Учасники волонтерського руху «Ізмаїл для ЗСУ» Сніжана Стрепетова (керівниця туристичної агенції «Сонячний вітер») та Наталія Гашинська (керівниця клубу подорожей «Бессарабське подвір’я») минулої неділі організували благодійну екскурсію. Вторговані під час заходу кошти направлені на купівлю квадрокоптера для бійців 88-го окремого батальйону морської піхоти, що воюють у Донецькій області.
Охочих дізнатися, які історії та таємниці зберігають старовинні особняки Ізмаїла, які люди мешкали на території міста у минулих століттях, виявилося чимало. До вказаного часу в Міському саду (до речі, цього року йому виповнилося 110 років) зібралося два десятки екскурсантів. Серед них були й переселенці, які вже встигли полюбити місто.
Протягом двох годин група неспішно пересувалася проспектом Незалежності. Екскурсоводи знайомили з історією старовинних будівель, що розташовані на ньому: Свято-Покровського собору (1831 р.п.), садиби будівельного магната Олександра Копчева (1902 р.п.), нинішнього військового госпіталю (1938 р.п., в ньому спочатку розміщувалася філія Міністерства соціальної політики королівства Румунія), загальноосвітньої школи № 2 (колишня жіноча гімназія), кінотеатру «Перемога» (колишнє казино) та багатьох інших. У своїх оповіданнях торкнулися і життя ізмаїльчан, спогади про яких сягнули нашого часу. Серед них – купці Тульчіанови. Найвідоміший з них – Федір Павлович Тульчіанов (1851-1912), який обіймав посаду міського голови 18 років і віддав багато сил та здоров’я для процвітання рідного міста.
Дізналися екскурсанти й про стерті з лиця землі культові споруди. Одна з них – церква Димитрія Солунського, збудована у 1816 році та зруйнована у 1951 році. Храм знесли з тієї причини, що дзвін заважав працівникам обкому партії, який знаходилися в будівлі навпроти (теперішній центр дитячої творчості).
Не вціліла й каплиця Святого Миколая Чудотворця, зведена у 1851 році на тому місці, де 19 травня 1928 року загін запорозьких козаків, що повернувся через Дунай до Ізмаїла, був представлений імператору Миколі I. У 1945 році її розібрали за рішенням Ізмаїльського виконкому «через те, що каплиця, що знаходиться на території порту біля причалу, не використовується в релігійних цілях, розвалюється і непридатна для будь-яких цілей…». Капличка розташовувалась на території біля нинішнього готелю «Бессарабія».
Після пізнавального екскурсу в минуле Ізмаїла група відвідала і саму будівлю готелю «Бессарабія». У нього також своя історія. У російський період тут розташовувалася митна варта, в румунську – училище імені Братіану, в радянський – управління Дунайського пароплавства. У 90-ті роки будова вже пустувала, поступово руйнуючись. Наприкінці 2016 року її викупив підприємець Володимир Ратнюк. Будівля зазнала реконструкції, при цьому її історичний вигляд був максимально збережений. Зараз у ньому функціонує один із найбільш затребуваних готелів міста.
У «Бессарабії» на учасників екскурсії чекав гарячий чай і колоритні фотозони, серед яких і оглядовий майданчик, стилізований під бастіон.
Час занурення в історичне минуле Ізмаїла пролетів непомітно. Розповіді екскурсоводів залишили в серцях слухачів приємні враження про прекрасне місто та талановитих і працьовитих жителів, які його населяли. Людям настільки сподобалася пізнавальна прогулянка, що вони цікавилися, коли буде наступна.
Мінімальна вартість екскурсії, визначена її організаторами, становила лише 50 гривень. Проте екскурсанти давали більше, розуміючи, що гроші підуть на допомогу захисникам. Виторг становив 2150 гривень. Ще 1450 гривень за день до цього передали туристи агенції «Сонячний вітер». Були й перерахування від городян, які не мали змоги відвідати екскурсію, але хотіли підтримати цю ініціативу.
Таким чином волонтерам вдалося зібрати 3850 гривень. Ці кошти пішли в загальний збір волонтерського руху «Ізмаїл для ЗСУ» на дрон для морпіхів. Вартість квадрокоптера становить 220 тисяч гривень, а волонтерам залишилося зібрати ще 33,5 тисячі гривень.
Альона Колеснік
Читайте також:
▪️ Тарутинська громада збирає на реанімобіль для військових
▪️ Антидронова рушниця, на яку збирали волонтери Болградщини, вже у морпіхів
▪️ Десять автомобілів для фронту: як Саф’янівська лікарня опікується військовими та наближає перемогу
▪️ Втрачена історія Болграда: фото, яке сколихнуло соціальні мережі
▪️ Болградські морпіхи отримали посилки від дітей та волонтерів Бессарабії (фото)