Інтернет-видання Бессарабії

Історія жіночої футбольної команди з Арциза: від перших кроків до сучасності

23 Березня 2024 17:30
Оксана Чумак
Історія жіночої футбольної команди з Арциза: від перших кроків до сучасності

Сьогодні в Україні питанням жіночого лідерства та протидії проявам гендерно зумовленого насильства приділяється важлива увага.  Впровадження гендерної рівності у спорті не є винятком. Окрема увага надається, здавалося б, зовсім “не жіночому” виду спорту – футболу. Футбол – це вид спорту номер один у світі: за популярністю, за медійністю, за доступністю. Однак над розвитком жіночого футболу задумалися лише останніми роками. Якщо в світі жіночій футбол вже збирає стадіони з десятками тисяч глядачів та глядачок, то в Україні в цьому плані є ще над чим працювати. 

Сьогодні досить невелика кількість населених пунктів Бессарабії може похизуватися наявністю жіночої футбольної команди. Але це не про Арциз, в якому здавна розвивають різноманітні види спорту,  серед яких – і жіночій футбол.

Створення в місті Арцизі жіночої футбольної команди «Арцизька ДЮСШ-АМК» – цьому яскравий приклад. Як розвивається жіночий футбол в Арцизькій громаді дізнавалося інтернет-видання «Махала».

Історія зародження жіночої футбольної команди Арцизького району починалася в селі Прямобалка

Історія Арцизької жіночої футбольної команди бере свій початок в 2007 році і зароджувалася в селі Прямобалка тодішнього ще Арцизького району. Ідея її створення належить Віталію Мігову, який в ті часи працював вчителем фізичної культури в Прямобалківській школі. Суспільство досить позитивно поставилося до прагнення Віталія створити нетипову для нашого регіону жіночу футбольну команду. Навпаки, всім ця ідея сподобалася і тренер отримав підтримку в цьому плані, особливо після того, як команда почала давати перші результати і прославляти Арцизький район далеко за його межами.

«У мене була учениця – Варвара Карагенова, яка дуже полюбляла грати у футбол з хлопцями. Я побачив в ній потенціал, який потрібно було розвивати. Так в мене виникла ідея створення жіночої футбольної команди. Якось я довідався про проведення всеукраїнського футбольного турніру «Даруємо радість дітям». В селі Дачне Одеської області, в рамках цього турніру, дівчата зайняли перше місце. Після цього ми відправилися на всеукраїнський чемпіонат у місто Переяслав-Хмельницький – це був наш перший серйозний досвід», – згадує історію зародження жіночої футбольної команди тренер Віталій Мігов.

На початковому етапі учасницями команди були футболістки з Прямобалки і сусідніх сіл Главані та Виноградівки. Першими футбольними лідерками стали дівчата 1994 року народження: Варвара Карагенова, Аліна Перонкова, Людмила Стрезєва, Наталя Коджа – вони грали за збірну Одеської області. Серед дівчат 1997 року народження найкращими гравчинями команди були: Настя Рябчун, Альбіна Полуляхова, Настя Маровті – вони також грали за збірну області. Футбольними лідерками 2001-2003 року народження стали: Світлана Колька, Вікторія Іович, Оксана Потешина, Ольга Лунгу, Карапеткова Ольга, Людмила Устинова, Катерина Кут, Юлія Тукусер, Коваленко Ілона, Ксенія Ніколаєва. Серед дівчат 2004-2005 року народження кращими футболістками були Христина Рошка, Вікторія Немтирева, Олена Поваляєва, Олена Афандієва та Ольга Стрезєва. З теперішніх гравчинь команди слід виокремити Валерію Михайлову та Марію Бодю, які грають за збірну області, а також юних футболісток Дар’ю Липенко, Ольгу Назарук, Ганну Журавель, Валерію Афанасьєву та Катерину Садовську.   

Дівчата дуже віддано тренувалися, що виливалося у перемоги в багаточисельних чемпіонатах. У деяких футболісток захоплення футболом перейшло у доросле життя, тому що потім вони продовжили свою футбольну кар’єру вже будучи студентками і граючи за футбольні команди університетів, в яких навчалися. Так, наприклад, Світлана Колька зараз грає у команді «Систерс». Людмила Устинова грає в команді «Шахтар». А Христина Рошка, Ілона Коваленко та Ксенія Ніколаєва грають в команді «Пантери» міста Умань. 

Христина Рошка одна з найвидатніших футболісток уманських «Пантер». Влітку минулого року дівчина брала участь в чемпіонаті футболу серед європейських університетів в Польщі, де її команда зайняла 2 місце. А в листопаді Христина з Людмилою Устиновою брала участь у світовому чемпіонаті жіночих футбольних команд серед університетів в Китаї, де її команда зайняла 7 місце.

Як жіноча футбольна команда переїхала в Арциз

В 2016 році  Віталій Мігов був запрошений на роботу до Арцизької ДЮСШ. З цього моменту жіноча футбольна команда починає свій шлях в місті Арциз.

Постійних гравців у команді не так багато. Склад команди часто оновлюється через те, що дехто з дівчат не витримує надмірних фізичних навантажень, у інших змінюються інтереси. Але важливим є те, що про жіночу футбольну команду в Арцизі знають всі, і вона не потребує окремої «реклами», тому що її досягнення говорять самі за себе. Це – постійні перемоги в обласних чемпіонатах та участь найкращих футболісток у складі збірної області в межах всеукраїнських чемпіонатів, а в 2023 році дівчата з команди вийшли на світову арену взявши участь у турнірах в Норвегії та Данії. 

«В команду приходять грати в основному учениці Арцизького ліцею № 5, але буває, що приїздять дівчата, які зацікавлені у футболі, і з навколишніх населених пунктів. Також іноді за нашу команду в чемпіонатах грають дівчата з Сарати, Зарі, Татарбунар, Миколаївки, Кілії, Кулевчи, Білгород-Дністровського, які займаються з власними тренерами в своїх населених пунктах», – уточнює пан Віталій.

Для стимулювання дівчат до кращої гри і систематичних тренувань, тренер круглий рік возить команду на змагання

Для залучення в команду нових футболісток Віталій Дмитрович жодних спеціальних дій не робить. Як правило, діє принцип самореклами – дівчата знають, що на постійній основі працює секція з футболу, приходять самі і записуються в команду, приводячи потім своїх подружок. Дефіциту футболісток команда ніколи не відчувала. 

«На секції з футболу вони не лише грають для задоволення, а й заводять нові знайомства, їздять систематично на турніри та чемпіонати, де відвідують нові міста та села, в них розширюється кругозір, вони краще адаптуються до різних життєвих ситуацій…», – розповідає пан Віталій.

Для того, щоб стимулювати дівчат до кращої гри і до систематичних тренувань, тренер круглий рік возить команду на змагання. Перемоги – це головна мотивація для дівчат, щоб вони не покидали футбол. Якщо певний час не вдається залучати команду до змагань між жіночими командами, тоді змагання організовуються з чоловічими командами, а це чималий ажіотаж і зацікавлення до гри. 

Найвидатніші досягнення команди

 У 2016 році «Арцизька ДЮСШ-АМК» стала бронзовим призером чемпіонату України з футзалу серед дівчат 2000-2002 року народження, та срібним призером Гімназіади України. Також ця команда неодноразово ставала призеркою Першої та Другої ліги Чемпіонатів України серед дівочих команд по футзалу. 

Спортсменки з команди у складі збірної Одеської області 2002-2003 року народження були призерками Чемпіонату України у Першій Лізі  та займали четверте місце у Вищій Лізі Чемпіонату України. Футболістки з команди у складі збірної Одеської області 2004-2005 року народження були призерками Чемпіонату України. У збірній Одеської області систематично брали участь по 4-5 дівчат з Арцизького району.

«Я, разом зі ще однією тренеркою Оксаною Макаровою з ФК «Чорноморець» міста Одеси, очолював збірну команду Одеської області з жіночого футболу у період з 2015 по 2021 роки. Вона брала участь у чемпіонатах України різних вікових категорій серед дівочих команд. Вважаю, що це і моє особисте досягнення як тренера жіночої футбольної команди, і досягнення у розвитку жіночого футболу в Арцизькому районі та в Одеській області», – наголошує Віталій Мігов. 

Сильні та слабкі сторони розвитку жіночого футболу

Тренер стверджує, що кількість жіночих футбольних команд з 2007 року і до сьогодення по всій області залишається на одному і тому ж рівні – це близько 5-6 команд, що є доволі негативним явищем. Така мала кількість команд розкиданих по області спричиняє не лише проблему в плані організації змагань, а тут ще виникає проблема логістики. Тобто, щоб поїхати на змагання, треба подолати чималу відстань, бо Одеська область географічно дуже велика, це втомлює дівчат, а також це фінансово виходить досить витратно.

Сьогодні до жіночого футболу з боку держави дуже пильна увага, бо усі клуби Прем’єр ліги та Першої ліги зобов’язані мати в своїй структурі жіночі команди. Жіночі футбольні команди в Україні активно розвиваються, збільшується попит на досвідчених футболісток. З боку асоціації футболу Одеської області останнім часом також зростає увага до жіночого футболу. 

«Зараз обласна асоціація футболу почала виділяти більше коштів на організацію турнірів, і змагання проводяться частіше, ніж це було раніше. Але я вважаю, що найбільшою проблемою сьогодні виступають не лише фінанси, а й те, що ентузіастів, готових тренувати жіночі футбольні команди, дуже мало, тому держава має виправляти це становище. Треба заохочувати тренерів до організації нових жіночих футбольних команд. Думаю, що це можна зробити шляхом стимулу, навчання, публічної підтримки, реклами, створення інфраструктури та за допомогою фінансової мотивації  тренерів до такого виду діяльності», – стверджує тренер.

Команда здобула численні перемоги та вражає своїми здібностями. Їхні досягнення відзначаються як показник їхнього таланту та працьовитості.

«Запрошуємо дівчат до занять футболом. Заняття проходять на спортивному майданчику Арцизького ліцею № 5. Чекаємо дівчат у велику футбольну родину!», – закликає тренер усіх дівчат, які мріють займатися футболом в якому б куточку Бессарабії вони не жили.

Матеріал створено за сприяння Волинського прес-клубу

Поділитись
Зараз читають