті Бендери між новообраним гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького, пізніше цей документ стали називати «Конституція Пилипа Орлика» чи «Бендерська конституція».

На початку 18 століття документ складався із вступу-преамбули та 16 статей. Він визначав взаємовідносини між гетьманом і козацькою старшиною, основи державного устрою України і права та обов’язки її станів у випадку відвоювання її територій від Московського царства та Речі Посполитої, а також проголошував причини переходу Війська Запорозького під протекторат Шведського королівства. Договір був скріплений присягою Пилипа Орлика, його підписом та державною печаткою Війська Запорозького і пізніше затверджений королем Швеції Карлом XII як «протектором України».

На жаль цей договір не вступив у повну силу через тиск з боку Росії, але козаки зробили декілька копій для збереження. Оригінал цього документа і досі зберігається в Національному архіві Швеції у Стокгольмі.

У 2021 році вперше з дня створення Конституції її оригінал привезли в Україну для тимчасового експонування в межах святкування 30-ї річниці незалежності. Документ всі охочі мали змогу подивитися в Софійському соборі в Києві. 

Більше ніж 300 років через вплив Росії навіть цей документ не можна було привезти в Україну та всі згадки про нього ретельно викреслювалися з історії, але оригінал документа є і досі, та зберігається в чудовому стані.

Сучасні історики вважають, що цей документ вперше проголошував українську незалежність. Це свідчить про незупинний рух до волі українського народу від часів Русі, Козацької держави, Української Народної Республіки й донині.

Серафим Савченко 

Поділитись
Зараз читають