Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Сьогодні Україна відзначає День захисників та захисниць: історія свята

01 Жовтня 2024 08:30
Ганна Ковальова
Сьогодні Україна відзначає День захисників та захисниць: історія свята

День захисників і захисниць України — державне свято України, що відзначається щороку 1 жовтня в день Покрови Пресвятої Богородиці. Започатковано 14 жовтня 2014 року президентським указом із назвою «День захисника України». Через реформу церковного календаря в Україні з 2023 року святкування перенесено з 14 жовтня на 1 жовтня.

Передумови

Потреба у загальнодержавному святі для відзначення захисників України особливо гостро постала після російської окупації Криму та початку воєнних дій на території Донецької та Луганської областей. Сотні полеглих бійців за Україну потребували гідного вшанування з боку суспільства і держави. Також в українському суспільстві внаслідок реакції на російсько-українську війну підсилилися тенденції декомунізації — відмови від радянських символів і свят.

Президент Порошенко встановив: щорічно 14 жовтня відзначати День захисника України та скасувати святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, знаного за часів СРСР як «День радянської армії і Військово-морського флоту».

Петро Порошенко на виступі під час військового параду в Києві 24 серпня 2014 року відзначив: “В багатому на подвиги літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я наголошую, Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!”

Чому саме в цей день?

Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович мотивував вибір дати 14 жовтня для Дня захисника України історичною традицією вшанування українського війська на Покрову.

На Покрова традиційно відзначається як день Українського козацтва та створення Української повстанської армії — військово-політичної формації українського визвольного руху.

Через реформу церковного календаря в Україні 28 червня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав указ про зміну дати святкування з 14 на 1 жовтня, а також вніс до Верховної Ради України законопроєкт про відповідне перенесення дати неробочого дня.

Встановлення гендерної рівності

3 серпня 2021 року Президент Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України» № 1643-ІХ, який парламент ухвалив 14 липня 2021 року. Документ сприяє гендерно збалансованому висвітленню ролі військовослужбовців у захисті нашої країни та належному вшануванню воїнів обох статей. Адже багато жінок нарівні з чоловіками беруть участь у захисті суверенітету й територіальної цілісності України.

Згідно із законом, назва свята «День захисника України» з 2021 року змінюється на «День захисників і захисниць України».

Кого привітати з Днем захисників

У День захисників і захисниць України можна привітати всіх чоловіків і жінок, які мають відношення до захисту Батьківщині. Привітань в це свято безумовно гідні:

  • ветерани Другої світової війни та УПА;
  • працівники оборонпрому;
  • правоохоронці;
  • волонтери;
  • прикордонники;
  • військові медики, санітари, кухарі та всі, хто працює на забезпечення потреб фронту;
  • а також, звісно, ветерани АТО і всі військовослужбовці ЗСУ та ТРО.

Для привітання необов’язково вибирати довгі й складні фрази – достатньо щиро подякувати захиснику або захисниці за подвиг.

Цікаві статті про військових Бессарабії

Спеціально до свята інтернет-видання “Махала” підготувало підбірку статей про героїв, які носять піксельну форму та стоять на варті добра.

Окрім цього наше видання веде постійну рубрику “Меморіал памʼяті”. Кожен ранок, о 09:00, коли в Україні оголошена загальнонаціональна хвилина мовчання, ми розповідаємо про уродженців чи мешканців Бессарабії, чиї життя забрала війна.

Поділитись
Зараз читають