Цього місяця в Україні очікується зростання вартості тютюнових виробів, відбудуться зміни у банківських операціях, а деякі категорії пенсіонерів отримають надбавку. Про ці та інші зміни, які відбудуться у квітні, читайте у матеріалі інтернет-видання “Махала”.
З 1 квітня військовозобов’язані українці, яких не перебронювали роботодавці, втратили право на відстрочку від мобілізації
До 31 березня підприємства мали підтвердити статус критичності та повторно забронювати своїх працівників, відповідно до оновлених критеріїв.
24 березня президент України Володимир Зеленський підписав закон №11090 про підвищення акцизів на тютюнові вироби з 2025 року.
Після зростання акцизів ціна за пачку цигарок може зрости на 40 гривень одразу. Водночас у Центрі економічної стратегії зауважують, що підвищення становитиме 20–25 гривень.
Від 1 квітня до 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов’язання.
До 31 грудня 2025 року акциз на 1000 шт. має становити 78 євро. За умовами директиви акциз має становити 60% вартості пачки, тож мінімальна вартість сигарет із фільтром становитиме 117,78 грн.
Уряд продовжив виплати для внутрішньо переміщених осіб ще на шість місяців з березня 2025 року. Відтак, всі, хто вже отримує допомогу, матимуть автоматичне продовження виплат – подавати додаткову заяву не потрібно.
Особи, які звертаються за допомогою вперше, можуть оформити довідку внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та подати заявку на отримання грошової підтримки для всієї підтримки через мобільний застосунок «Дія».
Якщо сім’я не відповідає критеріям через рівень доходів, наявність депозитів або додаткового житла, право на виплати можна підтвердити, подавши необхідні документи до ЦНАПу чи органу соціального захисту населення.
У квітні 2025 у рибогосподарських водних об’єктів України вводиться щорічна весняно-літня нерестова заборона на вилов водних біоресурсів.
З 1 квітня в Україні набуває чинності заборона на нерестовий вилов риби в водоймах. Це обмеження вводиться відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження правил любительського рибальства», згідно з яким на території країни встановлюються такі обмеження:
Під час дії заборони штраф за одного ляща становитиме 1 649 грн, за окуня – 3 162 грн, за судака – 3 587 грн, а за сома – 5 117 грн.
З 1 квітня для працюючих пенсіонерів проведуть перерахунок пенсійних виплат. Саме ця категорія українців не потрапила під індексацію, яка відбулася у березні.
Перерахунок відбудеться автоматично, тобто особисто звертатися до Пенсійного фонду не потрібно. Йдеться про пенсіонерів, у яких станом на 1 березня додалося не менше 24 місяців страхового стажу або після призначення пенсії, або після її останнього перерахунку.
Перерахунок пенсій проведуть після того, як надійдуть відомості про сплату єдиного внеску за перший квартал 2025 року (строк подачі звітів – до 10 травня). Тобто орієнтовно в червні пенсіонери, яким провели перерахунок, отримають збільшені пенсії та доплату за попередні місяці, починаючи з 1 квітня.
У квітні 2025 року виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340,35 грн.
Вікова надбавка виплачується у таких розмірах:
У квітні застраховані українці матимуть право на отримання допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або у зв’язку з вагітністю та пологами не тільки за основним місцем роботи, а й за сумісництвом.
Відповідні зміни ухвалили ще у грудні 2024 року. Норма застосовуватиметься до страхових випадків, які настануть з 4 квітня 2025 року.
Якщо людина втратила працездатність через нещасний випадок і при цьому перебуває у трудових відносинах з іншим страхувальником (за іншим місцем роботи ніж те, де стався нещасний випадок), такий страхувальник оплачує потерпілому перші 5 днів тимчасової непрацездатності за власні кошти у розмірі 100% середньої зарплати незалежно від страхового стажу працівника, а починаючи з шостого дня виплати перебирає на себе Пенсійний фонд України.
Від 1 квітня 2025 року завершується дія тимчасового ліміту в розмірі 150 тисяч гривень на місяць для переказів між картками фізичних осіб.
Нагадаємо, Національний банк запровадив його від 1 жовтня 2024 року на піврічний термін. Ліміт стосувався лише вихідних переказів між фізособами в межах одного банку (з картки на картку), але не поширювався на волонтерів, осіб з підтвердженим доходом понад 150 тисяч гривень, внутрішні перекази між власними рахунками клієнта та перекази юрособам.
Зауважимо, що у грудні 2024-го банки підписали безстроковий меморандум, який передбачав зниження ліміту до 50 тисяч гривень на місяць для переказів клієнтів, які визнані ризикованими за критеріями фінансових установ.
3 квітня закінчується реєстрація на основну сесію національного мультитесту (НМТ), яка розпочалася 6 березня.
До 8 квітня зареєстровані мають змогу змінити в персональних кабінетах предмет іспиту або населений пункт, де хочуть скласти НМТ: в Україні чи за кордоном.