У Фейсбуці все частіше стали ширитись пости про розшук військовослужбовців, із повною інформацією про них. Зазвичай, такі пости публікують збентежені родичі, у яких залишилась остання надія на те, що хтось у соцмережах відгукнеться на їх пост та надасть бодай якусь інформацію про зниклого. Поширюючи такі пости, люди навіть не усвідомлюють, що це може нести загрозу, вони дійсно вірять, що таким чином допомагають.
Люди активно перемощують такі публікації, бо дійсно співчувають рідним і хочуть допомогти.
«Я не перевіряла публікацію на хибність, просто взяла у знайомої на сторінці й перепостила. Викладала це для того, щоб люди, які слідкують за моєю сторінкою, знали й теж поширювали такі пости, щоб допомогти хлопцям ті їх рідним», – розповіла Євгенія Лішинська, дочка військовослужбовця.
Але насправді такі пости й така інформація про наших військових може їм не допомогти, а навпаки зашкодити.
Заступниця Міністра оборони Ганна Маляр пояснила, яку саме інформацію про військовослужбовців поширювати не можна:
прізвище, ім’я, по батькові;
фото людини у військовій формі;
військова посада;
позивні;
військові частини й місця їх дислокації;
обставини зникнення чи потрапляння військовослужбовців в полон (дата, місце, час, коли востаннє виходив на зв‘язок);
значущість особи для суспільства;
політичні погляди людини;
відомості про склад сім’ї.
Ця інформація може зашкодити життю військовослужбовця, його здоров’ю, або перемовинам щодо обміну.
У своїй публікації антифейкова команда «НотаЄнота» згадує, що такі пости приваблюють шахраїв, які намагаються нажитись на рідних військовополонених, пропонуючи фейкові послуги щодо обміну, повернення тіл та телефонних розмов. Рідні готові віддати останнє, хапаючись за соломинку надії, проте саме на цьому і наживаються шахраї.
Тож, якщо ви хочете знайти людину, яка зникла під час війни, або ж ви знаєте, що вона потрапила у полон, Міністерство оборони рекомендує звертатися до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Головного управління розвідки Міноборони України. Ви можете звернутися до них онлайн за номерами телефону та електронною поштою:
+38 (095) 412 74 24;
+ 38 (044) 425 12 09.