18 травня набув чинності закон № 10449 про мобілізацію. Документ опублікували в урядовій газеті «Голос України».
Нагадаємо, Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» Верховна Рада ухвалила 11 квітня, а 16 квітня його підписав Президент.
Інтернет-видання “Махала” нагадує найважливіші нововведення, які Закон запроваджує.
Уточнити свої дані повинні всі військовозобов’язані чоловіки, а також жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність.
Оновити інформацію про себе потрібно впродовж 60 днів з дня набрання чинності закону, тобто до 16 липня. Передбачено кілька варіантів, як це зробити:
— через ТЦК та СП;
— через ЦНАП;
— через застосунок Резерв+.
Завантажити застосунок можна за посиланнями:
Згідно з чинними нормами (статті 210 і 210-1 КУпАП), під час воєнного стану порушення обліку й законодавства про мобілізацію передбачають штрафи для громадян — від 850 до 5 100 грн, для посадових осіб і компаній — від 5 100 до 8 500 грн.
Зауважимо, що Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 10379, який суттєво збільшить розмір штрафів. За порушення правил військового обліку (неявку до ТЦК, несвоєчасне оновлення даних тощо) доведеться сплатити від 17 000 до 25 500 гривень. Документ підписав президент, його опублікували 18 травня. Закон набирає чинності через день після офіційного оприлюднення, тобто з 19 травня.
Тепер на вимогу громадянина представники ТЦК та СП, які вручають повістку, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посади, а також показувати службові посвідчення. Раніше такої норми законодавство не містило.
Однак тепер і чоловіки від 18 до 60 років зобов’язані завжди мати при собі військово-облікові документи і пред’являти їх на вимогу представників ТЦК і поліції. Останні під час перевірки документів можуть фіксувати цей процес на фото або відео.
Також законом визначений перелік поважних причин, за яких людина може не прибути за повісткою. Зокрема, це:
— перешкода стихійного характеру;
— хвороба;
— воєнні дії на відповідній території та їхні наслідки;
— смерть близького родича або близького родича дружини (чоловіка);
— інші обставини, за яких неможливо особисто прибути у визначені пункт і термін.
Раніше чіткого переліку обставин неприбуття за повісткою законодавство не містило, а тому вагомість причини визначали в кожному окремому випадку. Тепер це сформульовано більш конкретно.
Учора міністерство показало, як виглядатиме Резерв+. Через нього військовозобов’язані отримають доступ до реєстру «Оберіг». Також у застосунку є QR-код, який можуть сканувати представники влади для отримання інформації про статус громадянина. Від сьогодні Резерв+ вже доступний для завантаження на смартфонах в App Store та Google Play Market.
Щоб оновити дані про себе, потрібно авторизуватися і заповнити необхідні поля. Йдеться про номер телефону, електронну пошту та фактичну адресу проживання. Застосунок спершу працюватиме в тестовому режимі, у червні — вже повноцінно.
У самому законі не йдеться про можливість надсилання повістки через електронний кабінет. Крім того, зазначено, що реєстрація в ньому добровільна.
«Проте варто звернути увагу на цікавий факт: в оновленій 22-й статті ЗУ „Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію“ є положення, що повістка може бути підписана електронним цифровим підписом. Можливо, це технічна помилка і в процесі внесення правок у законопроєкт цю норму забули прибрати. А можливо, законодавець готує підґрунтя для наступних законодавчих змін, пов’язаних з електронними повістками», — прокоментував юрист Іван Щеглаков.
У документі є узагальнене доручення — Кабмін упродовж кількох місяців має «привести свої акти у відповідність до цього закону». Тобто мають змінити постанови Кабміну і накази міністерств, які не відповідають новому закону або ж йому суперечать. Водночас детального переліку цих актів немає.
Також КМУ має розробити і внести на розгляд Верховної Ради законопроєкти, в яких пропишуть механізми ротації та демобілізації. Раніше в Міноборони повідомляли, що Кабмін має на це вісім місяців.