Інтернет-видання Бессарабії

Податки ФОП, прожитковий мінімум, автоцивілка та багато іншого: що чекає на українців з 1 січня

Податки ФОП, прожитковий мінімум, автоцивілка та багато іншого: що чекає на українців з 1 січня

З першого дня нового року набере чинності Закон «Про Державний бюджет України на 2025 рік», і зазвичай за цим слідує підвищення мінімальної заробітної плати, а відповідно й пенсій та частини соцвиплат. Однак цього року депутати вирішили залишити прожитковий мінімум та мінімальну зарплатню на тому ж рівні. Детальніше про те, які ще “сюрпризи” чекають на українців у 2025 році, розповість Махала.

Мінімальна зарплата і прожитковий мінімум залишаться на рівні 2024 року

У проєкті Державного бюджету на 2025 рік не заплановано збільшення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Отже, мінімальна зарплата залишиться на рівні 8000 грн.

Прожитковий мінімум для працездатних громадян залишиться на рівні 3028 грн, для дітей віком до 6 років — 2563 грн, для дітей віком від 6 до 18 років — 3196 грн, а для осіб, які втратили працездатність — 2361 грн.

Зазначимо, що від прожиткового мінімуму залежить й розмір пенсій, тож вони також залишаться на такому самому рівні.

Відмітимо, що уряд має намір переглянути ці показники за підсумками першого півріччя 2025 року в разі поліпшення економічної ситуації.

Історичне підвищення податків

Верховна Рада внесла зміни до Податкового кодексу, згідно з якими з 1 січня 2025 року для фізичних осіб-підприємців суттєво підвищать податки. 

Основні нововведення: 

  • підвищення військового збору з 1,5% до 5%
  • збільшення податків на 1-2 групу ФОП
  • авансові внески на АЗС
  • 1% на всіх форм ФОП 3-ї групи 
  • 25% прибутку на фінустанови 
  • помісячна звітність ПДФО (для економ.бронювання)
  • 50% податок на прибуток банків у 2024 році. 

Окрім того, законопроєктом пропонується передбачити внесення змін до Бюджетного Кодексу України щодо зарахування надходжень від військового збору до спеціального фонду Державного бюджету України з метою їх спрямування на потреби фінансового забезпечення сектору безпеки та оборони.

Зазначимо, через новину про підвищення податків українці почали масово закривати ФОПи. 

Підвищення вартості “автоцивілки” 

З 1 січня 2025 року в Україні змінюються правила обов’язкового автострахування. Це робиться для того, аби наблизити розміри страхових виплат поступово до європейського рівня.

У електронному кабінеті водія зазначили, що вартість страхування у новому році може зрости на 50-70%, що більше за нинішню у 2 – 2,5 рази. 

Основні зміни щодо автоцивілки:  

1.Збільшення страхових сум:

  • За шкоду майну: до 250 000 грн на одного потерпілого, до 1 250 000 грн на страховий випадок.  
  • За шкоду життю та здоров’ю: до 500 000 грн на одного потерпілого, до 5 000 000 грн на страховий випадок.  

2. Скасування державного регулювання тарифів: страхові компанії встановлюватимуть тарифи самостійно, що може призвести до зростання вартості полісів.  

3.  Пряме врегулювання збитків: потерпілі зможуть звертатися безпосередньо до своєї страхової компанії для отримання відшкодування.   

Для порівняння, зараз ліміти відшкодувань на одного потерпілого складають 160 тис. грн за шкоду, завдану майну, та 320 тис. грн за шкоду, завдану здоров’ю. 

Україна припиняє транзит російського газу

Наприкінці 2024 року завершується дія п’ятирічної угоди про транзит російського газу територією України. Як заявив президент Володимир Зеленський, Україна не буде подовжувати договір із Росією про транзит газу своєю територією, тобто після 31 грудня 2024 року російський газ не буде транспортуватися до Європи.

Очікується, що Україна спокійно переживе припинення транзиту, адже вже другу зиму поспіль планує проходити на газі власного видобутку тому вартість блакитного палива має залишитися на поточному рівні. 

Проте це рішення вплине на тарифи з транспортування газу для внутрішніх споживачів. Вони зростуть у чотири рази. Це пов’язане з тим, що через припинення транзиту російського газу доходи Оператора ГТС України суттєво зменшуються. 

Тож, згідно з рішенням НКРЕКП, тариф на транспортування природного газу збільшується зі 124,16 до 501,97 грн за 1000 куб. м, або майже на 305%.

Вчителі отримають додаткові виплати 

Уряд ухвалив рішення, яке передбачає встановлення щомісячної надбавки до заробітної плати вчителям.

Вчителі отримають надбавку в розмірі:

  • 1000 гривень з 1 січня 2025 року (1300 гривень до сплати податків);
  • зросте до 2000 гривень з 1 вересня 2025 року (2600 гривень до сплати податків).

Надбавку отримуватимуть педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форм власності.

Постанова діятиме від 1 січня 2025 року до кінця воєнного стану (учителі продовжуватимуть отримувати надбавку до кінця того року, у якому скасують воєнний стан).

Новий рік без МСЕК

Медико-соціальні експертні комісії, що встановлюють групу інвалідності, зокрема необхідну для відстрочки від мобілізації, були скомпроментовані гучними корупційними скандалами. 

Тому, за рішенням президента, МСЕК з 1 січня 2025 року будуть ліквідовані.

Замість МСЕК  інвалідність буде встановлюватися за висновками мультидисциплінарних команд з використанням цифрових інструментів. А для визначення заходів підтримки буде проводитись оцінка працездатності, тобто здатності людини повернутися до роботи та отримувати власний дохід.

Для людей, здоровʼя яких зазнало суттєвих втрат, і які втратили працездатність, – страхові виплати стануть більшими. А якщо після реабілітації людина спроможна працювати, забезпечувати себе самостійно, держава надасть максимальну допомогу у безкоштовних ліках, допоміжних засобах реабілітації, соціальних послугах, працевлаштуванні, навчанні/перенавчанні, за потреби. 

Деякі медичні послуги стануть платними 

Платними будуть послуги, які не входять до Програми медичних гарантій. Серед послуг, які доведеться оплачувати:

  • звернення до лікаря без направлення, якщо направлення не вимагається для отримання допомоги.
  • медичні послуги за договорами із юридичними особами.
  • обслуговування пацієнтів, які не належать до прикріпленого контингенту в закладах сектору безпеки та оборони;
  • якщо послуги не покриваються Програмою державних гарантій.

Також додатково оплачуються послуги в таких випадках:

  • надання медпослуг вдома на бажання пацієнта (якщо це не обумовлено його станом);
  • можливість обрати лікаря для планової спеціалізованої допомоги;
  • перебування в палаті з підвищеним комфортом за запитом пацієнта.

Впроваджується автоматичне надання статусу учасника бойових дій

Надання статусу учасника бойових дій (УБД) буде автоматизовано. Тепер військовослужбовці, які виконують бойові завдання, взагалі не залучатимуться до процесу отримання статусу — держава бере на себе всі необхідні процедури.

Після надання статусу УБД захисник або захисниця матиме можливість згенерувати е-Посвідчення у застосунку Дія та користуватися всіма перевагами статусу. В електронному вигляді документ можна буде демонструвати з січня 2025 року.

Раніше процес вимагав особистої участі ветеранів, подачі паперових документів та проходження численних погоджень. Завдяки новим цифровим підходам ця процедура стане значно простішою та ефективною, забезпечивши швидке та зручне отримання статусу учасника бойових дій. Відомості про участь у бойових діях будуть вноситись уповноваженими особами військових частин.

Набирає чинності закон про дошкільну освіту

З 1 січня 2025 року починає діяти Закон України «Про дошкільну освіту», який закладає фундамент для поліпшення якості дошкільної освіти в Україні.

Серед важливих змін:

Для вихователів — оптимізація навантаження, 56 днів щорічної відпустки, можливість встановлення вищих доплат та надбавок.

Для батьків — територіальна доступність садочків, вибір форми навчання: очна, мережева, дистанційна, нові типи організації освітньої діяльності: мобільні, сімейні, мінісадки.

Для закладів дошкільної освіти — чіткі правила прийому дітей, створення умов для інклюзивного чи спеціального освітнього середовища.

Для влади і засновників садочків — обов’язок забезпечити потрібні ресурси, відповідальність за доступність садочків, справедливу оплату праці вихователів. 

Нововведення забезпечать інклюзивність, увагу до потреб дітей і створення умов для їхнього гармонійного розвитку.  

Укрпошта вводить нові тарифи на доставлення

З 1 січня 2025 року Укрпошта вводить нові тарифи на доставку посилок. Крім того, відтепер їх вартість рахуватиметься не від ваги.

“Вперше в історії Укрпошти (а скоріш за все й України) ми відмовляємось від тарифів, які залежать від ваги. Так – повністю. Тож в нас будуть «невагомі» тарифи. Тариф буде залежати виключно від об’єму. Як це відбувається у лідерів світового ринку, таких як FedEx чи UPS. Увага – не від об’ємної ваги, а лише від об’єму”, – пояснив голова компанії Ігор Смілянський. 

Поділитись
Зараз читають