Фейків та проросійських маніпуляцій в Інтернеті стає все більше. Їх створюють сотнями «спеціалісти» з Росії, та колаборанти всередині нашої країни. Іноді ці «новини» здаються настільки реальними, що широкому колу читачів важко розрізнити, де правда, а де фейк. Але українські медійники розробили дієвий механізм перевірки.
Аналітики громадської організації «Інститут політичної інформації» створили телеграм-бот, який здатний підвищити рівень критичного мислення користувачів соціальних мереж та обізнаності про види інформаційних маніпуляцій. Цей бот створений саме з освітньою метою.
Чому саме Телеграм-бот? За даними останніх досліджень, 77% українців отримують новини з соціальних мереж. Найбільш популярний месенджер Telegram (60%). Анонімні телеграм-канали часто маніпулюють інформацією і фактично не несуть за це відповідальності.
Телеграм-Бот використовує приклади реальних фейків та дезінформації, поширених в інформаційному просторі України, та допомагає зрозуміти, яким чином слід відрізняти правдиву інформацію від неправдивої.
«Наша головна мета — підвищити рівень медіаграмотності користувачів Telegram. Відмінність цього боту від інших браузерних тестів та квізів криється в його інтерактивності та поєднанні з іншими суміжними проєктами», – зазначають розробники.
@FakeBoomBot містить велику базу різноманітних фейків та маніпуляцій, яка постійно поповнюється. Він дає можливість дізнатися про походження фейків, ознайомитися зі спростуванням, отримати індивідуальну оцінку рівня медіаграмотності користувачів. Для цього користувачі можуть пройти спеціальний тест, та дізнатися наскільки вони медійно-грамотні.
Цей бот допоможе відрізнити справжнього експерта від маніпулятора, підкаже де шукати правдиву інформацію, та дасть чіткий алгоритм як не попастися на гачок російської пропаганди. Тут використані матеріали із різних українських проєктів на подібну тематику: як StopFake, Spravdi, ІМІ, EUvDiSiNFO, Інтерньюз-Україна.
Серафим Савченко