Наш проєкт «Махала дізнається» сподобався читачам. Тепер навіть не ми ставимо питання спеціалістам, а читачі нам підказують теми. Однією з них стала тема ведення вагітності та допомога при родах в Болграді. Питання, що надійшли до нас, ми адресували медичному директору КНП «Болградська Центральна районна лікарня» Катерині Ніколаєвій.
– Чи буде відкрито у Болградській лікарні пологове відділення?
– В 2021 році пологове відділення закрили, і на те було кілька причин. Ми не відповідали вимогам контрактування з Національною службою здоров’я України щодо цього напряму. Медична реформа та програма медичних гарантій спрямована на надання якісної медичної допомоги та забезпечення безпеки для пацієнтів. Що стосується нашої лікарні, то гарантувати безпеку немовляті за умови відсутності лікаря-неонатолога, який здатен і має право надати невідкладну допомогу новонародженому – неможливо. Також однією з умов була певна кількість пологів, яка у нас з кожним роком зменшувалась. Має бути не менше 300 пологів на рік. У нас же у 2019 році було 133 пологів, а у 2020 році – взагалі 37 пологів.
Найближчим часом не передбачається відкриття пологового відділення.
Лікарня має пакет медичних послуг з надання допомоги при веденні вагітності в амбулаторних умовах. У поліклінічному відділенні працює три лікарі-гінекологи, які ведуть вагітних, обстежують, спостерігають у динаміці. При виявленні ризиків ускладнень при вагітності та пологах вони направляють жінок до перинатальних центрів. Зазвичай, жінок відправляють туди на 38 тижні. Проте, якщо жінка належить до групи ризику, це відбувається індивідуально.
– Якщо у вагітної жінки почалися стрімкі пологи і вона не встигає доїхати до Ізмаїльського перинатального центру, чи може вона отримати медичні послуги в Болградській лікарні?
– На жаль, жодне з джерел фінансування не дозволяє лікарні це зробити. Зазвичай це відбувається так: жінка викликає швидку допомогу, яка везе маршрутом пацієнта до перинатального центру. Так, трапляються випадки, коли перейми дуже часті, і фельдшер бачить, що жінка може не встигнути доїхати до перинатального центру, є ризик пологів у машині. Тоді повідомляють у наше приймальне відділення. Ми викликаємо акушера-гінеколога, який надає невідкладну допомогу. Однак це виняток, тому що, повторюся, лікаря-неонатолога у нас немає.
Слід зазначити, що жінка, яка своєчасно відвідувала свого лікаря, стала на облік у зв’язку з вагітністю – перебуває під контролем лікаря. Фахівець має можливість помітити динаміку та бачить, чи є ризик передчасних пологів, стрімких пологів. Це дозволяє своєчасно направити вагітну до перинатального центру та не допустити, щоб жінка опинилась у такій ситуації. Адже безпека матері та дитини – це першочергове. Тому жінці дуже важливо своєчасно обстежитись і у разі потреби своєчасно госпіталізуватися до перинатального центру.
– Чи передбачено державою кошти на відправлення жінок до перинатального центру? Якщо пологи безкоштовні, то чому вагітна має брати таксі й платити за це гроші?
– Справді, найчастіше жінки їдуть власним коштом, державою не передбачено коштів на транспортування. Але є нюанси. Якщо жінка в той час, коли вона потребує переведення з однієї лікувальної установи в іншу, скажімо, зі стаціонарного відділення Болградської ЦРЛ до Ізмаїльського перинатального центру, знаходилася у відділенні з патології вагітності, тоді ми узгоджуємо зі швидкою допомогою транспортування цієї хворої до центру. Але якщо жінка не перебуває в лікарні на стаціонарному лікуванні, то лише власним коштом.
– Що робити, якщо почалися перейми й треба їхати до Ізмаїла в комендантську годину?
– Якщо все робиться вчасно, то цього не відбувається у комендантську годину. Жінка приїжджає заздалегідь та готується до пологів. Якщо пологи стрімкі і передчасні, потрібно викликати швидку допомогу. Вона виїжджає і в комендантську годину.
– Які медичні послуги надає Болградська лікарня жінкам? Яке нове обладнання? Чи є жінкам можливість пройти УЗД-обстеження? Безкоштовні ці послуги чи платні?
– У поліклініці три лікарі-гінекологи за програмою медичних гарантій безкоштовно надаються консультації. Огляд гінеколога, переривання вагітності за медичними показаннями, ургентні операції з приводу позаматкової вагітності, апоплексії, розкриття та вилущування кіст в піхви, кольпоскопія, перинеопластика – все робиться безкоштовно.
У стаціонарі є 10 гінекологічних ліжок та 5 ліжок патології вагітності, безкоштовно проходить і лікування у відділенні запальних процесів.
Щодо операцій – ми виконуємо: гістероскопії як діагностичні, так і лікувально-діагностичні, поліпектомію за допомогою гістероскопії – це малоінвазивний метод. Це виконується безкоштовно.
У нас є досить багато медикаментів, все, що входить до списку обов’язкового для наявності в лікарнях – антибіотики, розчини, шприци, системи, знеболювання та ін.
Наразі проходить курси лікар з надання УЗД гінекологічної спрямованості. Думаємо, що цю послугу ми надаватимемо вже найближчим часом. Ми анонсуємо. Щоб отримати обстеження безплатно, потрібно взяти направлення у сімейного лікаря.
– Як проходять прийоми жінок із інвалідністю, маломобільних груп? Чи є необхідне обладнання?
– Огляди жінки, що належать до маломобільних груп, проводимо у гінекологічному стаціонарному відділенні на другому поверсі. Ми маємо ліфт, який дозволяє підняти жінок на другий поверх.
На жаль, у нас поки що немає спеціального крісла. Сподіваємось, що ми увійдемо до програми забезпечення обладнанням гінекологічних кабінетів для маломобільних груп. Доступ до медицини цих груп значно покращиться.
– Дякую, що відповіли на запитання наших читачів.