Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

За транквілізаторами – в Ізмаїл: чому в Рені неможливо придбати препарати за спецрецептами?

23 Листопада 2023 14:00
Микола Григораш
За транквілізаторами – в Ізмаїл: чому в Рені неможливо придбати препарати за спецрецептами?

У Рені неможливо придбати седативні препарати, що відпускаються за спеціальними рецептами – їх немає в жодній міській аптеці.

Про цю проблему журналісту видання «Махала» розповіла одна з пацієнток неврологічного відділення. За її словами, щоб купити потрібний препарат, треба їхати до Ізмаїла. По-перше, це не зовсім зручно (на поїздку витрачається півдня), по-друге, дорого (вартість проїзду до райцентру туди-назад перевищує вартість самого препарату).

«Мені за показаннями час від часу потрібно приймати такі препарати, як сибазон та феназепам, які належать до групи транквілізаторів. Приймаю їх нечасто, тільки коли виникають проблеми із засипанням, і одного пакування в 50 таблеток мені вистачає на цілий рік. І ось раз на рік у мене починається біганина за цими препаратами. Спочатку потрібно піти до сімейного лікаря та взяти у нього електронний напрямок до невропатолога в поліклініку, потім вистояти чергу, щоб лікарка виписала електронний рецепт. Рецепт дійсний лише 10 днів. Отримавши його, треба знайти час, щоб швиденько поїхати до Ізмаїла, де ці препарати відпускають тільки в одній аптеці – інакше можна пропустити термін. І тоді весь «ритуал», починаючи з походу до сімейного лікаря, доведеться повторити заново. Це справжнє знущання з хворих людей. Невже так важко організувати реалізацію цих препаратів у Рені?» – обурюється жінка.

З проханням прокоментувати цю проблему журналіст інтернет-видання «Махала» звернувся до генерального директора Ренійської центральної міської лікарні, лікаря-невропатолога вищої категорії Олега Бурля.

«Наказом міністерства охорони здоров’я України від 15.03.2023 №494 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів міністерства охорони здоров’я України про призначення та відпуск лікарських засобів та медичних виробів за рецептом» затверджено Правила виписування рецептів на лікарські засоби та медичні вироби, в яких, зокрема, розписано умови для виписки наркотичних, психотропних, сильнодіючих седативних препаратів і так званих прекурсорів пацієнтам, які їх потребують. Хто має право виписувати ці препарати? Невропатолог, нарколог, психіатр чи лікар сімейної медицини. Лікар сімейної медицини, як виписати подібний препарат, повинен послатися на план  рекомендованого лікування від вузького фахівця. А для того, щоб вузький фахівець виписав такий рецепт, якщо пацієнт дійсно потребує таких препаратів, сімейний лікар дає спрямовувати його до нього, виписавши електронний напрямок», – пояснив Олег Бурля.

Гендиректор Ренійської ЦМЛ зазначив, що проблема, про яку розповіла пацієнтка неврологічного відділення, добре відома й керівництву громади. Проте вирішити питання з придбанням цих рецептурних препаратів на місці без необхідності щоразу їхати до Ізмаїлу, на жаль, поки неможливо через низку серйозних причин.

«Реалізувати такі медикаменти можуть лише аптеки, які мають відповідну ліцензію. У Рені жодна аптека такої ліцензії не має. По-перше, вона коштує грошей, не кажучи вже про те, скільки порогів слід оббити, доки аптеці узгодять отримання цієї ліцензії. По-друге, її можуть видати лише великим аптечним мережам. Але справа не тільки й не стільки у ліцензії та її вартості. Згідно з правилами, аптека, що отримала її, повинна мати певні умови для зберігання цих препаратів (спеціально обладнані приміщення) і бути готовою до регулярних зустрічей з представниками правоохоронних структур, які за обов’язком служби здійснюють контроль за обігом таких препаратів, оскільки вони, крім лікування деяких захворювань, можуть також вживатися наркозалежними особами. Таким чином, одні аптеки не відповідають вимогам такого ліцензування, інші не мають коштів і умов, а треті просто не хочуть на все це «заморочуватися», – сказав Олег Бурля.

Поділитись
Зараз читають