Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

 Зібрати вуглі і роздмухати вогонь: історія створення коллектива бессарабських пісень “Жарава”

03 Серпня 2023 14:00
Валерій Гайдаржи
 Зібрати вуглі і роздмухати вогонь: історія створення коллектива бессарабських пісень “Жарава”

В Болградській громаді створений художній колектив “Жарава”, який збирає, відтворює і виконує старовинні пісні.

     Однією з його учасниць є Алла Бєліоглова. Ми зустрілися з нею, і вона розповіла, як створювався колектив, а також про важливу роль старовинної музики, яка є невід’ємною частиною ідентичності народу.

Як утворився коллектив?

  Я можу розказати історію створення колективу в розрізі моєї історії. Спочатку була група “Горлиця”, на її основі створили колектив “Жарава”. В групі “Горлиця” співали переважно українські пісні. Учасницями коллектива були моя дочка та невістка. Одного разу групу запросили до Болгарії на день Бессарабских болгар, тому потрібно було вивчити якусь бессарабську пісню. Обрали пісню “Далеч от моята бащина”, що дуже символічна для нас. Для того щоб дізнатись слова пісні, учасники колективу почали шукати людину, яка пам’ятає пісню. Знайшли. Це була моя мама, яка знає багато старовинних пісень.

В неї навіть зберігся пісенник болгарських пісень. Після того, як зібрали матеріал, зробили номер, де спочатку на відео співає мама, потім на сцену виходжу я, а потім моя дочка. З цього почалась моя карьера в цьому колективі.

 Що означає назва колективу?

  Назва “Жарава” утворилась від трьох імен людей, які, можна сказати, утворили цей колектив, ЖА- це Жанна Суслина, керівник відділу культури, туризму, молоді та спорту Болградської міської ради, яка й запропонувала цю назву, РА- Райна Манжукова, виконавча директорка Агенції у справах болгар за кордоном, яка запросила нас на фестиваль в Болгарію, ВА- Валерій Іванов, голова організації “Центр бессарабських болгар” у Болгарії, який допоміг з поїздкою в Болгарію, і допомагає зараз. Само слово “Жар” – це червоні вуглі, тобто Ольга Іванова, керівник нашого колективу, яка наче зібрала їх докупи й трохи роздмухала, зробши невеликий вогонь. Це так, бо більшість людей в колективі не працювали до цього в Будинку культури, а вона зібрала людей, які хотіли співати.

Де ви знаходите старі пісні?

     Коли у моєї мами є настрій, вона часто наспівує старі бесарабські пісні. Щоб зберегти ці унікальні моменти, я завжди вмикаю диктофон та записую її виконання. Після того, ми з колективом прослуховуємо запис і спільними зусиллями намагаємось відтворити музичну красу, яку передає мама. Також і інші учасники записують у своїх родичів, і потім ми прослуховуємо.

Який склад вашого колективу зараз?

     Зараз можна сказати у нас два коллектива – “Горлиця” та “Жарава”. Коли виступає “Горлиця”, то ми співаємо українські пісні, коли “Жарава” – бессарабські. Наш колектив налічує 13 жінок та 5 чоловіків у віці від 16 до 60 років. До нас приєдналися навіть ті, для кого болгарська мова не є рідною, але вони плідно працюють над удосконаленням своєї вимови.

 Коли ми можемо почути нові обробки пісень у вашому виконанні?

У нашому репертуарі є багато пісень, які ми вже плануємо обробити, проте це вимагає часу та зусиль. Вірю, що ближче до осені, наші шанувальники матимуть змогу насолодитись новими піснями у нашому виконанні.

 Де можна побачити ваші живі виступи?

  Один із останніх наших виступів був у Болгарії, на фестивалі “Рожен”. Ми виступили з попурі із зібраних бессарабських пісень.

     Також зазвичай ми виступаємо на різних святкових заходах, які відбуваються в Болградському та Залізничненьському Будинках культури, а також в інших місцях, де нас запрошують.

  На фоні сучасних технологій та швидкого ритму життя, традиційні пісні можуть зникати з пам’яті людей, залишаючись лише у старих книгах чи записах. Проте, завдяки пісенним колективам, що дбають про культурну спадщину, ці пісні знаходять своє друге життя.

     Бажаємо колективу “Жарава” нескінченного творчого потоку, який запалюватиме серця слухачів новими емоціями та враженнями.

Поділитись
Зараз читають