Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Сьогодні – річниця Всеукраїнського референдуму за Незалежність України: як голосували мешканці Болградщини?

01 Грудня 2023 09:19
Ганна Ковальова
Сьогодні – річниця Всеукраїнського референдуму за Незалежність України: як голосували мешканці Болградщини?

1 грудня 1991 року відбулася визначальна для становлення української державності подія – всеукраїнський референдум на підтвердження Акту проголошення незалежності України.

Ця подія стала поворотною, адже фактично поставила крапку в існуванні СРСР та зробила нашу державу повноцінним суб’єктом на міжнародній арені. Саме після референдуму незалежну Україну почали визнавати інші країни світу.

Сьогодні виповнюється 32 роки з моменту проведення історичного для українців референдуму. Як проходив референдум в Болградському районі? Читайте в матеріалі «Махали».

Як проголосували українці?

На референдум винесли питання: “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?”. Текст Акта, ухвалений Верховною Радою 24 серпня 1991 року, був наведений у виборчому бюлетені. Громадяни України висловилися на підтримку незалежності.

Фото бюлетеню

У референдумі взяли участь 31 891 742 особи – 84,18% населення України. З них 28 804 071 особа (90,32 %) проголосували “За”.

Одночасно з референдумом проводилися і вибори президента, на яких перемогу здобув Леонід Кравчук, у недалекому минулому секретар ЦК Компартії України. За нього проголосували понад 61 % виборців.

Які результати референдуму в Болградському районі?

Відповідь на це запитання “Махала” отримала, гортаючи старі підшивки газети «Дружба». Так, у номері від 7 грудня 1991 року, надруковано статтю «Підсумки голосування» заступника голови Болградської районної Ради народних депутатів С. М. Стоянова.

На той час у Болградському районі було 57 298 виборців, отримали бюлетені 48 786 осіб або 85,1% від загальної кількості виборців. Цікаво, що при розтині урн після голосування було виявлено 48 646 бюлетенів, тобто 140 людей пройшли повз урну для голосування, винісши свій бюлетень. Автор нотатки пише, що, на жаль, були й такі.

На той час нікому на думку не спадало організувати «карусель», а сьогодні за забудькуватість та винесення бюлетеня з виборчої дільниці можна отримати термін.

Виборці Болградського району переважною більшістю проголосували за кандидата на посаду президента України Леоніда Кравчука – 80,5%.

Щодо Всеукраїнського референдуму, то в ньому взяли участь 48 534 особи. 80,4% виборців підтвердили Акт проголошення незалежності України, 14,2% висловилися проти.

Поділитись
Зараз читають