Інтернет-видання Бессарабії

ПІДГОТОВКА ДО ШКОЛИ В УМОВАХ ВОЄННОГО ЧАСУ: СКІЛЬКИ КОШТУЮТЬ КАНЦТОВАРИ ТА ДИТЯЧА ФОРМА В БОЛГРАДІ

22 Серпня 2022 19:20
Тетяна Манолова
ПІДГОТОВКА ДО ШКОЛИ В УМОВАХ ВОЄННОГО ЧАСУ: СКІЛЬКИ КОШТУЮТЬ КАНЦТОВАРИ ТА ДИТЯЧА ФОРМА В БОЛГРАДІ

Старт навчального року вже близько. У громадах, де є можливість продовжити навчальний процес в умовах воєнного часу, активно йде підготовка закладів освіти та укриттів, вирішується питання про форму навчання. Скільки буде коштувати батькам підготувати школярів, придбати шкільне приладдя, одяг – дізнавалася «Махала».

Канцтовари зросли в ціні на 100%

Якщо у школярів з минулого року могли залишитися деякі канцтовари, то батьки першокласників повинні придбати хоча б базовий набір.

«Мій син забезпечений усіма необхідними канцтоварами, я замовляла їх в інтернет-магазині, обійшлося все у 2000 гривень, без урахування дидактичного матеріалу, який ми купуватимемо окремо, він коштуватиме ще приблизно 500 гривень», – розповідає Фаїна, мама майбутнього першокласника.

Для тих, хто купує канцтовари в магазинах Болграда, потрібно бути готовими, що ціни зросли порівняно з минулим роком на 100%.

Виходячи з відгуків підприємців та продавців канцтоварів, можна сказати, що проблем із постачанням товару немає.

«Як і раніше, популярністю користуються різні набори для творчості, адже дітям поза школою необхідно розвиватися. Щодо підготовки до школи, то купуються в основному ті канцтовари, які справді стануть у пригоді в навчанні – зошити, ручки», – розповідає продавець Марина.

І навіть такий товар купують в обмеженій кількості. Якщо за зошит із 12 аркушів раніше платили до 2 грн, то зараз він коштує щонайменше 4 грн 50 коп. Через те, що ціни зросли, товарів купується набагато менше.

Рюкзаки, папки для зошитів, пенали практично не купують. Підприємці відмовилися від їх закупівлі, бо батьки схильні до того, що навчальний процес офлайн не відновиться, а отже й потреби у таких покупках немає.

«У закупці рюкзак раніше коштував 500 грн, зараз – 800 грн. З урахуванням навіть мінімальної націнки навряд чи його хтось купуватиме, тож залишки минулого року ми розпродаємо і навіть не розглядаємо закупівлю за новою ціною», – розповідає підприємець на Болградському ринку Олександр.

Шкільна форма: немає ні попиту, ні пропозицій

Обійшовши ринок та популярні магазини одягу в Болграді, можна відзначити, що різноманіття шкільної форми немає, наближення першого вересня не відчувається. Не видно нескінченних вішалок із блузками, костюмами та білими бантами. Якщо у ковідний рік населення сподівалося на стабілізацію епідеміологічної ситуації в регіоні, то воєнний стан звів нанівець усі надії на відновлення колишнього темпу життя, і про свято першого дзвоника мріяти не доводиться.

«Ось буквально кілька днів тому мені доставили новий товар, але одразу скажу, шкільну форму не замовляла. Розумію, якщо навіть і відкриються школи в районі, то як раніше всі вчитися офлайн не будуть», – ділиться власниця контейнера з одягом на Болградському ринку Катерина.

Вона працює із закордонним постачальником, вартість закупівлі у них зросла на 20-30%. А ось український виробник змушений був удвічі підняти ціни за свій товар, оскільки зросла вартість матеріалу та доставка за умов воєнного часу.

«Постачання нового шкільного товару у нас не було. Попиту як такого немає, хіба що приїжджі купують, і це одяг першої необхідності. У закупівлі ціна зросла та чи буде її збут – передбачити складно, тому торгуємо тим, що залишилося з минулого року і за старими цінами», – розповідає адміністратор магазину одягу Ольга.

Виходячи із середніх цін у Болграді, придбання для дівчинки шкільної форми обійдеться (мінімальна ціна): блузка-350 грн, спідниця – 300 грн, штани – 350 грн, спортивний костюм – 500 грн, кеди та туфлі – 1000 гривень, білизна, колготки – 250 гривень. Разом – це близько 3000 гривень. І це без другого змінного комплекту одягу!

Одягнути хлопчика виходить трохи дешевше: сорочка – 200 грн, штани – 350 грн, костюм – від 550 грн, светр – 300 грн, взуття – 1000 грн. Разом – 2400 грн.

«Поступово, звісно ж, готуємось. Донька радіє кожній покупці. Ми її налаштовуємо на те, що, незалежно від форми навчання, треба вчитися, пристосовуватися, бо зараз воєнний час. Все одно необхідно буде придбати шкільну форму для доньки, так чи інакше будуть якісь заходи в школі, якщо навіть і онлайн, дитина все одно має виглядати відповідно. Ми не братимемо кілька змінних комплектів, бо в нашій школі ще вирішується питання сядемо ми за парти чи ні», – розповідає Світлана, мама першокласниці.

Поки не всі батьки знають, як навчатиметься їхня дитина – онлайн чи офлайн. І вибір форми навчання у багатьох викликає сумніви, але як би не склалася ситуація, відповідальність за дітей та підготовка їх до школи залишається за батьками.

Тетяна Манолова

Поділитись
Зараз читають