Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У ЛІКАРНІ ВІДМОВЛЯЮТЬ В БЕЗОПЛАТНИХ ПОСЛУГАХ ЧИ ЛІКАХ? НСЗУ ПОЯСНЮЄ

29 Травня 2022 15:00
Тетяна Терзі
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У ЛІКАРНІ ВІДМОВЛЯЮТЬ В БЕЗОПЛАТНИХ ПОСЛУГАХ ЧИ ЛІКАХ? НСЗУ ПОЯСНЮЄ

Держава гарантує всім пацієнтам надання необхідної медичної допомоги та лікарських засобів, які передбачені Програмою медичних гарантій, безоплатно. Програма медичних гарантій в Україні продовжує працювати, а її бюджет складає 157 млрд грн. Фінансування програми через війну не зменшилось. Лікарні отримують оплату від НСЗУ за надані пацієнтам медичні послуги в повному обсязі. Тому не слід відкладати лікування і боятись, що за нього доведеться платити, наголошують в НСЗУ.

В НСЗУ розповіли, що робити пацієнтам, якщо медичні заклади відмовляють надавати безоплатно медичну допомогу чи ліки.

Перший крок – це переконатись, що відмова є безпідставною.

Зокрема:

  • Потрібно перевірити, що послуга входить до переліку безоплатних послуг в межах Програми медичних гарантій.

 Програма медичних гарантій покриває всі основні види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, екстрену, паліативну допомогу та медичну реабілітацію, допомогу при вагітності та пологах, допомогу новонародженим в складних неонатальних випадках, ранню діагностику онкології тощо. Тобто консультації, обстеження, аналізи, госпіталізації та операції є безоплатними

Отримати детальну інформацію про те, що входить в гарантований безоплатний пакет, можна в контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77. Зверніть увагу, що на офіційному сайті НСЗУ ці дані наразі закриті з міркувань безпеки.

  • Переконатися, що заклад уклав договір з НСЗУ на відповідну послугу

За договором з НСЗУ працюють практично усі комунальні медзаклади країни – міські, районні та обласні лікарні, спеціалізовані медзаклади і деякі приватні, а також – лікарі ФОП. Детальні адреси закладів підкажуть в контакт-центрі НСЗУ.

  • Перевірити, що потрібний вид допомоги доступний в вашому регіоні

Через війну лікарні можуть бути перевантажені допомогою потерпілим і на місцевому рівні може бути ухвалене рішення про тимчасове ненадання планової допомоги.

При цьому пацієнт має право на безоплатну медичну допомогу в будь-якому регіоні країни. Місце реєстрації чи проживання не має жодного значення. Дізнатися контакти закладів в інших регіонах за номером 16-77. Варто зателефонувати в обраний заклад і уточнити деталі про необхідну процедуру.

Відзначається, що для пацієнта безоплатні не тільки медичні послуги, а й ліки. Зокрема ліки з Нацпереліку – це базовий перелік лікарських засобів, які закуповують медзаклади. А також дороговартісні препарати, які закуповує держава і розподіляє по регіонах.

Перевірити наявність в медичному закладі препаратів з Нацпереліку можна на сайті eliky.in.ua та на сайтах місцевої влади в розділі охорони здоров’я, чи на сайті лікарні.

Переконатись, що препарати, які держава закуповує централізовано, були придбані, можна на сайті Міністерства охорони здоров’я України moz.gov.ua в розділі “Закупівлі ліків”.

У тому випадку, якщо було підтверджено порушення ваших прав або відбулося вимагання коштів за послуги, що мають бути безплатними, варто звернутися з офіційною скаргою.

Алгоритм подання скарги наступний:

Якщо відмовляє лікар, напишіть скаргу до головного лікаря (медичного директора) закладу про неправомірні дії медика.

Якщо відмовляють на рівні керівництва лікарні, напишіть скаргу до Департаменту охорони здоров’я в вашому місті або регіоні. Або до власника медзакладу – відповідного органу місцевої влади. Зазвичай, у назві лікарні зазначено, хто є власник.

Якщо не вдається розв’язати проблему на місцевому рівні, подайте скаргу в НСЗУ: через контакт-центр або листом на поштову адресу м. Київ, пр-т Степана Бандери, 19, індекс 04073, або на електронну адресу info@nszu.gov.ua.

В скарзі потрібно вказати такі дані:

Прізвище, ім’я та по батькові, дату народження (в форматі день, місяць, рік народження).

Дату відмови у медичній послузі.

Повну назву лікарні – цю інформацію можна отримати в реєстратурі закладу, на сайті місцевого департаменту охорони здоров’я або в контакт-центрі НСЗУ.

Посаду, прізвище, ім’я та по батькові людини, яка порушила ваші права.

Детальний опис ситуації: в чому саме відмовили (або вимагали гроші), за яких обставин, яку суму ви витратили на допомогу або яку суму від вас вимагали

Контакти, за якими з вами можна зв’язатися: номер телефону, електронна пошта. Важливо розуміти, що саме небайдужа громадянська позиція дозволить покращити медичну систему в Україні.

Поділитись
Зараз читають